کد خبر 458982

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

اونس طلا به چهار هزار دلار می‌رسد؟/ بررسی عوامل دخیل در اوج گرفتن قیمت فلز زرد

کارشناسان اخیرا اذعان داشتند که با توجه به عوامل مختلفی همچون تولید واکسن ویروس کرونا و انتخابات ایالات متحده، قیمت طلا تا سه سال آینده ممکن است به کانال ۴هزار دلار در هر اونس نیز وارد شود.

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ به گزارش CNBC به گفته تحلیلگران، قیمت طلا در سه سال آتی می‌تواند تا 4هزار دلار نیز پیش رود، اما عواملی همچون تولید واکسن ویروس کرونا و انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در ماه نوامبر می‌تواند سرنوشت این فلز گران‌بها را تغییر دهد.

در سال جاری، طلا بالاترین رکورد خود را از سپتامبر 2011 تا کنون به ثبت رساند. سرمایه‌گذاران در حال روی آوردن به دارایی‌های امن هستند، زیرا این بیماری همه‌گیر هیچ نشانی از کاهش یافتن ندارد. قیمت طلا در هفته گذشته برای نخستین بار به بالای 2هزار دلار در هر اونس صعود کرد.

فرانک هولمز، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران جهانی آمریکا در روز دوشنبه به CNBC گفت: "مشاهده رسیدن قیمت طلا به 4هزار دلار بسیار آسان است."

وی به تریلیون‌ها دلار مورد نیاز برای بسته‌های محرک اقتصاد ایالات متحده در طول بیماری همه‌گیر ویروس کرونا اشاره کرد و افزود که وزرای دارایی G-20 و بانک‌های مرکزی "به صورت متحد در کنار هم کار می‌کنند و همه آنها در حال چاپ تریلیون‌ها دلار هستند."

"ما تا کنون به این اندازه شاهد چاپ پول توسط بانک مرکزی با نرخ بهره صفر نبوده‌ایم. در نرخ بهره صفر، طلا به یک دارایی بسیار جذاب تبدیل می‌شود."

یک سیاست پولی انبساطی به طور کلی بدان معنی است که سرمایه‌گذاران به احتمال زیاد به عنوان یک دارایی بیشتر به دنبال طلا هستند. زمانی که بازده حقیقی کاهش می‌یابد، قیمت طلا بالا خواهد رفت و بالعکس. در چنین سناریویی، هزینه فرصت برای نگهداری طلا، یک دارایی بدون بازده، پایین‌تر است، زیرا سرمایه‌گذاران تمایل پیشین را ندارند که در غیر این صورت در دارایی‌های پربازده کسب می‌شد.

 در این زمینه بخوانید:

پیش‌بینی قیمت طلا در هفته جاری

در حالی که یونگ یو ما، استراتژیست سرمایه‌گذاری در مدیریت سرمایه‌گذاری BMO ایالات متحده اذعان داشت که عوامل بسیاری از طلا حمایت می‌کنند، وی به دو رویداد بزرگ که می‌توانند جهت قیمت‌ها را تغییر دهند اشاره کرد.

او در روز دوشنبه به CNBC  گفت:"ما در حال حاضر محتاطانه به عوامل فعلی می‌پردازیم... به خصوص هنگامی که می‌دانیم دو رویداد بزرگ برای تغییر مسیر وجود دارد. البته یکی از آنها تولید واکسن و دیگری انتخابات است. ما گمان می‌کنیم به ویژه واکسن پتانسیل تغییر برخی از این عوامل مثبت را دارد که در حال حاضر نیز به نفع طلا کار می‌کند."

بسته به نحوه انتخابات ایالات متحده، تحلیلگران می‌گویند که قیمت طلا بر همین اساس می‌تواند واکنش نشان دهد.

بر اساس گفته‌های Third Bridge Group، ارائه دهنده تحقیقات که در نیویورک مستقر است، قیمت طلا پس از انتخابات، پیش از اوج‌گیری مجدد در سال آینده، ممکن است به زیر هزار و 600دلار سقوط کند.

با این حال، در یک یادداشت در هفته گذشته، Refinitiv گردآورنده آمار مالی به تحولات سیاسی ایالات متحده اشاره کرد که می‌تواند بازارهای مالی را مختل کرده و از قدرت گرفتن طلا حمایت کند.

کامرون الکساندر، مدیر تحقیقاتی فلزات گران‌بها نوشت: "اکنون تا انتخابات کمتر از 100روز باقی مانده و ترامپ اخیرا پیشنهاد به تعویق انداختن آن را مطرح کرده و نگرانی‌ها را در خصوص دور زدن رای‌گیری در رقابت را افزایش داده است."

در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016، پس از برتری غافلگیرانه ترامپ بر حزب دموکرات هیلاری کلینتون، سرمایه‌گذاران به دارایی امن طلا پناه بردند که این مسئله سبب افزایش حدود 5درصدی طلا شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر