کد خبر 454492

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

افزایش دوباره قیمت طلا در پی بسته محرک مالی اتحادیه اروپا/ طلا و رکوردهای جدید ۹ساله

قیمت طلا روز سه شنبه بار دیگر با ادامه روند صعودی خود، بالاترین قیمت ۹ سال اخیر را فتح کرد، با ادامه روند آهسته ارزش دلار و ایجاد انتظار از تصویب بسته‌های محرک مالی بیشتر، شرایط برای حمایت بیشتر از این سرمایه امن ایجاد شده است.

اقتصادآنلایناکرم شعبانی؛ در معاملات روز سه شنبه افزایش لحظه‌ای قیمت طلا باعث شد تا با افزایش 1.2 درصدی قیمت‌ها تا پیش از ظهر به 1839.58 دلار در هر اونس برسد که به معنای دستیابی به سطح 1840 دلار در هر اونس است. معاملات آتی طلا در ایالات متحده قابل تحویل در ماه آگوست با افزایش 1.3 درصدی به 1843.80 دلار در هر اونس رسید و بالاترین قیمت معاملات آتی را در فعال‌ترین قراردادها از سپتامبر 2011 تاکنون فتح کرد.

لوکمن اوتونگا تحلیل‌گر FXTM در این باره به رویترز گفت: طلا با وجود بهبود وضعیت بازار از موقعیت تضعیف ارزش دلار بهره برده است. این در حالی است که دلار آمریکا پس از دستیابی به پایین‌ترین سطح ارزش خود در چهار ماه گذشته، نزدیک به 0.1 درصد از ارزش خود را بار دیگر به دست آورد.

روند صعودی قیمت طلا و بازارهای سهامی در روز گذشته همچنین متاثر از بسته محرک مالی 750 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا و نیز امید به تولید قطعی واکسن کرونا هم بوده است.

جیووانی استانف تحلیل‌گر UBS در این باره به رویترز توضیح داد: طلا با تصویب بسته‌های محرک مالی جدید، به دنبال یافتن سطح حمایتی جدید است. بسته‌های متداول محرک مالی در شرایطی تمایل به حمایت از طلا دارد که فلز زرد به شکلی چشمگیر به عنوان محافظی در برابر افزایش قیمت‌ها و بدهی ارزی در نظر گرفته می‌شود.

نمودار رشد قیمت طلا در برابر سیاست نرخ بهره بانک های مرکزی

(نمودار رشد قیمتی طلا در برابر سیاست نرخ بهره بانک‌های مرکزی)

بر اساس یک نظرسنجی که اخیرا از سوی رویترز فاش شد، انتظار می‌رود قیمت طلا در طول 18 ماه آینده موفق به ثبت رکوردی بی سابقه شود؛ این انتظار ناشی از بحرانی است که شیوع ویروس کرونا در میان سرمایه‌گذاران ایجاد و آنها را به سمت این فلز زرد به عنوان سرمایه امن در برابر آشفتگی‌های احتمالی بازارهای مختلف هدایت کرده است.

بر اساس این نظرسنجی که 42 تحلیل‌گر و معامله‌گر در آن شرکت کرده‌اند، میانگین قیمت طلا در سال 2020 در حدود 1713 دلار در هر اونس و در سال 2021 در محدوده 1800 دلاری برآورد شده است. این در حالی است که در نظرسنجی‌های پیشین سطوح قیمتی 1639 دلار و 1655 دلار در هر اونس از سوی تحلیل‌گران عنوان شده بود.

در این زمینه بخوانید

فتح دوباره رکورد ۹ساله طلا

طلا در سودای سطح ۱۹۰۰دلار در هر اونس

اونس به قله ۱۰۶ماهه رسید

رونا اوکانل تحلیل‌گر StoneX قیمت‌ها در سال 2021 سطوح بالاتر از 2000 دلار را فتح خواهد کرد، عنوان کرد: هر اندازه عدم اطمینان در مساله کنترل ویروس کرونا و آشفتگی در اقتصاد جهانی افزایش یابد، می‌تواند موجب صعودی‌تر شدن روند حرکتی قیمت طلا شود.

در شرایط کنونی می‌توان طلا را به عنوان یکی از بهترین دارایی‌های سال با افزایش 20 درصدی قیمت نسبت به ابتدای سال نام گذاشت؛ گفتنی است که سطح قیمتی 1800 دلار در هر اونس از سال 2011 به بعد نخستین بار در سال جاری به دست آمده است.

ادامه روند جهشی قیمت نقره

درست همانند طلا، قیمت نقره نیز روند صعودی خود را ادامه داده و روز گذشته به اوج چندین ساله خود دست یافته است. قیمت لحظه‌ای نقره بر این اساس با افزایش 5.5 درصدی به 21.01 دلار رسید که بالاترین سطح قیمت از ژوییه 2016 تاکنون بوده است.

کایل رودا تحلیل‌گر IG Markets در این باره به رویترز گفت: این نقطه‌ای که در آن قرار گرفته‌ایم، همان جایی است که نقره عملکردی بهتر نسبت به طلا خواهد داشت. در عین حال باید به این نکته توجه داشت که عناصری از نقره در بازگرداندن اقتصاد جهان و صنایع به روند عادی تاثیرگذار خواهد بود و همین مساله موجب افزایش قیمت‌ها شده است.

نمودار بررسی قیمت طلا در برابر نقره

(نمودار بررسی قیمت طلا در برابر نقره)

این فلز گرانبها که عموما در تولید پنل‌های خورشیدی تا دیگر وسایل الکترونیکی مورد استفاده دارد، در شرایط افزایش تقاضا قرار گرفته و همین امر موجب شده تا جهش قیمت گذاری آن نسبت به طلا هم افزایشی‌تر شود.

در فهرست شاخص کالایی بلومبرگ دو فلز گرانبهای طلا و نقره در سال جاری بالاترین عملکرد را به خود اختصاص داده‌اند که این ناشی از شرایط نامطمئن اقتصادی در سراسر جهان است. گفتنی است حتی پس از شرایط صعودی سهام‌های بانکی، معامله‌گران معتقدند نقره جای پیشرفت بیشتری دارد. بر اساس آخرین پیش بینی گروه سیتی، قیمت نقره در طول 6 تا 12 ماه آینده به 25 دلار در هر اونس خواهد رسید، این در حالی است که برخی از تحلیل‌گران جهش قیمتی تا 30 دلار را هم پیش بینی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری