اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بازگشت بیش از ۱۴میلیارد یورو ارز صادراتی در ۱۱ماهه ۹۸/ بالاترین نرخ نیما در بهمن ماه ثبت شد

در ۱۱ ماهه امسال بیش از ۱۴میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات وارد بازار ثانویه شده که از این میزان بیش از ۱۲میلیارد یورو صرف واردات شده است.

اقتصادآنلاین فاطمه اکبرخانی؛ مجموع معاملات صورت گرفته در سامانه نیما حاکی از آن است که از ابتدای سال 98 تا بهمن ماه، بالغ بر 14میلیارد و 778 میلیون یورو فروش ارز صادراتی و 12میلیارد و 425 میلیون یورو خرید ارز بابت واردات صورت گرفته است؛ ضمن اینکه آمار نشان می‌دهد از 16مرداد ماه سال گذشته تا کنون در مجموع 25میلیارد و 968میلیون یورو ارز صادراتی وارد بازار ثانویه شده و 21میلیارد و 780میلیون یورو نیز بابت واردات خریداری شده است.

بالاترین حجم خرید و فروش ارز در سامانه نیما

بالاترین حجم فروش ارز صادراتی در 11ماهه امسال مربوط به اردیبهشت ماه بالغ بر دو میلیارد و 151میلیون یورو و بیشترین حجم خرید ارز بابت واردات نیز در همین ماه بالغ بر یک میلیارد و 959میلیون یورو است.

بالاترین نرخ خرید و فروش ارز در بازار ثانویه

در همین راستا، بالاترین میانگین نرخ خرید و فروش ارز نیز مربوط به بهمن ماه است؛ در این ماه نرخ فروش دلار صادراتی 12633 تومان و یورو 13867 تومان است، همچنین نرخ خرید دلار برای واردات در این ماه 12618 تومان و یورو 13848 تومان بوده است.

مجموع معاملات خرید و فروش ارز به تفکیک هر ماه

در فروردین ماه امسال مجموعا یک میلیارد و 273میلیون یورو معاملات مربوط به فروش ارز صادراتی و 969میلیون یورو خرید ارز بابت واردات در سامانه نیما صورت گرفته است؛ بالاترین حجم خرید و فروش ارز در بازار ثانویه برای اردیبهشت ماه امسال ثبت شده به طوریکه در این ماه بالغ بر دو میلیارد و 151میلیون یورو فروش ارز صادراتی و یک میلیارد و 959میلیون یورو خرید ارز بابت واردات انجام شده است.

طی خرداد ماه، معادل یک میلیارد و 241میلیون یورو ارز وارد سامانه نیما شده و بالغ بر یک میلیارد و 269میلیون یورو نیز برای واردات خریداری شده است؛ مجموع معاملات انجام شده در تیر ماه نیز حاکی از فروش یک میلیارد و 338میلیون یورو ارز صادراتی و خرید یک میلیارد و 208میلیون یورو ارز بابت واردات است.

کمترین حجم معاملات امسال مربوط به مرداد ماه است، در این ماه بالغ بر 927میلیون یورو ارز وارد سامانه نیما شده و 792میلیون یورو نیز ارز خریداری شده است؛ در شهریور ماه مجموع معاملات خرید و فروش ارز به ترتیب معادل یک میلیارد و 23میلیون یورو و 843میلیون یورو است.

صادرکنندگان در مهر ماه امسال یک میلیارد و 549میلیون یورو ارز وارد سامانه نیما کرده‌اند و 932میلیون یورو نیز از این محل برای واردات صرف شده است؛ همچنین در ماه آبان مجموع فروش ارز یک میلیارد و 252میلیون یورو و خرید آن 754میلیون یورو بوده است.

معاملات صورت گرفته در آذر ماه نیز حاکی از فروش یک میلیارد و 380میلیون یورو ارز صادراتی و خرید یک میلیارد و 299میلیون یورو ارز بابت واردات است؛ در دی ماه امسال هم صادرکنندگان یک میلیارد و 472میلیون یورو ارز وارد بازار ثانویه کرده‌اند و یک میلیارد و 305میلیون یورو نیز برای واردات خریداری شده است؛ در بهمن ماه، مجموع معاملات مربوط به فروش ارز صادراتی معادل یک میلیارد و 172میلیون یورو و خرید ارز بابت واردات بالغ بر یک میلیارد و 95میلیون یورو بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    خب، یعنی حجم تجارت خارجی خیلی خوبه؟!