کد خبر 511823

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد؛

تحقق بسیاری از اهداف جهش تولید در بخش صنعت و معدن

وزیر صمت گفت: بسیاری از اهداف جهش تولید در بخش و معدن تحقق یافته است و در حال حاضر شرایط مناسبی را در تولید محصولات متنوع در کشور شاهد هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا رزم‌حسینی روز یکشنبه در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل افزود: کشور در یک سال گذشته با ۲ حادثه مهم تحریم‌های ظالمانه آمریکا و شیوع ویروس منحوس کرونا روبه‌رو بود اما با هدایت‌های مقام معظم رهبری و پایمردی مدیران و مردم تا حدودی موفق شد تا فشار حداکثری را خنثی کند و در بحث کرونا نیز با کمک دستگاه سلامت در مقایسه با کشورهای بزرگ مدعی، شرایط به خوبی اداره شده است.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت در چنین شرایطی در بحث کالا و تامین نیاز مردم سیاست فراوانی تولید و عرضه را دنبال کرد، چنان که با وجود گرانی در حال حاضر کمبود کالا در بازار و مغازه‌ها مشاهده نمی‌شود؛ این وزارتخانه یکی از مسئولیت‌های مهم را از نظر اقتصادی بر دوش دارد و امید می‌رود با کمک همگان از شرایط کنونی عبور کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تشریح کرد: امسال در ۲۹ رشته صنعتی رشد چندصد درصدی از نظر تولید داشتیم؛ از جمله در تولید خودرو ۲۸ درصد افزایش داشتیم که امید می‌رود تا خردادماه به بیش از ۵۰ درصد برسد.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها موجب افزایش تولید داخلی شده است، اضافه کرد: سال‌جاری همچنین در تولید لوازم خانگی مانند تلویزیون ۶۰ درصد، لباسشویی و یخچال ۳۸ درصد رشد داشته‌ایم.

رزم‌حسینی ادامه داد: واحدهای تولیدی در سایر رشته‌ها نیز فعال‌تر شده‌اند و از جمله در تولید مواد شوینده و بهداشتی کارخانه‌ها در چند شیفت کار می‌کنند یا در بحث پوشاک تولید از نظر کمی و کیفی افزایش خوبی داشته، به طوری که قاچاق و واردات آن به حداقل رسیده است.

وی با اشاره به تولید ۸۰ میلیون تنی سیمان و ۷۷ میلیون تنی پتروشیمی با وجود شرایط تحریم و کرونا در کشور، اظهار کرد: امید می‌رود تا پایان سال‌جاری در مجموع رشد تولیدات صنعتی و معدنی به نزدیک هفت درصد برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: در بخش صنعت نه تنها کاهش نداشتیم بلکه با افزایش اشتغال روبه‌رو بودیم؛ چنان که حجم صادرات کشور با توجه به وضعیت تحریم‌ها تا کنون به ۲۸ میلیارد دلار رسیده است و انتظار می‌رود میزان تجارت خارجی تا پایان سال به ۶۰ میلیارد دلار برسد.

وی در ادامه نیز به سفر یک‌روزه خود به استان اردبیل اشاره کرد و گفت: این استان از وضعیت خوبی برخوردار بوده و وزارت صنعت، معدن و تجارت متعهد است چند طرح خوب با مشارکت بخش خصوصی اجرا کند.

رزم‌حسینی ابراز امیدواری کرد، شرکت‌های ایدرو (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) و ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) در اجرای طرح‌های مطالعه شده در استان اردبیل مشارکت داشته باشند.  

به گفته وی، توافقی صورت گرفت تا در صورت تامین زمین مورد نیاز از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی نسبت به احداث یک شهرک صنعتی بزرگ در استان اردبیل اقدام شود و در راستای رونق تولید، پنج هزار میلیارد ریال از منابع وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واحدهای صنعتی این استان تخصیص یابد.

افتتاح ۲ طرح تولیدی با سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ﷼ و اشتغال‌زایی برای یک هزار و ۲۲۰ نفر و بازدید از چند واحد صنعتی از دیگر برنامه‌های سفر یک‌روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات همراه به استان اردبیل بود.

در حال حاضر بیش از یک هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی در ۲۱ شهرک و ناحیه صنعتی استان اردبیل فعالیت دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر