کد خبر 471640

تعویض لارج بیرینگ‌ها و تنظیم سازه اصلی دستگاه بریج ریکلایمر شماره یک فولاد مبارکه

عملیات تعویض لارج بیرینگ‌ها و تنظیم سازه اصلی دستگاه بریج ریکلایمر شماره یک واحد انباشت و برداشت فولاد مبارکه به همت تیم تعمیرات واحد مواد خام و با همکاری دفتر فنی تعمیرات ناحیه آهن سازی، تعمیرات و تعمیرگاه مرکزی، حمل ونقل و بازرسی فنی با موفقیت انجام شد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ حمید بزاز، رییس واحدهای مواد خام ناحیه آهن‌سازی فولادمبارکه، با بیان اینکه این کارِ بسیار حساس در بازه زمانی 16 تا 27 شهریورماه انجام شد، افزود: یکی از مهم‌ترین وظایف واحد مواد خام، ذخیره‌سازی کنسانتره ورودی به فولاد مبارکه و تأمین مواد اولیه موردنیاز واحد گندله‌سازی است.

وی ادامه داد: ازآنجا‌که کنسانتره آهن ورودی به فولاد مبارکه ترکیب یکنواختی ندارد، وظیفه مخلوط‌سازی مواد با مشخصات شیمیایی و فیزیکی متفاوت و فراهم کردن موادی با درجه همگنی بالا بر عهده واحد مواد خام است. به همین منظور و با هدف تأمین مواد اولیه مناسب جهت ارسال به واحد گندله‌سازی، فرایند همگن‌سازی مواد در حین انباشت و برداشت صورت می‌گیرد.

 به گفته رییس واحدهای مواد خام ناحیه آهن‌سازی، یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های موجود در پارک‌های انباشت و برداشت که وظیفه برداشت، همگن‌سازی و ارسال کنسانتره را بر عهده دارد، دستگاه بریج ریکلایمر  شماره  یک است. این دستگاه با ظرفیت برداشت 1500 تن بر ساعت، تأثیر زیادی در تأمین به‌موقع و باکیفیت مواد ارسالی به واحد گندله‌سازی دارد.

در همین خصوص داریوش وطن‌خواه، سرپرست تعمیرات واحد مواد خام، با اشاره به اینکه طرح اصلی دستگاه شبیه به پل است و بر روی ریل‌های طولی پارک حرکت می‌کند، ادامه داد: عملیات برداشت توسط دو مجموعه باکت که بر روی پل و در جهت عرض پارک حرکت می‌کنند، انجام می‌گیرد. هر مجموعه باکت بر روی بیرینگی به قطر 4 هزار و 223 میلی‌متر نصب شده که از آن با ‌عنوان لارج‌بیرینگ نام برده می‌شود. عملکرد صحیح دستگاه بریج ریکلایمر منوط به سلامت لارج‌بیرینگ‌ها و تنظیم بودن سازه اصلی دستگاه (پل) است.

وی تصریح کرد: فرایند تعویض لارج‌بیرینگ یکی از حساس‌ترین فعالیت‌های تعمیراتی واحد محسوب می‌گردد. این فعالیت شامل دمونتاژ کامل دستگاه، دمونتاژ بیرینگ آسیب‌دیده، مونتاژ لارج‌بیرینگ‌های جدید و نصب و تنظیم مجدد پل است که باید با دقت و حساسیت بسیار زیاد و در کمترین زمان ممکن انجام شود تا بهره‌بردار بتواند مجددا از آن در فرایند تولید استفاده کند.

وطن‌خواه در خاتمه تصریح کرد: با انجام این تعمیرات، علاوه بر افزایش آماده‌به‌کاری تجهیز جهت ارسال کنسانتره به واحد گندله‌سازی، صدمات وارده به دستگاه که به‌دلیل ضربات ناشی از بیرینگ‌های آسیب‌دیده ایجاد می‌شود نیز کاهش می‌یابد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر