کد خبر 471610

مدیر عامل گروه فولاد مبارکه:

فولاد مبارکه می‌تواند التهاب بازار فولاد را ساماندهی کند

مدیر عامل گروه فولاد مبارکه در نشست مشترک با انجمن تولیدکنندگان لوله های فولادی و پوشش خطوط انتقال، بر اهمیت تعامل بیشتر میان این دوبخش، بررسی راهکارهای رفع مشکلات خریدارانِ ورقهای فولادی و تامین مواد اولیه این شرکتها که همگی جزو مشتریان بزرگ فولاد مبارکه اصفهان هستند، تأکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ حمیدرضا عظیمیان در این نشست با بیان اینکه بر اساس قانون جاری در کشور، مدیریت توزیع و قیمت گذاری بر عهده فولاد مبارکه نیست، تصریح کرد: تنها مسئولیتی که بر عهده بزرگ‌ترین فولادساز کشور قرار گرفته، تولید است.

 وی در ادامه افزود: اکنون شاهدیم که به‌دلیل دخالت‌های برخی نهادها و دستگاه‌های ذی ربط در بازار فولاد، شرایط نامساعد شده است.

به گفته عظیمیان، فولاد مبارکه برای رفع این مشکل، طرح‌های خود را به دولت و مجلس پیشنهاد داده و حتی دستگاه قضایی را در این زمینه توجیه کرده  تا مدیریت واحد بر توزیع بازار توسط این شرکت انجام شود، هرچند فولاد مبارکه به‌طور مشخص هیچ مسئولیت قانونی در توزیع و قیمت‌گذاری ندارد.

وی تأکید کرد: این مسئولیت با این تعهد که نیاز عمده همه واحدها تامین شود و بازار به ثبات حداکثری برسد، از سوی فولاد مبارکه اعلام شده است. ضمن اینکه عرضه در مچینگ و بورس نیز به‌صورت هم‌زمان باشد؛ به نحوی که در مچینگ، نسبتِ عرضه ورق گرم که موردنیاز واحدهاست 75 درصد و در بورس کالا 25 درصد باشد. در مورد ورق‌های سرد نیز 90 درصد عرضه در مچینگ و 10 درصد در بورس کالا انجام شود.

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: همچنین پیشنهاد دادیم تا خط اعتباری 10 هزار میلیارد تومانی به‌صورت دائم برقرار باشد تا مشکلات تامین اعتبار مشتریان حل شود.

حمیدرضا عظیمیان ادامه داد: ما بر این باوریم که اگر فولاد مبارکه به‌تنهایی مسئول توزیع بازار باشد و نیازها را تامین کند، این التهاب قیمتی از بین می‌رود، زیرا می‌بینیم سامانه بهین‌یاب ناکارآمد است و عده‌ای بیش از سهمیه خود محصولات دریافت می‌کنند و در بازار آزاد با قیمت بیشتر می‌فروشند. حال اگر بتوانیم نیاز را حداکثری کنترل و آن را تامین کنیم، از التهابات بازار کاسته می‌شود و کمتر با افزایش قیمت و نبود محصول در بازار مواجه خواهیم شد.

عظیمیان با تأکید بر اینکه در حال حاضر به دلیل نبود سرمایه اولیه و در گردش در  دست تولیدکنندگان، شاهد حضور دلالان هستیم، گفت: در این زمینه نیز فولاد مبارکه می‌تواند با نرخ بهره کم، برای تولیدکنندگان تامین اعتبار کند و علاوه بر تولید، به کار اصلی خود که حمایت از صنعت و صنعت‌ساز شدن است، برسد.

وی از تولید اسلب گاز ترش در قالب یک همکاری جدید خبر داد و گفت: در سایر صنایع نیز این اقدام یعنی تولید محصولات کیفی و مهم را اجرایی می‌کنیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه افزود: ما اعلام کرده‌ایم که نیاز همه تولیدکنندگان را تامین می‌کنیم. البته باید توجه داشت که صنوف مختلف شرایط متفاوتی دارند؛ برای مثال، صنف تولیدکنندگان ورق‌های قطور معمولا قراردادهای تناژ بالا دارند؛ بنابراین می‌توان برای این صنف روند خاصی پیشنهاد کرد و میزان عرضه به آن‌ها را در مقایسه با دیگر بخش‌ها، همچون قطعه‌سازان یا تولیدکنندگان لوله و پروفیل، متفاوت در نظر گرفت.

تفاوت قیمت محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا در مقایسه با بازار آزاد به بیش از 70 درصد رسیده است

طهمورث جوانبخت، معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه نیز در این جلسه اظهار کرد: این شرکت ۲۵ سال است که به بهره‌برداری رسیده و از 15 سال پیش محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کند و به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رساند.

به گفته وی، از ابتدای راه‌اندازی فولاد مبارکه کارشناسان این شرکت از کارخانه‌های تولیدی متقاضی خرید از فولاد مبارکه بازدید کرده‌اند و این بازدیدها به‌صورت منظم و دوره‌ای تکرار شده است. بر همین اساس ظرفیت کارشناسی برای هر مشتری تعیین شده است.

جوانبخت ادامه داد: بر اساس این بازدیدها، مصرف ظاهری فولاد کشور تقریبا ۱۶ میلیون تن و ظرفیت براساس پروانه‌های بهره‌برداری ۳۳ میلیون تن است. اما بر اساس بررسی کارشناسی فولاد مبارکه، ظرفیت واقعی واحدهای تولیدی حدود 13 میلیون تن است و بر این اساس، فولاد مبارکه حدود 60 درصد از نیاز این واحدها را تامین کرده است.

وی در ادامه سخنان خود گفت: فولاد مبارکه بر اساس اطلاعات حاصل از بررسی‌های کارشناسی خود در مسیر تامین نیاز صنایع به پیش می‌رفت، اما از سال ۹۷ با ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار و تمرکز بیش از اندازه بر کنترل قیمت (قیمت‌گذاری دستوری) و همچنین ابطال مکرر معاملات در بورس کالا، شاهد بروز التهاب بازار محصولات فولادی بودیم.

وی افزود: در نیمه دوم سال 98، مجددا تمرکز بر کنترل قیمت در محصولات فولادی افزایش یافت و علی‌رغم تجربه سال 97 در خصوص التهاب بازار، باز بر عرضه کامل در بورس کالا و کنترل قیمت اصرار ورزیده شد که در نهایت موجب بروز مشکلاتی برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات فولادی گردید.

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه ادامه داد: اکنون می‌بینیم که تفاوت قیمتی محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا در مقایسه با بازار آزاد به بیش از 70 درصد رسیده است و علت اصلی این رویداد عدم مدیریت تقاضا در بازار محصولات فولادی است؛ بنابراین لازم است با مدیریت تقاضا از طریق ظرفیت‌های کارشناسی فولاد مبارکه، بازار مدیریت شود و التهاب آن کاهش یابد.

به گفته وی، یکی از راهکارهای مهم برای کنترل بازار، عرضه محصولات توسط همه تولیدکنندگان در بورس کالاست و لازم است سایر تولیدکنندگان محصولات فولادی نیز همانند فولاد مبارکه محصولاتشان را در بورس کالا عرضه کنند.

جوانبخت ادامه داد: پیشنهاد فولاد مبارکه برای کنترل بازار و کاستن از التهاب موجود، احیای عرضه مستقیم محصولات به مشتریان (مچینگ) با اعتبار اسنادی است که این مهم باید با عرضه بخشی از محصولات به‌صورت مستقیم در تالار بورس و مابقی بر اساس قیمت کشف‌شده در بورس و در چارچوب مچینگ انجام گیرد.

وی در این جلسه در خصوص مشکل تولیدکنندگان لوله‌های قطور، یعنی عدم تامین پایدار مواد اولیه، گفت: فولاد مبارکه می‌تواند مواد اولیه موردنیاز این شرکت‌ها را به‌صورت پایدار تامین کند. استراتژی فولاد مبارکه همواره داشتن تعاملی سازنده با مشتریان خود در جهت تولید محصولات کیفی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر بوده است. بدون شک تولید محصولات کیفی و تامین نیاز صنایع استراتژیک کشور جزو اهداف اصلی فولاد مبارکه است و همان‌گونه که اشاره شد، تحقق این اهداف تنها از طریق تعامل رودر رو   با مشتریان و امکان فروش کالا به‌صورت مستقیم (مچینگ) فراهم می‌گردد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر