کد خبر 535948

افزایش قیمت مواد اولیه کفش؛

دلایل رکود در واحدهای تولیدی چه بود؟

رییس اتحادیه کفش دست دوز تهران با اشاره به رکود حاکم بر تولید کفش دست دوز گفت: علاوه بر افزایش هزینه های تولیدی افزایش حق بیمه کارگران نیز به مشکلات تولید کنندگان کفش اضافه شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس ؛ رسول شجری در مورد وضعیت تولید در سال جاری،گفت: در چند ماه گذشته تولیدات کفش دست دوز به علت گرانی مواد اولیه تقریبا راکد بوده است.

رییس اتحادیه کفش دست دوز تهران با اشاره به کاهش قیمت ارز اظهار داشت: علیرغم کاهش قیمت ارز نه تنها قیمت مواد اولیه کاهش نیافته است بلکه در سال جاری قیمت مواد اولیه بین 20 تا 30 درصد نیز افزایش یافته است.

وی افزود: تولید کنندگان مواد اولیه عامل افزایش قیمت‌ها را افزایش هزینه‌های تولید از جمله دستمزد کارگر، اجاره بها و به عبارتی همان تورم عنوان می‌کنند.

شجری با تاکید بر اینکه شرایط تولید کنندگان خوب نیست، گفت: اگرچه رشد اقتصادی در کشور بستگی به تولید دارد اما اهتمام لازم به تولید وجود ندارد.

وی گفت: همانگونه که برای مدیریت کرونا یک ستاد واحد تشکیل شد و تمام تصمیمات در رابطه با کنترل این بیماری توسط یک ستاد اتخاذ می شود برای جهش تولید و رفع موانع نیز باید یک ستادی تحت عنوان حمایت از تولید تشکیل شود و تمام تصمیمات مربوط در آنجا اتخاذ شود و لذا جهش و رفع موانع تولیدی نیازمند یک مدیریت واحد است.

شجری افزود: اگرچه تلفات و تخریب تولید در کوتاه مدت چندان نمایان نمی شود  اما در دراز مدت پس از آشکار شدن آن جبران ناپذیر است.

وی با اشاره به افزایش پرداخت حق بیمه کارگران توسط کارفرما از 10 به 30 درصد، گفت: همین موضوع باعث شده تا کارگران بسیاری بیکار شوند زیرا کارفرمایان توان پرداخت ندارند.

رییس اتحادیه تولید کنندگان کفش دست دوز تهران، افزود: با این افزایش، کارفرمایان توان پرداخت حق بیمه کارگران را ندارند و لذا کارگران زیادی در این بخش بیکار شده اند و به علت عدم فعالیت کارگران در واحدهای تولیدی، تولید تقریبا متوقف است.

شجری بیان داشت: حل مشکلات تولید و عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری برای مانع زدایی از تولید نیازمند تشکیل ستاد نیرومند حمایت از تولید متشکل از اتاق اصناف، اتاق بازرگانی، گمرک و سایر سازمان های مرتبط  توسط دلسوزان است تا مشکلات تولید کنندگان حل شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر