{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 405840

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، با اشاره به کاهش تسهیلات خرید مسکن در بافت‌های فرسوده، خواستار تجدید نظر ستاد ملی بازآفرینی پایدار در حوزه تسهیلات عرضه و تقاضای مسکن در بافت‌های فرسوده شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، کاوه حاجی علی اکبری، در پنجاه و دومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار که با حضور وزیر راه و شهرسازی، شهردار تهران و سایر اعضا ستاد برگزار شد، به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت اقدامات نوسازی پرداخت.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران در این جلسه با بیان این که موضوع نوسازی بافت های فرسوده یکی از رویکردهای محوری در برنامه ۵ ساله سوم شهر تهران است، خاطرنشان کرد: براساس مروری بر سیاست های کلان کشور، سه محور اصلی توسعه محله ای، بازآفرینی عرصه های شهری غیرسکونتگاهی و اقدامات پشتیبان برای پیشبرد مأموریت های نوسازی شهری مشخص شده اند.

علی اکبری به فعالیت ۵۹ دفتر توسعه محله‌ای در ۲۰ منطقه و ۱۸۴ محله پایتخت اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی سامانه پیشخوان توسعه محلات به منظور پایش و رصد وضعیت محلات بر اساس شاخص های اجتماعی، اقتصادی، کالبدی و حمکروایی شهری و تدوین برنامه های توسعه محله متناسب با ویژگی ها، ظرفیت ها و مسائل موجود در هر محله از جمله مهم ترین اقداماتی است که به همت دفاتر توسعه محله ای انجام شده است.

وی با اشاره به تدوین ۱۸۴ برنامه توسعه محله‌ای در شهر تهران، خاطرنشان کرد: تا به امروز ۱۵۹ مورد از این برنامه ها به تصویب ستادهای بازآفرینی مناطق رسیده و با اتصال برنامه ها به سیستم بودجه بندی، در سال آینده هزار پروژه از پروژه های مشخص شده در برنامه های مذکور توسط شهرداری تهران به اجرا خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در ادامه ارائه گزارش در این جلسه به نقش تأثیرگذار سیاستهای تشویقی نوسازی مسکن که از اویل دهه ۸۰ به منظور تشویق و حمایت از نوسازی توسط ساکنان بافت های فرسوده اجرا شد اشاره و تصریح کرد: تا به امروز مسکن حدود ۴۳ درصد از عرصه بافت های فرسوده نوسازی شده، ۴۴ درصد از پارسل های موجود در بافت فرسوده اقدام به نوسازی کرده‌اند و ۴۸ درصد از نوسازی های انجام شده از طریق تجمیع پلاک ها اتفاق افتاده و میانگین مساحت پلاک ها به ۲.۸ رسیده است.

وی افزود: این نوسازیها به واسطه اعطای حدود هزار میلیارد تومان تخفیف صدور پروانه توسط شهرداری و اعطای حدود ۱۶۵۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط شبکه بانکی محقق شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به افزایش هزینه های ساخت و ساز در یکسال گذشته، عنوان کرد: سقف و وزن تسهیلات بانکی در حوزه عرضه از ۲۴ درصد به ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده و درخواست ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران این است که در این حوزه تجدید نظری صورت پذیرد.

وی ادامه داد: حدود ۱۵ درصد هزینه های ساخت و ساز در شهر تهران مربوط به هزینه های غیر ساختمانی است که ۸ درصد آن در حوزه پروانه در بافت های فرسوده تخفیف داده میشود و می توان با پیش بینی تخفیفات در سایر حوزه ها، میزان هزینه های بالاسری در ساخت و سازهای بافتهای فرسوده را کاهش داد و با جذابیت بیشتری مواجه کرد.

علی اکبری در خصوص تسهیلاتی که برای خرید واحد مسکونی داده می شود، یادآور شد: این تسهیلات در خارج از بافتهای فرسوده از ۱۶ درصد به زیر ۱۳ درصد و در بافتهای فرسوده از ۳۲ درصد به ۲۶ درصد کاهش پیدا کرده است که ضروری است متناظر با تسهیلات سهم عرضه، برای تسهیلات سهم تقاضا نیز راهکارهای مناسب پیش بینی شود.

پیگیری موضوع تدقیق محدودههای فرسوده و اضافه شدن ۸۳۰ هکتار جامانده از این محدوده ها، اعطای تسهیلات مقاوم سازی، تسهیلات مرمت و تحقق تخفیف در نظر گرفته شده در هزینه های مربوط به انشعابات در بافت های فرسوده از دیگر مواردی بود که از سوی مدیرعامل سازمان نوسازی و دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران در این جلسه مطرح و درخواست شد تا در ستاد ملی بازآفرینی پایدار مورد بررسی قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که میانگین سرانه های خدماتی در بافت های فرسوده یک چهارم میانگین شهر است، از تعریف بیش از ۷۰ پروژه تأمین خدمات و ارتقای کیفیت زندگی در بافت های فرسوده خبر داد و اظهارکرد: تا امروز ۳۴ پروژه شامل ایجاد فضاهای باز شهری، فضاهای سبز، خدمات ورزشی، درمانی، پارکینگهای محله ای، ساماندهی معابر و ...، با اعتبار بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان شروع شده و درخواست ما این است که از طرف دولت، وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه برای تأمین نقدینگی این پروژه ها بر اساس ماده ۵ برنامه ملی اقدام شود تا در سال جاری به بهره برداری برسند.

تخفیف ۵۰ درصدی خدمات، فعال سازی ظرفیت دستگاههای عضو ستاد بازآفرینی تهران، پروژههای مسکن جایگزین، بازآفرینی محدوده ۵۰ هکتاری خط آهن تهران- تبریز، بازآفرینی محدوده ۳۰۰ هکتاری خیابان فدائیان اسلام و ...، از دیگر مواردی بود که در گزارش مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران مطرح شد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری