کد خبر 517486

در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی شد؛

مشکلات طرح ملی مسکن چیست؟

نایب رییس انبوه‌سازان مسکن استان تهران گفت: هم اکنون حدود ۳.۵ واحد مسکن انباشت تقاضا یا کمبود تولید در کشور داریم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شبکه خبر، بررسی جدیدترین گزارش های بازار مسکن نشان می‌دهد که متوسط قیمت مسکن در اسفند ۹۹ در مقایسه با اسفند ۹۸ بالغ بر ۹۳.۷ درصد افزایش داشته است. در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر که با حضور سه کارشناس برگزار شد این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ایرج رهبر نایب رییس انبوه سازان مسکن استان تهران گفت: طرح جامع مسکن پیش بینی کرده که ما باید یک میلیون واحد مسکونی را در سال بسازیم، درحالیکه بیشتر از ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار واحد نتوانسته ایم بسازیم. هم اکنون حدود ۳.۵ واحد مسکن انباشت تقاضا یا کمبود تولید داریم.این موضوع عامل اصلی افزایش ۱۵۰ تا ۲۰۰ درصدی قیمت مسکن است.

حسین عبداللهی کارشناس مسکن اضافه کرد: براساس آمار بانک مرکزی قیمت مسکن اسفند ۹۹ نسبت به اسفند ۹۸ حدود ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است. در سال ۹۸ هم این اتفاق افتاد یعنی قیمت مسکن در اسفند ۹۸ نسبت به اسفند ۹۷ حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است و همینطور در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ افزایش قیمت مسکن داشته ایم.

وی ادامه داد: هم اکنون مردم با مشکل مواجه شده اند و دیگر درآمد خانوار‌ها کفاف خرید مسکن را به مردم نمیدهد و حتی وضعیت به گونه‌ای شده که مردم در اجاره مسکن هم با مشکل مواجه شده اند.علت اصلی این مشکل تبدیل شدن مسکن از کالای مصرفی به کالای سرمایه‌ای است.

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: طرح اقدام ملی مسکن به دنبال اجرای طرح مسکن مهر بوده است.

وی افزود: طرح مالیات بر خانه‌های خالی هم مقداری فاصله عرضه و تقاضای مسکن را کم می‌کند.حداقل باید طی ۴ تا ۵ سال، سالی ۱.۵ میلیون واحد مسکونی تولید کنیم و به متقاضیان بدهیم تا بتوانیم التهاب بازار مسکن را کنترل کنیم.

شاکری ادامه داد: طرح جهش تولید مسکن در مجلس تصویب شده است و دوتا بند آن در کمیسیون اصلاح شده است و فردا اولین دستور مجلس بررسی آن دو بند اصلاحی است و ان شاءالله پس از تصویب برای شورای نگهبان ارسال خواهد شد تا بررسی شود و سپس در صورت تائید این شورا به دولت ابلاغ می‌شود.در این طرح دو موضوع مهم دیده شده است یکی تامین زمین با اجاره ۹۹ ساله و دیگری تامین منابع مالی که براساس آن حدود ۷۰ درصد سهم ساخت آن باید تسهیلات مالی با نرخ بهره مناسب داده شود.

حجم ویدیو: 3.65M | مدت زمان ویدیو: 00:02:00
بیشتر بخوانید
ارسال نظر