کد خبر 484419

در ۵ سال؛

ظرفیت راه‌‌آهن ایران ۲ برابر می‌شود

در برنامه‌ای پنج‌ساله ظرفیت کل راه‌آهن ایران دو برابر می‌شود و اغلب نقاط کشور از خطوط ریلی بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محمد اسلامی در مراسم ورود 70 دستگاه ناوگان تولید داخل به شبکه ریلی و افتتاح لکوموتیو داخلی «پارس 33»، اظهار داشت: سال 92 که از شرکت واگن‌پارس بازدید کردم، بسیار افسرده شدم خط تولیدها چندان فعال نبود و برای ما مهم بود که خط تولید لکوموتیو فعال شود.

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت و استعداد قابل اعتمادی در کشور داریم، ‌گفت: امروز اولین لکوموتیو تولید داخل‌ تولیدی واگن پارس تحویل شرکت البرز نیرو می‌شود و امیدواریم خط تولید ناوگان داخل پر ظرفیت، فعال باشد و ما شاهد دستیابی به راه‌آهنی پیشرفته و شکوفا باشیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: توجه به ساخت داخل همواره باید به عنوان یک نگاه مؤمنانه برای شرکت‌های دانش‌بنیان و دولت، یک اصل باشد.

* ایجاد تنوع در تأمین مالی تولید ناوگان داخلی

اسلامی با بیان اینکه امسال در تأمین مالی تولید ناوگان تنوع منابع ایجاد کرده‌ایم،‌گفت: در همین تولید لکوموتیو، نوع جدیدی از تأمین منابع انجام شد.

وی اظهار داشت: ‌در شرکت راه‌آهن شعار «ایران روی ریل پیشرفت به سوی آینده» را دنبال می‌کنیم؛ در این حوزه بهسازی نیروی انسانی و شایسته‌سالاری بر مبنای توسعه دانش نیز در راه‌آهن دنبال می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: در بخش حمل و نقل ریلی بار، صاحبان کالا باید بتوانند بار خود را با کیفیت و سریع جابه‌جا کنند، همچنین جابه‌جایی مسافر باید با کیفیت و مناسب انجام شود؛ راه‌آهن سعی کرده است خود را متفاوت‌تر از گذشته معرفی کند و مردم بیش از گذشته به راه‌آهن اعتماد پیدا کرده‌اند.

* اتصال 4 استان به شبکه ریلی در سال 1400

وزیر راه و شهرسازی گفت: موضوعی که مورد تأکید مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور قرار دارد توسعه زیرساخت‌های راه‌آهن است و در این باره اتصال 5 استان به شبکه ریلی انجام شد و سال آینده هم 4 استان به شبکه ریلی متصل می‌شوند.

* تحول در میزان جذب بارهای بین‌المللی و داخلی در حوزه ریلی

وی با اشاره به توسعه کریدورهای ترانزیتی شمال ـ جنوب و شرق ـ غرب،‌ گفت: یکی از مهمترین خطوط ریلی کشور، خط آهن چابهار ـ‌ زاهدان است که تا پایان سال آینده افتتاح می‌شود.

اسلامی تأکید کرد: در ماه جاری و در مراسمی بین‌المللی، خط آهن خواف ـ هرات با حضور مقامات ایران و افغانستان، افتتاح‌ می‌شود؛ تکمیل این خط ریلی فرصتی برای کشور افغانستان است که با اتصال به شبکه ریلی ایران، تحولی در میزان جذب بارهای بین‌المللی و داخلی در حوزه ریلی برای خود ایجاد کند.

* افزایش 2 برابری ظرفیت راه‌‌آهن ایران در 5 سال ‌

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر ضرورت ارتقاء سهم راه‌آهن در حمل کالا، گفت: ایجاد مراکز بار، احداث خطوط دوم ریلی و ساخت خطوط جدید ریلی دنبال می‌شود.

وی اضافه کرد: 14 هزار کیلومتر خط آهن در حال بهره‌برداری داریم و 14 هزار کیلومتر خط آهن در دست مطالعه و ساخت است.

اسلامی اضافه کرد: در برنامه‌ای پنج‌ساله ظرفیت کل راه‌آهن ایران دو برابر می‌شود و اغلب نقاط کشور از خطوط ریلی بهره‌مند می‌شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر