کد خبر 455618

پرداخت وام ودیعه مسکن متوقف می‌شود؟

عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: وزارت راه و شهرسازی به منظور پرداخت تسهیلات ودیعه اجاره، هنوز مسیر قانونی برای تأیید شورای فقهی بانک مرکزی را طی نکرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، عضو شورای فقهی بانک مرکزی پیرامون تعیین وضعیت شرعی پرداخت تسهیلات ودیعه اجاره که فرآیند ثبت‌نام آن از روز شنبه در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است، گفت: نحوه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن و تطابق آن با شرع، در شورای فقهی بانک مرکزی مورد بحث قرار نگرفته و این شورا نظر خود را اعلام نکرده است.

در این زمینه بخوانید

تسهیلات ودیعه مسکن، شبهه شرعی دارد؟

وام ودیعه مسکن به درد چه کسانی می‌خورد؟

عضو شورای فقهی بانک مرکزی، ضمن اشاره به روند قانونی بررسی طرح ارائه تسهیلات در شورای فقهی بانک مرکزی، گفت: شورای فقهی بانک مرکزی، روز چهارشنبه هفته جاری در جلسه‌ای فوق العاده نسبت به تعیین وضعیت تسهیلات ودیعه اجاره بحث خواهد کرد.

مصباحی مقدم، در پاسخ به این سوال که آیا وزارت راه و شهرسازی بدون توجه به نظر شورای فقهی بانک مرکزی نسبت به اعطای تسهیلات ودیعه اجاره اقدام کرده است یا خیر، گفت: فعلا که همین طور است اما با توجه به اینکه این تسهیلات در مرحله ثبت‌نام قرار دارد و هنوز پرداختی به مردم انجام نشده، درصدد تهیه دستورالعمل تسهیلات با در نظر گرفتن نظر شورای فقهی هستیم.

*وزارت راه، مسیر قانونی تایید شورای فقهی برای تسهیلات ودیعه را طی نکرده است

وی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی به منظور پرداخت تسهیلات ودیعه اجاره، هنوز مسیر قانونی برای تایید شورای فقهی بانک مرکزی را طی نکرده است، گفت: این کار در اختیار بانک مرکزی است و جلسه شورای فقهی  در ارتباط با این موضوع هنوز برگزار نشده است.

اخیرا آیت الله صافی گلپایگانی و آیت‌الله نوری همدانی در پاسخ به استفتائاتی درباره حکم سود ۱۳ درصدی وام ودیعه مسکن مستأجران، آن را ربوی برشمردند و دریافت این وام ها را جایز ندانستند.

گفتنی است نحوه پرداخت تسهیلات  ودیعه اجاره به این ترتیب است که رقم وام از طرق مستاجر در اختیار موجر قرار گرفته و مستاجر مکلف به پرداخت سود 13درصدی این وام به بانک است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری