کد خبر 443325

چرا فروشنده‌ها از فروش ملک صرف‌نظر کردند؟

گزارش میدانی حاکی از آن است که در میان فایل‌های فروش مسکن، از هر ۱۰خانه‌ای که برای فروش گذاشته شده بوده، تقریبا ۶ مورد از آنها برای فروش دست نگه داشته‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، اتفاقات بازار مسکن در دو سه ماه اخیر به حدی عجیب بوده که حالا باعث شده روایت‌های گوناگونی از وضعیت آتی بازار مسکن شنیده شود. اگرچه کرونا در ایجاد چنین شرایطی بی‌تقصیر نبوده است، اما همین موضوع بهانه‌ای شده که امروز فایل‌های فروش مسکن به حداقل برسد و حتی بسیاری از فروشنده‌ها، از فروش خانه صرف‌نظر کنند.

گزارش میدانی خبرنگار ما حاکی از آن است که در میان فایل‌های فروش مسکن، از هر ۱۰ خانه‌ای که برای فروش گذاشته شده بوده، تقریبا ۶ مورد از آنها برای فروش دست نگه داشته‌اند. در مراجعه به چند بنگاه املاک، هنگام تماس با فروشنده‌ها برای بازدید از خانه، این جمله بسیار شنیده شد: «فعلا تصمیم‌مان برای فروش تغییر کرد و از فروش خانه صرف‌نظر کرده‌ایم. »

به نظر می‌رسد انتظار افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده در این موضوع بی‌اثر نبوده است؛ اگرچه مشاوران املاک نیز به این موضوع دامن می‌زنند و در مراجعه به بنگاه‌های املاک، عنوان می‌کنند اگر می‌توانید، برای فروش دست نگه دارید؛ قیمت‌ها در بازار رو به بالا است.

از نگاه دلالان بازار مسکن، در حال حاضر ریسک تبدیل ملک در بازار افزایش یافته است؛ تا جایی که همین موضوع باعث شده فایل‌های فروش ملک ته‌نشین شده و در مقابل، قیمت‌های پیشنهادی، نجومی شوند؛ به‌طوری که قیمت‌ها با ارزش روز خانه‌ها همخوانی ندارند.

گرانی خانه در سه ماه و نیم گذشته

با این وجود، اگر در سه ماه اخیر، یعنی از قبل از کرونا تا به امروز در میان فایل‌های فروش مسکن دنبال خانه گشته باشید، متوجه می‌شوید قیمت خانه در همین بازه زمانی ۳ ماه و نیم حدود ۳ میلیون گران شده است.

گذر از میان املاکی‌ها در جنوب تهران، منطقه خانی‌آبادنو حاکی از آن است که خانه‌ای که قبل از سال ۹۹ در اوایل اسفندماه برای فروش متری ۹ میلیون تومان برای فروش گذاشته شده بوده، در حال حاضر این خانه ۱۲ میلیون تومان قیمت دارد.

همچنین در منطقه شرق تهران، در خیابان نیروی هوایی، واحد مسکونی نوسازی که اول اسفندماه با قیمت ۲۰ میلیون تومان برای فروش فایل شده بوده، حالا کمتر از ۲۳ میلیون تومان فروخته نمی‌شود.

نبض منطقه‌ای معاملات ملک پایتخت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ حاکی از آن است که بالاترین رشد ماهیانه قیمت به میزان ۲۵.۷ درصد به منطقه ۶ تعلق داشته که جزو ۱۰ منطقه پر تقاضای تهران محسوب نمی شود. پس از آن بیشترین رشد قیمت به ترتیب در منطقه ۱۶ به میزان ۲۳ درصد، منطقه ۷ بالغ بر ۱۹.۷ درصد، منطقه ۱۴ به میزان ۱۴.۴ درصد، منطقه ۱۲ بالغ بر ۱۴.۱ درصد، منطقه ۳ به میزان ۱۳.۳ درصد، منطقه ۵ بالغ بر ۱۳.۲ درصد، منطقه ۲۱ به میزان ۱۲.۷ درصد، منطقه ۱۷ بالغ بر ۱۲.۶ درصد و منطقه ۱۱ به میزان ۱۲.۵ درصد رقم خورده است.

روایت بانک مرکزی از افزایش قیمت‌ها

در این میان، در جدیدترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن در اردیبهشت ماه امسال، تعداد معاملات، ۱۱ هزار و ۳۱۰ واحد مسکونی اعلام شده که نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۶.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین در این گزارش متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران ۱۶ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۷۰۰ تومان برآورد شده است که نسبت به اردیبهشت سال قبل ۳۳.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بنا به این گزارش، مجموع تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در دو ماهه نخست سال‌جاری به ۱۲ هزار و ۵۵۳ فقره رسید که نسبت به دو ماهه سال گذشته ۱۹.۳ درصد کاهش داشته است.

متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در مجموع دو ماهه فروردین و اردیبهشت امسال ۱۶ میلیون و ۱۳۴ هزار و ۳۰۰ تومان بوده که نسبت به دو ماهه ابتدایی ۹۸ معادل ۳۴.۸ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در دو ماهه ابتدایی سال ۹۷ پنج میلیون و ۷۵۳ هزار و ۴۰۰ تومان بود که رشد بیش از سه برابری (۳۰۰ درصدی) قیمت طی دو سال در بازار مسکن تهران رقم خورده است.

افزایش قیمت مسکن به اندازه تورم

تحلیلگران بازار مسکن، دلیل افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر را تغییر شاخص‌های اقتصادی از جمله افزایش قیمت دلار، طلا، مصالح ساختمانی و نرخ دستمزد می‌دانند.

حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت مسکن در سال جاری می‌گوید: پیش‌بینی من این است که حداقل تا شهریور ماه قیمت‌ها به روند افزایشی خود ادامه دهند و این افزایش قیمت در شهرهای بزرگ حداکثر به اندازه نرخ تورم خواهد بود.

به اعتقاد وی، سونامی قیمتی نخواهیم داشت. در شهرهای کوچک‌تر احتمالا افزایش قیمت کمتر از نرخ تورم خواهد بود.

افزایش طول دوره انتظار مسکن

یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: هم اکنون طول دوره انتظار مسکن به بیشترین حد تاریخی خود رسیده است و هیچ گاه به این اندازه نبوده است.

به گفته بهروز ملکی، هرچند نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار در کشورمان طی ۳ دهه گذشته با نوساناتی مواجه بوده، اما در مجموع می توان روند کلی آن را صعودی دانست. در چنین شرایطی بدیهی است که طول دوره انتظار مسکن نیز افزایش یافته است.

وی عنوان می‌کند: اطلاعات موجود نیز موید آن است که هم اکنون طول دوره انتظار مسکن به بیشترین حد تاریخی خود رسیده است و هیچ گاه به این اندازه نبوده است.

این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح می‌کند: این به معنای آن است که خانوارهای ایرانی فاقد مسکن می بایست برای خرید مسکن، مدت بیشتری (نسبت به پیشینیان) در انتظار بمانند.   این موضوع، یکی از دلمشغولی های بزرگ من است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ایمان
  ۹ ۵

  واقعا من نمیدونم که چرا این اخبارها رو اعلام میکنید.
  آیا واقعا از این اخبار بهتون سودی میرسه. من واقعا تعجب میکنم از نحوه اخبارهاتون. شما میدونید با این اخباری که اعلام میکنید، میتونید باعث از هم پاشیدگی خونواده های زیادی بشید. یک کمی فکر هم لازمه برای کسی که کار اطلاع رسونی رو داره انجام میده. باید قلم رو به وست آدم با شرف و با فهم داد.

  • ناشناس
   ۲ ۴

   که چی پنهانکاری خوبه بایدبه فکر درمان بود نه انکار درد

  • امیر
   ۳ ۰

   در جواب این ناشناس باید بگم که تا حالا چه درمانی صورت گرفته؟!!!!!!
   مگه درمان میتونه بشه؟
   جز این تیتر خبرها باعث سود جوییهای بیشتر و دلال بازیهای بیشتر میشه
   البته شاید خودتم دلالی

 • ناشناس
  ۵ ۱۱

  هفته آینده ریزش قیمت مسکن آغاز می شود .درود خداوند بر مجلس یازدهم .حالا نوبت فروشندگان است دنبال خریدار بگردن

  • ناشناس
   ۱ ۰

   انشالله

 • ناشناس
  ۱ ۴

  دلالان وسود جویان ومتهمان ردیف اول گرانی مسکن خصوصا آنهایی که در خصوص شایعه پراکنی نقش داشتند مثل اتحادیه املاک به سزای عملشان به این زودی خواهند رسید

 • محسن سعیدی
  ۲ ۱

  باسلام خدایی بایدازجانت وپولت سیرشده باشی که با وجوداین زلزله های پی درپی تهران باخریدخانه هم پولت هم جانت رابه خطربندازی آدم بایدازدیوار شکسته برحذر باشدخدایی تهران هم همان حالت رادارد

 • علی
  ۰ ۱

  قیمت ها در چند ماه آینده پایین می آید وقتی در امدی نیست کی خونه میخره که بره بالا.

  • ناشناس
   ۱ ۰

   همونایی که صف کشیدن برای ثبت نام خودرو، خونه ام میخرن. نگاه به خودمون نکنید. مردم فقط غر نداری میزنن بیشتر از چیزی که فکر کنید پول دارن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  افسار مسکن رها شده فکر نکنم بزودی درست بشه مگر اینکه انقلابی رخ بده مستضعف بتونه بحقش برسه مدت انتظار در حالت انفجاره است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت باید باشکوفایی صنعت به پولهای سرگردان جهت بده . به هر حال شما هم که باشید میخواهید پولتان را سرمایه گذاری مطمئن کنید .