کد خبر 439963

افزایش هزینه عوارض ساختمانی به گرانی مسکن دامن می‌زند

عضو کمیسیون عمران مجلس اقدام شهرداری‌ در افزایش هزینه عوارض ساختمانی را عامل گرانی مسکن در کشور عنوان کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سیدکمال الدین شهریاری با اشاره به تاثیر افزایش 40 درصد هزینه عوارض ساختمانی بر قیمت مسکن، اظهار کرد: تولید مسکن محصول 4 هزینه کلان است که این موارد قیمت تمام شده مسکن را تشکیل می دهد، زمین، مصالح ساختمانی، دستمزد کارگران و عوارض و مالیات های اداری جزء این موارد محسوب می شود، از این رو نرخ هر کدام از این مسائل افزایش یابد، به سهم خود، بر قیمت مسکن افزایش می یابد.

وی افزود: هزینه های اداری شامل هزینه تهیه نقشه، هزینه برگ نظارت، هزینه دریافت پروانه ساخت، هزینه دریافت انشعابات برق، آب، گاز، هزینه پایان کار است.

وی تصریح کرد: برخی اعلام می کنند که افزایش عوارض ساختمانی، سیاستی ضد تولید است، اما به نظر من درست است که این اقدام بر بازار تأثیر می گذارد، اما تا زمانی که تقاضای گسترده برای خرید مسکن وجود داشته باشد، روند تولید متوقف نخواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن نتیجه افزایش 40 درصد هزینه عوارض ساختمانی خواهد بود، افزود: این اقدام شهرداری به ضرر اقشار کم درآمد جامعه است، چون این قشرها دیگر نمی توانند به سمت خرید مسکن حرکت کنند.

شهریاری با تاکید بر این‌که افزایش 40 درصد هزینه عوارض ساختمانی تنها متقاضیان و خریداران واقعی مسکن را هدف قرار می دهد، گفت: افرادی که به قصد سرمایه گذاری به این بازار ورود می کند، سرمایه کافی برای خرید مسکن را دارد، اما متقاضیان واقعی همان اقشار ضعیف و متوسط جامعه هستند، که با افزایش قیمت ها با مشکل مواجه می شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • پیام
    ۰ ۰

    آقا خونه رو وجدانا دست بهش نزنین تهرانی ها چیکار کنن؟؟