کد خبر 436849

وزیر آموزش‌ و پرورش تشریح کرد؛

تامین زمین برای ساخت ۱۴هزار و ۵۰۰ واحد مسکن فرهنگیان/ اعلام زمان بازگشایی مدارس در شهرهای با وضعیت سفید

وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: در حال حاضر از ۷۵ هزار واحد مسکونی که باید برای فرهنگیان تأمین شود زمین برای ساخت ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد تأمین و عملیات ساخت آنها شروع‌ شده است و می‌توانیم در یک سال و نیم آینده این خانه‌ها را تحویل دهیم.

به گزارش اقتصادآنلاین، محسن حاجی میرزایی  در حاشیه آیین عملیات ساخت ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن فرهنگیان که به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور معاون اول رییس‌جمهوری، وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید عملیات اجرایی ساخت ۱۴۵۰۰ واحد مسکن برای فرهنگیان برگزار شد، به تأمین مسکن برای ۱۰۰ هزار فرهنگی فاقد مسکن،   اشاره کرد و  اظهار داشت: در مورد عملیات ساخت مابقی مسکن‌ها نیز همکاری ما و وزارت راه و شهرسازی ادامه دارد و امیدواریم بتوانیم بر اساس قولی که وزیر راه و شهرسازی داده تا حدود ۱۰۰ هزار شاغل فرهنگی را در ماه‌های آینده تعیین تکلیف کنیم.

وی ادامه داد: مسکن یکی از نیازهای اصلی هر فردی است و ما می‌دانیم که بخش زیادی از حقوق معلمان فاقد مسکن، صرف اجاره‌بها در مسکن می‌شود و اگر بتوانیم مسکن لازم را برای فرهنگیان تأمین کنیم کمک بزرگی به این قشر شده است.

وزیر آموزش‌وپرورش در مورد اختصاص زمین‌های متعلق به آموزش‌وپرورش به ساخت مسکن فرهنگیان در سراسر کشور، تصریح کرد: تأمین هزینه زمین بخش مهم و تعیین‌کننده در مسکن است. بنابراین متعهد شدیم که هر جا زمینی متعلق به آموزش‌وپرورش داریم به مسکن فرهنگیان اختصاص دهیم.

شناسایی ۳ میلیون و سیصد هزار مترمربع زمین برای مسکن فرهنگیان

وی افزود: تاکنون بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰هزار متر مربع زمین را در استان‌های مختلف شناسایی و به وزارت راه شهرسازی معرفی کردیم. برخی از این زمین‌ها نیاز به تغییر کاربری دارند که با پیگیری‌های انجام‌شده، تغییر کاربری آن‌ها صورت خواهد گرفت. به این صورت هزینه زمین، چه زمین‌هایی که از طریق آموزش‌وپرورش به فرهنگیان اختصاص‌یافته و چه زمین‌هایی که در وزارت راه و شهرسازی برای این منظور در نظر گرفته‌شده است، رایگان محسوب شده و از این طریق امیدواریم که مسکن ارزان‌تری در اختیار همکاران فرهنگی قرار گیرد.

وزیر آموزش‌وپرورش در مورد چگونگی روند ثبت‌نام فرهنگیان در سامانه مسکن بیان کرد: از تمام همکاران شاغل و بازنشسته که فاقد مسکن هستند و تاکنون از مزایای وزارت مسکن و شهرسازی استفاده نکرده‌اند، خواستیم در سامانه‌ای که به همین منظور طراحی‌شده بود، ثبت‌نام کند که در مدت‌زمان تعیین‌شده برای ثبت‌نام، بیش از ۳۰۰ هزار نفر در سامانه مذکور نام‌نویسی کردند و در مرحله اول ۷۵ هزار نفر احراز صلاحیت شدند و امروز در اولین گام و با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری عملیات اجرایی ساخت ۱۴ هزار و ۵۰۰ مسکن فرهنگیان به‌تدریج آغاز خواهد شد.

ارائه تسهیلات ۴ هزار میلیارد تومانی بانک ملی برای ساخت مسکن فرهنگیان

حاجی میرزایی گفت: منابع موردنیاز برای ساخت مسکن فرهنگیان، از طریق بانک مسکن و  ملی تأمین خواهد شد و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با بانک ملی ایران نوشته شد مبلغ ۴ هراز میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت مسکن فرهنگیان در اختیار وزارت آموزش‌وپرورش قرارگرفته است که امیدواریم با آورده اولیه همکاران، منابع لازم برای ساخت را تأمین کرده و کار را آغاز کنیم.

وی عنوان کرد: ارتقای منزلت و معیشت فرهنگیان یکی از سیاست‌های جدی وزارتخانه بوده و در این راستا زمین‌های متعلق به آموزش‌وپرورش به ساخت مسکن فرهنگیان اختصاص‌یافته است.

زمان بازگشایی مدارس در شهرهای با وضعیت سفید

وی در خصوص بازگشایی مدارس در شهرهایی که وضعیت سفید دارند، گفت: تصمیم‌گیری در مورد بازگشایی مدارس بر عهده ستاد مبارزه با کرونا و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت است. سلامت دانش آموزان برای ما بسیار اهمیت دارد و هر زمان که مسئولان بهداشت کشور اجازه دهند مدارس را بازگشایی خواهیم کرد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید ادامه داد: در جلسه اخیر ستاد ملی مبارزه با کرونا مأموریتی از سوی رییس‌جمهوری به وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت بهداشت و درمان و وزارت کشور داده شد که در مناطقی که مناطق کم‌خطر یا سفید نامیده شده موضوع بازگشایی مدارس را به بررسی قرار دهند و با در نظر گرفتن مخاطرات موجود و وضعیت سلامت دانش آموزان، گزارش نهایی را در جلسه آینده ستاد کرونا ارائه دهند تا در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

حاجی میرزایی گفت: با توجه به وضعیت شیوع کرونا در استان‌های مختلف، ممکن است در بعضی از استان‌ها مدارس بازگشایی شوند و در برخی دیگر همچنان بسته بمانند. هم‌اکنون بیش از ۱۳۰ شهرستان به‌عنوان مناطق کم‌خطر هستند و قطعاً اگر بازگشایی تصویب شود مدارس این شهرستان‌ها بازگشایی خواهد شد.

تاریخ برگزاری امتحانات

وی در مورد برگزاری امتحانات به‌صورت حضوری هم گفت: امتحانات پایه دوازدهم تعیین تکلیف شده و از ۱۷ خرداد آغاز می‌شود که به استان‌ها ابلاغ‌شده است. تأکید وزارت آموزش‌وپرورش در برپایی امتحانات نهایی به‌صورت حضوری است مگر آنکه در آن زمان وزارت بهداشت صلاحدید دیگری داشته باشد.

وزیر آموزش‌وپرورش یادآور شد: در حال حاضر بر اساس چارچوب‌های موردقبول آموزش‌وپرورش پیش‌بینی ما این است که می‌توانیم امتحانات را در زمان اعلام‌شده و به‌صورت حضوری با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار کنیم.

حاجی میرزایی از خانواده‌ها و دانش آموزان مخصوصاً دانش آموزان پایه دوازدهم و کنکوری‌ها خواست که نگرانی نداشته باشند و تأکید کرد: سلامت دانش آموزان برای ما اصل اساسی است و مراقبت‌های لازم را برای محافظت از دانش آموزان در نظرخواهیم گرفت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • پیام
  ۰ ۰

  همه جارو باز کنید

 • صمداله
  ۰ ۰

  سلام طاعات و عبادات قبول. یکی حالیشون کنه هیچ جای کشور سفید نیست والله همه جا داره بالاتر هم میره. چرا با روان والدین و جان دانش آموزان بازی میکنین. دغدغه روانی شده هم برا دانش آموزان و هم اولیا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  میشه از شما خواهش کنم لطفا دست از سر معلما بردارید اخه همه ارگانها بی سرو صداسالی حداقل سه یا ۴ م به حقوق کارمنداشون اضافه میکنم اما مسئولای ....ا .پ می خوان خق فرهنگیان را بدن با بوق کرنا انگار می خوان اپالو هوا کنن خدایا فقط تو عادلی

 • ابراهیم
  ۰ ۰

  سلام و خدا قوت به مجموعه‌ وزارت بهداشت و کادر درمانی کشور و ستاد مقابله با ویروس کرونا.
  ضمن تقدیر و تشکر از زحمات خالصانه این عزیزان؛ خواهشمند است تا مهار کامل ویروس کرونا مدارس را بازگشایی نکنید؛ چرا که با توجه به بهبود نسبی اوضاع کشور با بازگشایی مدارس امکان بازگشت کرونا بسیار زیاد است.

 • منیر غلامرضایی
  ۰ ۰

  با سلام لطفا بفرمائید کسانی که موفق به ثبت نام نشده اند باید به کجا مراجعه کنند.

 • یاسین
  ۰ ۰

  سلام شما مسکن مهر که ۱۰ سال طول کشیده تحویل بدین ادرس شهرستان زابل .خیابان دانشگاه زابل.دانشگاه ۷ پنجاه واحدی ابنیه گستر.۱۳م دادیم و تحویل نمیدن فیلم و سیانس بازی میکنن

 • نوغانی
  ۰ ۰

  بایدمنتظرماندودیدولی بایدخوشبین بود