{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 434168

بانک مرکزی اعلام کرد؛

طبق اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸۷.۸ و ۶۳.۷ درصد کاهش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در فروردین ماه سال 1399، به 1.2 هزار واحد مسکونی محدود شد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 87.8  و 63.7 درصد کاهش نشان می دهد که به نظر می رسد شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت‌ها در تهران در این ماه تأثیر جدی بر آن داشته است. 

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت مسکن و خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران، 153.0 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 35.7 درصد افزایش نشان می دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم  41.5 درصد بیشترین سهم  را به خود اختصاص داده اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 28.7 و 31 درصد رشد نشان می دهد.

حجم معاملات مسکن

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در فروردین ماه  سال1399 حاکی از آن است که از مجموع 1243 واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 41.5 درصد بیشترین سهم  را به خود اختصاص داده‌اند. در مجموع در مقایسه با فروردین ماه  سال 1398، سهم واحدهای تا 5 سال، 10-6 سال و بیش از 20 سال ساخت به ترتیب حدود 1.5، 0.5 و 1.9 واحد درصد افزایش یافته است.

توزیع تعداد آپارتمانهای مسکونی معامله شده در شهر تهران بر حسب عمربنا

18

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در فروردین ماه سال 1399 حاکی از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 15.5 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

همچنین مناطق 2 و 4 به ترتیب با سهم  های 8.5 و 8.2 درصد در رتبه‌های بعدی قرار  گرفته‌اند .در مجموع 72.4 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در فروردین ماه  سال  1399 مربوط به 10 منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق  5، 2، 4، 10، 1، 7، 6، 15، 3 و 8 ) بوده و 12 منطقه باقی مانده 27.6 درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

توزیع مناطق شهر تهران برحسب سهم از تعداد معاملات انجام شده در فروردین ماه

19

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۵درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

تحولات قیمت مسکن

در فروردین ماه سال 1399، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 153.0 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 1.2 درصد کاهش و 35.7 درصد افزایش نشان می دهد.  

در میان مناطق 22  گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله  شده معادل 313.2 میلیون ریال به منطقه 1 و کمترین آن با 74.1 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته  است.

ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال 1398 به ترتیب 29 و 51.8 درصد افزایش نشان می دهند.

متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحدمسکونی مناطق شهر تهران

20

سایر شاخص های آماری بازار معاملات مسکن

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در فروردین ماه  سال 1399 حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی "90 تا 105" میلیون ریال به ازای هر متر مربع بنا با سهم  9.7 درصد، بیشترین سهم  از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده اند  و دامنه  قیمتی "75 تا  90" میلیون ریال با سهم  8.3 درصد در رتبه  بعدی قرار گرفته  است. در این ماه، توزیع حجم  معاملات به گونه‌ای بوده است که 8/53 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهرتهران(153 میلیون ریال) معامله شده اند.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا

21

توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی

در فروردین ماه سال 1399، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه های قیمتی مورد بررسی،واحدهای مسکونی با ارزش "4.5 تا 6" میلیارد ریال با اختصاص سهم  10.3 درصد ،بیشترین سهم  از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند. واحدهای دارای ارزش "6 تا 7.5" و" 3 تا 4.5" میلیارد ریال نیز به ترتیب با اختصاص سهم  های  9.4 و 9.2 درصد در رتبه های  بعدی قرار گرفته اند. در مجموع در این ماه، حدود 51.6 درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از 12 میلیارد ریال اختصاص داشته است.

تحولات اجاره بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در فروردین ماه سال 1399 نشان دهناده  رشد به ترتیب معادل 28.7 و 31 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد.

روند رشد قیمت مسکن و اجاره بها در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل

22

متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای واحدمسکونی و تعداد معاملات واحدهای مسکونی انجام شده در مناطق 22 گانه شهر تهران

23

گفتنی است، «گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال 1399»، برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

برای مشاهده کامل گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال 1399 اینجا  کلیک کنید

ارسال نظر

 • بی خانمان
  ۲ ۰

  چرا وقتی که مصالح ساختمانی درایران تولیدمیشود بایدقیمت مسکن بالابرود؟دولت باید درمسکن انبوه سازی کند تادست دلالان ومافیای مسکن کوتاه شود یک کارگرکجامیتواندبااین حقوقهایک مسکن بخرد کمی هم به فکرقشرضعیف جامعه باشید

 • شهرام
  ۱ ۰

  یک کارخوبی که دولت در مورد مسکن انجام داد کوتاه کردن دست نهادهای دولتی ازخریداملاک وسرمایه گذاری دران است واین باعث میشود دلال بازی درمسکن کم شود وقیمت مسکن پایین بیاد

 • پیام
  ۱ ۰

  با این وضعیت معلومه کسی نمیخره

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری