کد خبر 548487

برق، خودروسازی روسیه را هم گرفت

سرانجام روسیه هم به جمع کشورهایی پیوست که گسترش خودروهای برقی را هدف قرار داده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ هر چند دیر اما روسیه هم خود را به مسابقه رساند. حالا این کشور نیز سرمایه‌گذاری برای عبور از دوره گذار از خودروهای بنزینی به برقی را شروع کرده است تا خیلی هم از اروپا عقب نماند. روسیه ایجاد زیرساخت برای تولید خودروهای برقی را از شهر مسکو شروع کرده و قرار است سالانه ۲۰۰ جایگاه عمومی شارژ خودروهای برقی را بسازد و این کار را از همین امسال شروع کرده است. تا سال ۲۰۲۳ قرار است ۶۰۰ جایگاه شارژ خودروهای برقی در شهر مسکو مشغول به خدمت رسانی شوند.

 ماکسیم لکسوتوف Maxim Liksutov رییس دپارتمان حمل و نقل مسکو هم گفته است: «در حال حاضر در شهر مسکو بیش از ۲هزار دستگاه خودروی برقی در رفت و آمد است و سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد تعداد فروش خودروهای برقی افزایش می‌یابد. برای رشد بهتر خودروهای برقی در شهر مسکو، نیاز به ایجاد زیرساخت‌های شارژ در سطح شهر است. » در یک دهه آینده، شهر مسکو شاهد تغییر بنیادی در شیوه حمل و نقل عمومی خود خواهد بود و بخش اصلی آن را وسایل نقلیه برقی تشکیل خواهند داد.

مسگورترانس Mosgortrans صاحب بزرگ‌ترین شبکه اتوبوس و تراموای شهری در مسکو است و قصد دارد تا پایان ۲۰۲۱ تعداد اتوبوس‌های برقی را از ۶۰۰ دستگاه به ۱۰۰۰ دستگاه برساند و تا سال ۲۰۲۴ نیز می‌خواهد ۲ هزار اتوبوس برقی را جایگزین ناوگان فعلی بنزینی و گازوئیلی کند. با این وصف، روسیه به‌شدت از بقیه کشورهای اروپایی عقب مانده و کل خودروهای برقی پلاک شده در آن تاکنون فقط ۱۱ هزار دستگاه بوده است در حالی که در کل اتحادیه اروپا و فقط تا سال ۲۰۱۹ تعداد خودروهای برقی پلاک شده از رقم یک میلیون دستگاه عبور کرده است. انتظار می‌رود این آمار و ارقام در سال‌های پیش رو روند افزایشی داشته باشد. اخبار مربوط به رشد و گسترش خودروهای برقی در روسیه همراه با برنامه جدید دولت منتشر شده است که در آن قرار است ۱۱ میلیارد دلار صرف توسعه حمل‌ونقل وسایل نقلیه برقی شود.

این رقم دوبرابر میزان اعتباری است که برای این برنامه در نظر گرفته شده بود.  بخش اعظم سرمایه‌گذاری در این برنامه دولتی، از راه مالیات بر خودروهای سوخت فسیلی و اخذ تعرفه واردات خودروهای برقی تامین خواهد شد. بر اساس این برنامه انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ تولید خودروهای برقی با ۳۰۰۰ دستگاه در سال شروع شود و تا سال ۲۰۳۰ به ۲۱۷ هزار دستگاه در سال برسد. در حال حاضر روسیه خودروی برقی تولید نمی‌کند.

صنعت خودروی روسیه بخش مهمی از اقتصاد این کشور را شکل می‌دهد و حدود ۶۰۰ هزار اشتغال مستقیم ایجاد کرده که یک‌درصد نیروی انسانی به کار رفته در صنعت این است. در حال حاضر روسیه پنجمین بازار خودرو اروپا را در اختیار دارد.

 

ارسال نظر