کد خبر 516519

۱۰اتومبیل تکرار نشدنی تاریخ مسابقات رالی +عکس

در این گزارش فهرستی از بهترین اتومبیل‌های رالی در سراسر جهان گردآوری شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران،  ماشینی که قهرمان مسابقات رالی می‌شود و راننده‌ای که هدایت آن را به عهده دارد، شایسته جاودانه شدن است. همین شعار، فلسلفه تولید محدود برخی ماشین‌های خاص در دنیای رالی است. در این گزارش فهرستی از اتومبیل‌های مارک تجاری ورزش رالی و کمی از تاریخچه آن‌ها گفته شده است.

1. فورد Focus WRC

35

 Focus یک اتومبیل رالی است که در سال  ۱۹۹۹، در رالی مونت کارلو با کالین مک، جایگزین اسکورت شد. در حال حاضر، این خودرو یکی از دو مارکی است که فراز و نشیب‌های پیست WRC را تحمل کرده است، این موضوع ثابت می‌کند که این ماشین بسیار خوب است.

مدل کنونی مورد استفاده تیم‌های بزرگ فورد RS WRC است که از لحاظ زیبایی مطابق با RS Mk II از سال ۲۰۰۹ است که۳۰۰ اسب بخار قدرت دارد.

2. آلپاین رنو A۱۱۰

36

آلپاین رنو A۱۱۰ به دلیل تأثیری که در مسابقات قهرمانی بین المللی در دهه ۷۰ گذاشت و اولین خودروی قهرمان رالی جهانی در سال ۱۹۷۳ محسوب شد، بنابراین شایسته جایگاه در این فهرست است. این خودرو از طراحی بدنه زیبا و موتور ۱.۶ لیتری ساخته شده از بلوک کاملاً آلومینیومی برخوردار است.

این اتومبیل با حداکثر سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت، هندلینگ ثابت و بدنه‌ای سبک، در میان رده‌های اتومبیل رالی، در سال ۱۹۷۱ قهرمان شد و در سال ۱۹۷۰ نیز به مقام دوم رسید. پس از توسعه سایر اتومبیل‌های رالی که دقیقاً برای رقابت طراحی شده بودند، Alpine تغییرات متعددی را انجام داد که آن را غیرقابل اعتماد کرد. کم کم شرکت آلپاین دیگر در مسابقات شرکت نکرد و جای خود را به رنو به عنوان رقیب رالی داد.

اندرسون (Ove Andersson) رانندگی ماهرانه‌ای را برای Alpine فراهم کرده بود و مشهورترین راننده آن بود.

3. ولوو PV۴۴۴ / ۵۴۴

37

جعبه دنده ۳ یا ۴ سرعته و سیستم تعلیق پیچیده‌ای که هندلینگ فوق العاده‌ای را فراهم می‌کند، شهرت زیادی به این خودرو رالی می‌دهد. این خودرو سریع نبود، اما در دنده‌های پایین نیز گشتاور ایجاد می‌کرد که باعث شد که با رانندگی گونار اندرسون، قهرمان موتور رالی اروپا  باشد.

در حال حاضر این خودرو،  همچنان ظاهر زیبا و شخصیتی را دارد که به ندرت در سایر خودرو‌های این فهرست دیده می‌شود.

4. پورشه ۹۱۱

38

پورشه ۹۱۱  قهرمان مسابقات رالی در سال های۱۹۶۶، ۱۹۶۸  و ۱۹۷۱ شد. این اتومبیل با یک پیکربندی ساده و رانندگی چرخ عقب و موتور عقب، چالش بزرگی را برای رانندگان ایجاد کرده است، مخصوصاً در برابر موتور‌های بزرگ‌تری که  تا ۱۲۵ اسب بخار قدرت دارند.  دما در این خودرو به سرعت بالا می‌رود و می‌تواند بیش از حد گرم شود. در پیست WRC موفقیت کمی کسب کرد، اما با رانندگی با استعداد هنری تویونن موفق به کسب امتیاز شد. طیف گسترده‌ای از رانندگان، مانند Sobieslaw Zasada، Günter Klass و Vic Elford این ماشین را به سطح قهرمانی رسانده‌اند.

5. سیتروئن C۴ WRC

39

سیتروئن C4 یکی از خودروهایی است که موفقیت بسیار خوبی را در پیست  Xsara کسب کرد. این خودرو توسط  Sébastien Loeb رانده شد و به همین دلیل نمادین شد. این اتومبیل سه بار متوالی قهرمان WRC شده است.

باز هم متناسب با استاندارد‌های WRC، مدرن است. این پیشرانه دارای یک موتور ۲.۰ لیتری با ۳۱۰ اسب بخار قدرت و ۵۶۰ نیوتن متر گشتاور است. سیتروئن هنگام شرکت در مسابقات گروه B، سابقه خوبی نداشت و با سیتروئن BX ۴TC ناشناخته شرکت می‌کرد، اما اکنون مشخص شده است که این تیم موفقیت خود را کاهش داده است.

6. فورد اسکورت Mk.I RS

40

فورد اسکورت ۱۶۰۰ RS اصلی‌ترین برتری در پیست رالی، در طی دهه ۶۰ و ۷۰ را داشت. این موتور دارای موتور سنتی جلو، پیکربندی محرک چرخ عقب بود و سواری پایداری را برای دستان با استعداد رانندگان رالی فراهم می‌کرد تا ماشین را به حداکثر عملکرد خود برساند.

احترام جهانیان را به عنوان قهرمان جام جهانی مسابقه رالی در سال ۱۹۷۰ به دست آورد و همچنین در سال ۱۹۷۹ با رانندگی آری واتانن به عنوان قهرمانی راننده دست یافت. در مجموع، این اتومبیل نمادی از اولین قدم‌های فورد در رالی است.

7. لانچیا استراتوس HF

41

لانچیا استراتوس HF سریع، با صدای بلند، از نظر زیبایی شناسی متفاوت بود. این اولین اتومبیلی بود که کاملاً برای رالی از ابتدا طراحی شده بود. در مجموع ۴ بار قهرمان مسابقات رالی جهان و ۳ بار قهرمان مسابقات رالی اروپا شد. مسلماً اتومبیل‌های دیگری مانند فیات ۱۳۱ Abarth به مقام‌های قهرمانی بیشتری دست یافتند و با این خودرو رقابت می‌کردند، اما هیچ اتومبیل رالی دیگری وجود ندارد که مانند آن باشد.

موتور این خودرو با تنظیم عادی ۲۸۰ اسب بخار قدرت دارد، اما به راحتی و با اضافه کردن یک توربوشارژر می‌تواند تا ۵۶۰ اسب بخار قدرت شگفت آور را تقویت کند. برنارد دانیچه هنگام رانندگی با این لانچیا موفق به کسب سه عنوان قهرمانی ERC شد.

8. پژو ۲۰۵ T۱۶

42

پژو ۲۰۵ T۱۶، مسلماً فقط دو قهرمانی WRC را به دست آورد. نسخه‌های جاده‌ای این ماشین کمتر از نصف اسب بخار Tally Rally (۲۰۰ اسب بخار) را داشت. این ماشین بی رحمانه سریع بود و با رانندگی Juha Kankunen و Timo Salonen، ارزش خود را نشان داد.

عملکرد این ماشین به گونه‌ای بود که مطمئناً دو بار در یک رالی به نام رالی داکار پاریس پیروز شد. این یکی از چهار رقیب اصلی در دوره گروه B به همراه لانچیا، فورد و آئودی بود.  

9. آئودی کواترو

43

آئودی کواترو بسیار قابل اطمینان بود، این خودرو، استاندارد‌هایی را برای رالی تعیین کرد و به عنوان یک اتومبیل با سرعت، اولین بار در سال ۱۹۸۱ اجرا شد و می‌توانست با هدایت رالی با فاصله ۹ دقیقه نسبت به برنده واقعی رالی، سرعت را تنظیم کند. اولین نسخه‌ها فقط ۳۰۰ اسب بخار قدرت داشتند، اما پس از آن به هیولایی تبدیل شدند که S۲ بود و در نهایت با قدرت خروجی ۵۹۱ اسب بخار به پایان رسید.

این باعث شد میشل موتون به عنوان اولین زنی در مسابقات جهانی رالی برنده شود.  این در حالی است که این خودرو فقط دو عنوان قهرمانی کسب کرده است. هنوز هم این ماشین با صدا، ظاهر و عملکرد خود چشم بسیاری را به خود جلب کرده است.

10. لانچیا ۰۳۷

44

لانچیا ۰۳۷ فقط یک مقام قهرمانی در WRC را در رده سازندگان به دست آورد و این دقیقاً دلیل اصلی بودن آن است. این تنها ماشین محرک عقب است که در برابر آئودی کواترو ایستادگی می‌کند. همچنین این خودرو سه بار برنده ERC شد. این خودرو دارای یک موتور ۲.۰ لیتری با یک سوپرشارژر بود که ۳۰۰ اسب بخار قدرت را ارائه می‌داد.

 این فهرستی از بهترین اتومبیل‌هایی بود که طرفداران رالی در سراسر جهان را به خود جلب کرده است.

ارسال نظر