کد خبر 376538

چگونه از لوازم یدکی تقلبی در امان بمانیم؟

این روزها بازار لوازم یدکی مانند بسیاری از بازارها پر از کالاهای تقلبی و بی کیفیتی شده که تشخیص آنها از محصولات اصلی بسیار دشوار است این در حالی است که کیفیت و اصلی بودن قطعه علاوه بر تاثیری که بر کارکرد خودرو دارد، می‌تواند بر جان سرنشینان نیز تاثیر بگذارد از این رو انتخاب قطعه اصل یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مشتریان این بازار به شمار می‌رود.

به گزارش اقتصادآنلاین، اگرچه یکسری مولفه‌ها مانند رنگ و کیفیت بسته بندی، پرداخت کاری سطح، نوع جوشکاری، نوع پرچکاری و نیز نوشتار روی قطعه برای تشخیص اصل و تقلبی بودن قطعه وجود دارد اما تشخیص برخی از این موارد برای افراد غیرحرفه‌ای غیرممکن است.

در این زمینه علیرضا نیک آیین، رئیس امور بازرسی اصناف می‌گوید که قطعات تقلبی بی‌کیفیت در بسته بندی‌های قطعات اصلی و با نشان‌های معروف به بازار عرضه می‌شوند به طوری که این قطعات حتی برای تعمیر کاران خودرو نیز قابل تشخیص نیست.

در این آشفته بازار، ایساکو یکی از شرکت‌هایی است که عرضه قطعات با کیفیت و اصیل را تضمین می‌کند. این شرکت در آزمایشگاه‌های مجهز خود مواد، ابعاد، قوام و مکانیک و عملکرد هر قطعه را دقیق مورد بررسی قرار داده و علاوه بر استانداردهای کشور،  استانداردهای سختگیرانه‌ای برای آزمایش قطعات در نظر گرفته است.

علاوه بر این ایساکو تمرکز خود را بر روی بسته‌بندی قطعات گذاشته و در این راستا بسته‌هایی از جنس کرافت برای قطعات سنگین، بسته‌هایی از جنس لمینیت به همراه نایلون‌های حباب‌دار برای قطعات حساس، لفاف جاذب روغن برای قطعات روغنی و بسته‌های مقوایی برای قطعات کوچک در نظر گرفته که همگی قابل بازیافت نیز هستند.

در مرحله بعد این شرکت برای تشخیص اصیل بودن قطعات، اطلاعات کامل قطعه را بر روی بسته درج کرده و هولوگرام قابل درخششی در زیر نور یو وی بر روی بسته قرار داده است.

علاوه بر این ایساکو، بارکدی بر روی بسته‌‌بندی‌های قطعات لحاظ کرده که مشتری از طریق دانلود اپلیکیشن ایساکو، با تلفن همراه خود می‌تواند اصالت قطعه را مورد بررسی قرار دهد.

بر اساس این گزارش، اگرچه راه تشخیص لوازم یدکی خوب و بد در بازار فعلی کار دشواری شده اما برخی شرکت‌ها سعی کرده‌اند با تسهیل این راه، انتخاب را راحت‌تر کنند و از آنجا که قطعات خودرو ارتباط مستقیمی با جان افراد دارد انتخاب قطعه‌ای مطمئن و اصیل یکی از الزامات به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر