یخچال خونه مثل همیشه سرد نیست چیکار کنم؟ / شایع ترین دلایل سرد نکردن یخچال در منزل

در اکثر خانه ها بدون تعارف یخچال وجود دارد و برای هرکدام ما حداقل یکبار پیش آماده که متوجه سرد نکردن یخچال شده ایم و دست و پای خود را گم کرده ایم که شاید با رعایت جزئی ترین نکته این مشکل میشد .

یخچال خونه مثل همیشه سرد نیست چیکار کنم؟ / شایع ترین دلایل سرد نکردن یخچال در منزل

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ در یخچال را باز می کنید تا یک خوراکی سرد و سالم بخورید و دلی از عزا در آورید، اما با موادی گرم و وارفته مواجه می شوید! قبل از هرچیز از خود می پرسید علت سرد نکردن یخچال چیست؟ بهتر است قبل از هر اقدامی، ببینید دلیل ای اتفاق فنی است یا غیر فنی؟ احتیاط را رعایت کنید و سپس در جهت رفع دلیل برآیید. برای بررسی دلایل سرد نکردن یخچال با ما همراه باشید. معمولا سرد نکردن یخچال فریزر، ۶ دلیل فنی دارد که در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم. سپس دیگر دلایل این اختلال نیز ذکر می گردد.

کثیف بودن سیم پیچ خازن

یکی از سرد نکردن یخچال دلایل در یخچال فریزر ها یک کمپرسور وجود دارد که کار آن پمپاژ کردن هوای خنک به داخل محفظه ها به وسیله دو نوع سیم پیچ مختلف است؛

    سیم پیچ خازن: در قسمت پایین یخچال فریزر قرار دارد.

    سیم پیچ آواپراتور: معمولا در قسمت پشت پنل جاسازی شده است.

ماده سرد کننده که در حالت گازی است ابتدا به داخل سیم پیچ های خازن پمپاژ می شود، یعنی جایی که گاز به صورت مایع داغ فشرده می شود؛ چرا که کار سیم پیچ ها پراکنده ساختن گرما از طریق عبور مایع از آن هاست. با گذشت زمان سیم پیچ ها غبار جرم و مو را روی خود جذب می کنند. این غبار ها از انتشار گرما توسط سیم پیچ ها جلوگیری کرده و بازدهی یخچال را برای خنک شدن کاهش می دهند برای رفع این مشکل باید از یک برس برای تمیز کردن دوره ای سیم پیچ ها و اطمینان از عملکرد بهینه یخچال استفاده کرد.


خراب شدن موتور فن کندانسور

وظیفه ی موتور فن کندانسور، عبور دادن هوا از سیم پیچ های کندانسور برای سرد شدن درست یخچال فریزر است و اگر خراب باشد بازدهی پایین می آید. این عیب یا دلیل مکانیکی دارد و یا الکتریکی.

    پره های شکسته و نچرخیدن پره ها، از دلایل مکانیکی است.

    اگر نیروی دریافتی توسط موتور کار نکند، علت عیب الکتریکی است.

معیوب بودن رله یا خازن

خازِن یا انباره وسیله ای الکتریکی است که می تواند بار الکتریکی (و بنابراین انرژی الکتریکی) را در خود ذخیره کند خازن به صورت مرتبط یا پیوسته با سیم پیچ کمکی برای چرخه خاموش و روشن کردن کمپرسور کار می کند، که طبیعتا اگر معیوب باشد ممکن است کمپرسور در چرخه خود ناموفق باشد و یا اصلا کار نکند.

خرابی موتور فن آواپراتور

وظیفه ی موتور فن آواپراتور، به گردش در آوردن هوای سرد در یخچال فریزر و همچنین خنک کردن سیم پیچ هاست. پس اگر خراب باشد هوای سرد گردش نمی کند. در صورتی که موتور فن آواپراتور برخلاف معمول در هنگام کار کردن یخچال فریزر پر سر و صدا بود و یا فن حرکت نمی کرد، موتور باید تعویض گردد.

عملکرد بد یا خرابی برد کنترل دما

وظیفه ی این برد، ارسال ولتاژ به کمپرسور و موتور فن است و اگر خراب باشد سیستم خنک کننده به گردش در نمی آید. فریزر سرد است، ولی یخچال سرد نمی کند؛ یخچال سرد، ولی فریزر گرم است! این عیب ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. پیشنهاد می شود دفترچه راهنما را خوانده تا شاید خودتان بتوانید بررسی کنید که نیاز به تمیز شدن دارد یا تعویض؟ در ابتدا دریچه های فن فریزر را چک کنید که ببینید چیزی آن را مسدود کرده یا خیر.

یخ زدگی آواپراتور

دیگر علت سرد نکردن یخچال یخ زدن آواپراتور است. جمع شدن شبنم های منجمد روی مارپیچ های آواپراتور موجب ایجاد مشکل در جریان هوا می شود؛ بنابراین باید یخ زدایی شوند. سیستم یخ زدایی اتوماتیک شامل یک هیتر، یک تایمر و یک ترموستات است که معیوب بودن هر یک، موجب یخ زدن مارپیچ های آواپراتور شده و باعث کاهش خنک کنندگی در داخل یخچال فریزر می شود.

کلید تنظیم دما خراب است

این کلید در یخچال های قدیمی داخل خود یخچال و در یخچال های مدرن امروزی در نمایشگری روی یخچال وجود دارد. در صورت خراب شدن این کلید، میزان دقت آن پایین می آید و باعث می شود که شما نتوانید دما را به درستی تنظیم کنید و ممکن است یخچال گرم تر یا سرد تر از حالت استاندارد شود.

فن یخچال وظیفه خنک کنندگی موتور یخچال را که در پشت آن تعبیه شده، بر عهده دارد. برای اینکه فن به خوبی کار انجام دهد، نیاز به جریان هوا دارد. اگر یخچالتان را در مکانی قرار داده اید که هوا رفت و آمد نمی کند و مخصوصا اگر پشت یخچال به فضایی پلاستیکی یا پارچه ای بچسبد، میزان جریان هوا کاهش یافته و موتور داغ می شود و دیگر کارایی لازم برای خنک کردن یخچال را نخواهد داشت.

دیگر دلایل معمول سرد نکردن یخچال

    پر بودن یخچال: که مانع از گردش هوا شده و یخچال سرد نمی شود. همچنین برخی مواد غذایی ممکن است باعث مسدود شدن سرماسازهای یخچال شوند. ظروف بزرگ و بسته ها را در قسمت انتهایی آن و جلوی هواساز های یخچال قرار ندهید.

    درب یخچال به خوبی بسته نشده باشد: برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید، چراغ یخچال را موقع باز و بسته کردن درب یخچال بررسی کنید. اگر اینطور نبود، احتمالا درب یخچال مشکل دارد. دلیل این مشکل احتمالا معیوب بودن لاستیک درب است و با تعویض حل می شود

    خراب بودن فن کمپرسور: که یا باید آن را تمیز و یا تعویض کنید. برای این کار از تعمیرکار یخچال کمک بگبرید.

    مسدود شدن دریچه ی فن توسط برفک: که ممکن است یخ زدا خراب شده باشد و ممکن است فریزر سرد به نظر رسد، ولی قسمت غذا ها گرم باشند.

    تمیز نبودن محوطه ی فریزر

    خراب بودن یخ زدای اتوماتیک

    نشت گاز فرئون در یخچال های قدیمی

    عدم برق رسانی: در اثر لرزش های یخچال ممکن است ورودی برق شل شود.

    تنظیم نبودن کنترل دما

 علت اصلی داغ شدن بدنه یخچال+ راه حل فوری

    خالی بودن یخچال یا فریزر در هنگام باز کردن در آن ها: در این صورت هوای گرم اتاق جایگزین هوای سرد یخچال فریزر می شود. اما اگر در آن ها چیز هایی گذاشته شود آن مواد سرما را جذب کرده و به یخچال فریزر در تثبیت دما کمک می کنند.

    معیوب بودن در یخچال فریزر: با استفاده از یک برگه کاغذ می توان این عیب را امتحان کرد. یک کاغذ نازک را بین قاب در یخچال و واشر در قرار دهید. سپس کاغذ را بکشید و ببینید آیا به آسانی خارج می شود یا خیر؛ اگر به راحتی خارج شد، واشر در مشکل دارد و باید تعویض گردد.

    فضای کم پشت یخچال: که موجب گرم شدن بیش از حد می شود. پس حتما باید در حدود ۳ اینچ فاصله داشته باشد.

بنابراین باید گفت که مشکلات بسیار زیادی می تواند رخ دهد تا یخچال عملکرد درستی نداشته باشد و به خوبی عمل خنک سازی را انجام ندهد؛ اما با نگهداری یخچال در مکان مناسب و دمای مناسب می توان از مشکلات جلوگیری کرد.

منبع: saednews
ارسال نظر