کد خبر 501253

یک مقام مسئول خبر داد؛

خودزنی ۱۰هزار نفر برای گرفتن دیه!

سرپرست دفتر امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در ۹ ماهه سال جاری ۱۰ هزار و ۲۳۱ مورد خودزنی که با ادعای نزاع و با هدف دریافت دیه و خسارت انجام شده بود، در مراکز پزشکی قانونی کشف و به مراجع قضائی، اعلام شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، فرزانه مهدی‌زاده با بیان اینکه در 9 ماهه سال جاری 10 هزار و 231 مورد خودزنی (هفت هزار و 886 مرد و دو هزار و 345 زن) که با ادعای نزاع و با هدف دریافت دیه و خسارت انجام شده بود، در مراکز پزشکی قانونی کشف و به مراجع قضائی، اعلام شد، اظهار کرد: همچون تصادفات ساختگی، بسیاری از موارد خودزنی که با ادعای نزاع و درگیری انجام می‌شود، توسط کارشناسان با تجربه پزشکی قانونی قابل تشخیص است.

سرپرست دفتر امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: متأسفانه در سالهای اخیر مواردی دیده شده است که فرد یا افرادی به قصد کلاهبرداری و اخذ خسارت، با کمک شخص یا اشخاص دیگر صدماتی متعدد و نسبتاً شدید که حتی شامل شکستگی‌های استخوانی می‌شود در خود ایجاد می‌کنند که بعضاً منجر به ایجاد نقص عضوهای ماندگار در افراد می‌شود.

وی بیان کرد: این افراد با ادعای حدوث این آسیبها و عوارض در سانحه تصادف (که ساختگی است) یا با ادعای نزاع و درگیری به هدف دریافت دیه و جبران خسارت به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند در حالیکه بسیاری از این صدمات ساختگی قابل تشخیص است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه در بسیاری از موارد کارشناسان خبره پزشکی قانونی قادر به تشخیص خودزنی از دیگرزنی هستند، تصریح کرد: افرادی که اقدام به خودزنی می‌کنند در بیشتر موارد نه تنها از آسیب رساندن به خود سودی نمی‌برند بلکه با مشکلات قانونی و قضائی نیز روبرو خواهند شد.

مهدی‌زاده در تعریف خودزنی و انواع آن گفت: منظور از خودزنی این است که فرد (خودش یا با کمک دیگران) آگاهانه به بدن خود صدمه بزند، افرادی که اقدام به خودزنی می‌کنند با مراجعه به پزشکی قانونی به قصد دریافت خسارت وانمود می‌کنند که صدمه دیده‌اند یا درصدد گرفتن گواهی به قصد افزایش صدمات خود متعاقب یک حادثه ادعایی هستند.

به گفته سرپرست دفتر امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی کشور،‌هدف این افراد دریافت دیه و خسارت و یا دستیابی به مدارک و مستنداتی برای دفاع از خود و شکایت از طرف مقابل دعوا است.

وی با اشاره به اینکه آسیبهای از این دست ممکن است محصول خودزنی (ایجاد آسیب بدون هیچگونه درگیری و حادثه) یا محصول تلفیقی از نزاع و خودزنی (افزایش صدمات متعاقب منازعه و درگیری) باشد گفت: از 10 هزار و 231 خودزنی شناسایی شده در نه ماهه امسال چهار هزار و 166 مورد غیرمنازعه و 6 هزار و 65 مورد منازعه و غیرمنازعه توأمان بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • شهروند ایرانی
    ۰ ۰

    همه میدانیم علت چه هست؟ مشکلات اقتصادی