کد خبر 474906

خودکشی در چالش مومو از شایعه تا واقعیت +عکس

چالش مومو که در روزهای اخیر جنجال زیادی در رسانه‌ها به پا کرده حالا با انتشار خبر خودکشی یک پسربچه ۱۱ساله اهوازی به‌خاطر این چالش وارد مرحله‌ای تازه شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، خبری که نه‌تنها پلیس آن را تکذیب کرده که پیگیری‌ها نیز از این حکایت دارد که پسربچه 11ساله خودکشی نکرده بلکه بر اثر سکته جانش را از دست داده است.

در روزهای گذشته خبری با عنوان «خودکشی پسر 11ساله اهوازی در چالش مومو» در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی دست به‌دست شد. هر چند جزئیات بیشتری از این خبر منتشر نشده بود، اما پیگیری‌ها از این حکایت دارد که ابتدا برخی از کانال‌های تلگرامی در شهر اهواز چنین خبری را منتشر کرده‌اند و مدعی شدند که پسربچه‌ای به نام مانی در جریان این چالش دست به‌خودکشی زده است. حال آنکه مانی پسر یکی از آرایشگران معروف اهواز بود و به گفته یکی از آشنایان آنها، «همه این خبرها شایعه و دروغ است. مانی به‌دلیل سکته جانش را از دست داده و هنوز علت سکته او مشخص نیست.» 

مومو

با این حال برخی مدعی شدند که پسربچه 11ساله که در کلاس پنجم درس می‌خواند، پس از آنکه پیامی از طریق مومو دریافت کرده دچار ترس و وحشت شده و در نهایت سکته کرده است.

در این شرایط، جانشین فرمانده انتظامی اهواز نیز خبر خودکشی پسربچه 11ساله را تکذیب کرد و گفت: تاکنون شکایتی در مورد فوت به‌علت چالش مومو به ما واصل نشده است.

سرهنگ کیومرث کشوری ادامه داد:حتی هیچ تماسی هم با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ برای اعلام گزارش در این زمینه نداشته‌ایم.

موموهای ایرانی 

هر چند قدمت چالش مومو در دیگر کشورها به چند سال می‌رسد اما این چالش به تازگی در ایران جنجالی شده است. تا جایی که به گفته سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا، افرادی در داخل و خارج از کشور از فضای ایجادشده درباره چالش مومو سوءاستفاده کرده‌اند و تصاویر مومو(تصویر عروسک ترسناک یک زن) را روی پروفایل واتس‌اپ خودشان قرار می‌دهند. سپس با کاربران مدنظر خود که اغلب دانش‌آموزان هستند تماس می‌گیرند و آنها و خانواده‌هایشان را نگران می‌کنند. با کاربران صحبت می‌کنند، متن خاصی برایشان می‌فرستند و آنها را دعوت به برخی چالش‌های خطرناک می‌کنند. بعد از این مرحله تهدید می‌کنند که اگر کاری را که از آنها خواسته شده است، انجام ندهند، موبایل‌شان هک می‌شود یا فردی می‌آید و آنها را به قتل می‌رساند.

در همین حال پلیس فتای استان خوزستان نیز در پی انتشار این چالش خطرآفرین در فضای مجازی به خانواده‌ها و دانش‌آموزان هشدار داد و گفت: باتوجه به دریافت گزارشی با عنوان چالش مومو در شبکه‎های اجتماعی و اهمیت موضوع، بررسی این چالش خطرآفرین در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

سرهنگ شاهین حسنوند ادامه داد: در روزهای گذشته پیامی به نام چالش مومو در شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص واتس‌اپ منتشر شده که اغلب در استان‌های جنوبی شاهد آن بوده‌ایم و برخی کاربران نیز که بیشتر آنها دانش‌آموز بوده‌اند، این پیام‌ها که حاوی تصاویر مومو هستند را دریافت کرده‌اند. رئیس پلیس فتای خوزستان ادامه داد: برای برخی از کاربران واتس‌اپ از حساب‌های کاربری با شماره ایرانی و خارجی پیام‌هایی به زبان فارسی ارسال شده که از آنها خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند. وی گفت: متأسفانه کلیپ‌های چالش مومو باعث نگرانی خانواده‌ها شده و این نگرانی‌ها به فرزندان نیز منتقل و باعث ایجاد اضطراب در بین آنها شده است. حال آنکه بررسی‌های کارشناسان پلیس فتا نشان داده که عمده این پیام‌ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است. در این شرایط انتظار می‌رود والدین خونسردی خود را حفظ کرده و توصیه‌های لازم را مدنظر قرار دهند. والدین اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام‌رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار می‌دهند و همین موضوع زمینه‌ساز این مشکلات شده است. وی از والدین خواست بر استفاده فرزندان خود از پیام‌رسان‌های خارجی نظارت بیشتری داشته باشند و آنها را برای آموزش مجازی به نرم‌افزارهای خارجی راهنمایی نکنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر