کد خبر 447119

تاجران طلا در دام مرد کلاهبردار

مرد شیاد که با ترفندی خاص از تاجران طلا کلاهبرداری می‌کرد در حالی به حبس و رد مال محکوم شده که قصد داشت با تغییر چهره از کشور فرار کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران،  رسیدگی به اتهامات این مرد کلاهبردار با شکایت یک تاجر طلا آغاز شد. وی به پلیس گفت: من وارد‌کننده طلا هستم. حدود دو سال قبل با امید آشنا شدم و چند بار با هم به سفر خارجی رفتیم. آخرین بار در سفر به ترکیه من مقدار زیادی طلا وارد کردم اما با یکی از دوستان مشترکمان بر سر خرید و فروش طلا مشکل مالی پیدا کردم. امید که در جریان این اختلاف بود، پیشنهاد داد بین ما وساطت و حل اختلاف کند من هم قبول کردم از آنجا که مقداری طلای دوستم پیش من بود و من هم تعدادی چک و سفته دست او داشتم امید طلاها را که دو کیلوگرم و ۲۵۰ سکه بود از من گرفت و قول داد آن را به دوست مشترکمان می‌دهد و در مقابل چک و سفته هایم را پس می‌گیرد. تاجر جوان گفت: امید پس از گرفتن طلا و سکه‌ها رفت و گوشی موبایلش هم خاموش شد. بعد در تلگرام پیغام داد که از ایران خارج شده است. آنجا بود که فهمیدم سرم کلاه گذاشته است.

پس‌ از این شکایت پلیس به ردیابی متهم پرداخت و سرانجام دو سال بعد او را به محض اینکه از کشور ترکیه وارد ایران شد بازداشت کرد. اما درادامه تحقیقات پلیسی روشن شد وی با همین روش از چند مرد ثروتمند دیگر نیز کلاهبرداری کرده است.او با تاجرهای طلا، دلار و عتیقه، طرح دوستی می‌ریخت و سپس از آنها کلاهبرداری می‌کرد همچنین مشخص شد او قبلاً بازداشت اما با قرار وثیقه آزاد شده و دست به کلاهبرداری‌های مشابه زده بود.

 در حالی که تحقیقات درباره پرونده‌های امید ادامه داشت، شکایت دیگری به پلیس رسید.این بار یک مرد بازاری از امید شکایت کرده بود. وی گفت: امید مدتی قبل با من طرح دوستی ریخت و به بهانه اینکه می‌خواهد اختلاف حساب مالی بین من و دوستم را حل کند از من پول گرفت. اما من در مقابل پولی که به امید دادم از او چک و سفته گرفته بودم. مرد بازاری ادامه داد: یک روز که در خیابان می‌رفتم ناگهان مردی ناشناس راهم را سد کرد و در حالی که خودش را مأمور اطلاعات معرفی می‌کرد مرا ربود. او مرا گروگان گرفت و پس‌ از چند روز شکنجه وقتی درخواست پس گرفتن چک‌های امید را کرد فهمیدم آدم‌ربایی نقشه امید بوده است.

در حالی که شاکی‌های این پرونده به 15 نفر رسیده بود، پلیس دریافت این مرد در مجموع 10 کیلوگرم طلا و 800 سکه و میلیاردها تومان پول کلاهبرداری کرده است. امید که با قرار وثیقه آزاد شده بود می‌خواست با تغییر چهره از کشور فرار کند که بار دیگر شناسایی و دستگیر شد. این بار پرونده متهم به اتهام کلاهبرداری از تاجر طلا و ربودن مرد بازاری به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و وی در شعبه چهارم پای میز محاکمه ایستاد و در حالی که اتهاماتش را قبول کرده بود به اتهام کلاهبرداری از تاجر طلا به دو سال زندان و رد مال و به خاطر ربودن مرد بازاری به ۱۵ سال زندان محکوم شد. پرونده‌های مشابه وی نیز برای رسیدگی به دادگاه عمومی فرستاده شد. حکم دو سال زندان و رد مال وی در دیوان عالی کشور مهر تأیید خورد و قطعی شد اما حکم 15 سال حبس وی برای پرونده آدم‌ربایی نقض شد چرا که به‌صورت غیابی برایش حکم صادر شده بود و قرار شد بار دیگر به این اتهام وی رسیدگی شود.

ارسال نظر