{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 402215

یک کلاهبردار که پس از تماس با شهروندان خود را مجری رادیو معرفی و از آنان کلاهبرداری می‌کرد، دستگیر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، زنی 36ساله شانزدهم مرداد با دردست‌داشتن شکایتی از دادسرای مبارزه با جرائم رایانه‌ای به پلیس فتا مراجعه کرد و گفت: فردی با من تماس گرفت و مدعی شد مجری برنامه رادیو جوان است و شماره همراه من به‌عنوان یکی از برندگان خوش‌حساب تعیین شده و برنده مبلغ 50 میلیون ریال هزینه سفر به عتبات عالیات شده‌ام و در صورت تمایل می‌توانم سفر به عتبات را انتخاب یا هزینه سفر را دریافت کنم که من هم با دریافت مبلغ هزینه سفر موافقت کردم.

شاکی در ادامه گفت: تماس‌گیرنده بیان مسلط و شیوایی داشت و من هم باور کرده بودم برنده شده‌ام. مجری برنامه شماره کارت من را برای واریزی وجه درخواست کرد و سپس خواستار رمز دوم کارت شد. رمز دوم کارتم فعال نبود و مجری برنامه من را متقاعد کرد به دستگاه خودپرداز مراجعه و برای کارتم رمز دوم دریافت کنم. با مراجعه به خودپرداز و دریافت رمز دوم، در ادامه متوجه شدم به جای واریز مبلغ 50 میلیون ریال، مبلغ 65  میلیون ریال از حسابم برداشت شده است.

چندی بعد پرونده مشابه دیگری نیز به پلیس ارجاع شد و شناسایی متهم یا متهمان پرونده در دستور کار تیمی از افسران پلیس فتا قرار گرفت. مأموران در گام نخست تحقیقات خود دریافتند متهم پس از اطمینان از حضور طعمه پای دستگاه خودپرداز ابتدا از او می‌خواهد موجودی کارت را استعلام کند و سپس وی را به قسمت انتقال وجه هدایت می‌کند و از او می‌خواهد کد چندرقمی را که ابتدا با دو صفر آغاز می‌شود در قسمت انتقال وجه وارد کند در واقع این کد همان میزان موجودی کارت قربانی است که به‌محض واردکردن کد، از سوی کاربر موجودی متناسب با ظرفیت خودپرداز ‌ سرقت می‌شود.

متهم از شگرد دیگری نیز برای سرقت وجوه استفاده می‌کرد و از قربانی می‌خواست برای واریز‌کردن هدیه، رمز دوم کارت را فعال و آن را ارسال کند که به‌محض اعلام رمز دوم کارت، متهم که از قبل آماده انتقال و سرقت پول مال‌باخته به‌صورت اینترنتی بود، با دریافت رمز حساب قربانی را تخلیه می‌کند.

با تحقیقات پلیسی، هویت متهم شناسایی شد. سپس با هماهنگی مقام قضائی تیمی از مأموران پلیس فتا برای دستگیری متهم اقدام کردند و موفق شدند متهم را که مردی 23ساله است، دستگیر و برای تحقیقات تکمیلی به پلیس فتا منتقل کنند.

با انتقال متهم به پلیس فتا و تحقیق از این جوان، او که ابتدا منکر اتهامش بود، با ادله موجود مواجه شد و به‌ناچار لب به اعتراف گشود و به جرم ارتکابی اعتراف کرد.

سرهنگ تورج کاظمی، رئیس‌پلیس فتای پایتخت با تأیید این خبر گفت: با کشف جزئیات پرونده متهم برای سیر مراحل قانونی به دادسرای ناحیه 31 معرفی شد.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه برای انتقال وجه نیازی به رمز دوم نیست و در صورت برنده‌شدن فقط ارائه شماره کارت لازم است، از شهروندان خواست: در صورت دریافت پیامک‌های مشکوک و تماس‌های تلفنی، به سایت صدا‌و‌سیما مراجعه کنند یا با تماس تلفنی با روابط‌عمومی صدا‌و‌سیما از صحت و سقم موضوع مطلع شوند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری