مرگ پسر ۷ ماهه پس از ختنه

نوشته شده توسط تحریریه اقتصادآنلاین در ۱۳۹۸/۲/۲۴ ساعت ۰۷:۱۰

مرد پرستار که پس از ختنه نوزاد ۷ ماهه در خانه باعث مرگ وی شده بود از سوی قاضی دادگاه جرایم پزشکی صددرصد مقصر شناخته شد.

به‌گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، اوایل اردیبهشت سال گذشته بود که پدر و مادر «امیرعباس» تصمیم گرفتند پسرشان را برای عمل ختنه نزد پزشک ببرند. از آنجا که این نوزاد زیبا تنها فرزند خانواده بود حساسیت زیادی برای این کار داشتند. امیرعباس در 7 ماهگی تازه یاد گرفته بود به تنهایی روی شکم برگردد و با کمک دیگران چند دقیقه‌ای بنشیند. در حالی که والدینش دنبال پزشکی حاذق می‌گشتند یکی از اقوام آنها که پرستار بیمارستان بود و به قول خودش بیشتر بچه‌های فامیل را او ختنه کرده بود پیشنهاد داد تا این عمل را در خانه انجام دهد و به آنها اطمینان داد که هیچ خطری برای بچه ندارد.روز موعود  سعید(پرستار)  با یک کیف کوچک وسایل جراحی به خانه آنها آمد. نگرانی در چهره پدر و مادر امیرعباس موج می‌زد. به تجویز پرستار یک قاشق شربت خواب آور در دهان کودک ریختند و سپس مرد میانسال اطراف محل جراحی داروی لیدوکایین تزریق کرد. پسر کوچولو مدام گریه می‌کرد و مادر و پدرش نیز پا به پای او اشک می‌ریختند. چند دقیقه بعد عمل جراحی تمام شد اما ناگهان پسر کوچولو نفسش بند آمد. مادر با دیدن صورت کبود بچه‌اش بر سر و صورتش می‌کوبید و پدر مضطرب و نگران از سعید می‌خواست کاری بکند. اما پرستار مدام آنها را به آرامش دعوت می‌کرد و می‌گفت طبیعی است نگران نباشید! او حتی اجازه نمی‌داد آنها با اورژانس تماس بگیرند. اوضاع اما وقتی بدتر شد که ناگهان پسرک تشنج کرد و کف از دهانش بیرون ریخت. دیگر جای تعلل نبود، با اورژانس تماس گرفتند و «امیرعباس» به بیمارستان انتقال یافت. اما پزشکان نتوانستند نجاتش دهند و نوزاد به کما رفت و پس از چند روز تسلیم مرگ شد.

شکایت از پرستار

پدر «امیرعباس» پس از مرگ پسرش به دادسرای ناحیه 19 تهران رفت و از «سعید» شکایت کرد. او به بازپرس شعبه 4 گفت: «وقتی یاد وضعیت پسرم و ضجه‌های همسرم می‌افتم و به اصرارهای «سعید» به طبیعی بودن شرایط و ممانعت او از تماس با اورژانس فکر می‌کنم جگرم آتش می‌گیرد. نمی‌توانم از قصور او بگذرم و شکایت دارم.»

به این ترتیب به دستور بازپرس، پرونده به کمیسیون پزشکی ارسال شد. کمیسیون اول با حضور سه کارشناس اوایل آبان تشکیل شد و اعضا پس از بررسی شواهد و مدارک و شنیدن اظهارات طرفین، «سعید» را به‌دلیل دخالت در امور پزشکی، صددرصد در مرگ «امیرعباس» مقصر دانستند. این پرونده با اعتراض متهم به کمیسیون دوم رفت و این بار نیز 5 کارشناس پزشکی قانونی رأی قبلی را تأیید کردند.به این ترتیب کیفرخواست پرونده با موضوع قتل شبه عمدی صادر و برای رسیدگی به شعبه 1043 دادگاه کیفری 2(مجتمع شهید قدوسی) به ریاست قاضی محبوب افراسیاب ارسال شد. جلسه دادگاه یک سال پس از مرگ نوزاد شیرخواره تشکیل شد. مادر «امیرعباس» که هنوز داغ فرزندش تازه بود، در حالی که گریه امانش نمی‌داد، خواستار مجازات عامل مرگ فرزندش شد. در ادامه متهم نیز توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: من سال‌ها پرستار و تکنیسین بیمارستان بودم. نمی‌دانم چرا این اتفاق افتاد الان هم از این ماجرا خیلی متأثر هستم.

قاضی پس از شنیدن اظهارات طرفین و بررسی مدارک، با استناد به نظریه کمیسیون پزشکی «سعید» را در مرگ طفل صد درصد مقصر شناخت و متهم را از جنبه عمومی جرم به 2 سال حبس تعزیری و از جنبه خصوصی به پرداخت دیه کامل انسان محکوم کرد.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • حسین
  ۴ ۱

  جلسه دادگاه یک سال پس از مرگ نوزاد شیرخواره تشکیل شد....
  چقدر زود

  • ناشناس
   ۲ ۰

   خیلی دردناکه .
   حداقل کمترین مجازات قصاص مقابله به مثل است .

 • آوای باران
  ۱ ۰

  ای وای بر من.......چرا پدر مادر قبول کردند که یه نفر نا وارد این کار رو با فرزندشان کنند.ای طفل معصوم 😭😭

 • متین
  ۱ ۰

  مگه زمان قدیم مردحسابی این چه کاری بوده کردی من بچمو۲ماهگی بردم درمانگاه قدس واقعان راضی بودم عمل ۱هفته نشدخوب شد

 • ناشناس
  ۱ ۰

  وای خیلی ناراحت شدم خدا به مادر و پدرش صبر بده...ولی اخه جرا باید تو این عصر بچه رو تو خونه ختنه کنند وقتی این همه دکتر و تجهزاییت پزشکی هست ...مقصر خودشونن

 • حنا
  ۱ ۰

  خدا لعنت کنه پرستار رو ایشالله به زمین گرم بشینه

 • حامد
  ۲ ۰

  سلام دوستان ختنه در دوران نوزادی حتی اگر توسط پزشک هم انجام شود ریسک مرگ دارد هم برای خونریزی احتمالی آن که در نوزادان درون پوشک اتفاق می افتد و هم برای درد و شکنجه ای که نوزاد علی رقم تزریق داروی بی حسی تحمل میکند

 • امیر مهدی
  ۱ ۱

  عالیه

 • HHHHH
  ۱ ۰

  😭😭😭😭😭😭😢😢😢😢😔😔😔😔😔😔

 • هاجر
  ۱ ۰

  خیلی دردناک بود خدا لعنت کنه اون پرستاری که این دارو را به نوزاده این خانواده زد برا ختنه و باعث مرگش شد خدا صب بده