کد خبر 448318

اقتصاد جهان ۴.۷درصد در ۲۰۲۰کوچک می‌شود

اقتصاددان ها عقیده دارند تولید ناخالص داخلی جهان ۴.۷درصد در ۲۰۲۰کاهش می یابد و تولید در جهان به خاطر آسیب دیدن بازار کار و کند شدن فعالیت های اقتصادی از ترس ابتلا به ویروس کرونا، تا سه ماهه دوم ۲۰۲۱به سطح قبل از بحران کرونا بازنمی‌گردد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اقتصاددان ها عقیده دارند با برداشته شدن شرایط قرنطینه، تولید اقتصادی در جهان در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به سرعت بهبود پیدا می‌کند.

تام اورلیک و بیورن ونروی از اقتصاددان های بلومبرگ پیش بینی خود را از رشد تولید ناخالص داخلی جهان پایین آورده و از منفی 4 درصد به منفی 4.7 درصد رسانده اند، یعنی یک رکورد فاجعه بار. تولید ناخالص داخلی آمریکا 6.5 درصد کاهش می یابد که دو برابر شدیدتر از رکودی است که طی بحران بزرگ مالی تجربه کرده بود.

 این اقتصاددان ها عقیده دارند تولید در جهان به خاطر آسیب دیدن بازار کار و کند شدن فعالیت های اقتصادی از ترس ابتلا به ویروس کرونا، تا سه ماهه دوم 2021 به سطح قبل از بحران کرونا بازنمی‌گردد.

 انتظار سرمایه گذاران برای بهبود اقتصادی V شکل چندان امکان‌پذیر نیست. به گفته اقتصاددان ها، روند سریع بهبودی نیاز به محرک‌های مالی سریع، مهار ویروس کرونا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی و برداشته شدن همزمان قرنطینه ها و تعطیلی های گسترده دارد. بسیاری از اقتصادهای بزرگ دنیا نتوانسته اند این شرایط را فراهم کنند و دوره رکود را در سراسر جهان طولانی تر کرده اند.

 اقتصاددان های بلومبرگ حالا انتظار یک روند مرحله به مرحله و تدریجی را برای بهبود شرایط اقتصادی دارند. فعالیت های اقتصادی تنها زمانی رونق می گیرند که کشف واکسن کرونا ترس مصرف کنندگان را از بین ببرد.

 پیش بینی که این اقتصاددان ها ارائه داده‌اند بهترین سناریوی ممکن و بر مبنای فرضیات خوشبینانه در مورد روند مهار همه‌گیری ویروس کرونا بوده است.

 طبق پیش بینی بد بینانه تر این گروه اقتصادی، تولید ناخالص داخلی جهان 6.7 درصد در 2020 کاهش می یابد و تولید در جهان تا پایان 2021 به سطح قبل از بحران کرونا باز نخواهد گشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر