{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 425812

وزیر بهداشت و مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، در خصوص وضعیت بیماری کرونا در ایران، به صورت تله کنفرانس، گفتگو کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، «تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ضمن تشکر از اقدامات ارزنده ایران برای مقابله با ویروس کرونا گفت: این اقدامات حاکی از تجربیات ارزنده و اهتمام دست اندرکاران نظام سلامت است.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، برنامه کمپین ملی مبارزه با کرونا در ایران را اقدامی بسیار بزرگ خواند و گفت: خود اظهاری در سامانه وزارت بهداشت و استفاده از اپلیکیشن توسط خانوارها بسیار مهم بوده و کمک شایانی به کنترل شیوع بیماری خواهد کرد و در عین حال جلوگیری از شیوع ترس و اضطراب در رویکردهای اجتماعی و دولتی بسیار حائز اهمیت است.

تدروس در ادامه این گفتگو بر شناسایی تعداد بیشتر مبتلایان به بیماری کرونا و ایزوله نمودن آنها در منزل در صورت امکان تاکید کرد.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در خصوص دریافت اقلام مورد نیاز کشور از قبیل کیت تشخیصی، ماسک و سایر ملزومات نیز گفت: در این خصوص در حال رایزنی هستیم و کشورهایی مانند ژاپن، آلمان و چین برای کمک اعلام آمادگی کرده اند.

بر اساس این گزارش، وزیر بهداشت کشورمان نیز در این گفتگو ضمن تشکر از مدیرکل سازمان جهانی بهداشت به دلیل اعزام هیأت سازمان جهانی بهداشت به ایران، گزارشی از وضعیت ویروس کرونا در کشور ارائه داد.

سعید نمکی گفت: پس از تأیید دو مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا در کشور، ستاد مدیریت بیماری کرونا با ریاست وزیر بهداشت و عضویت سایر وزارتخانه‌ها تشکیل و مورد تأیید مقام معظم رهبری قرار گرفت و از اقداماتی که سریعاً به دستور این ستاد صورت گرفت می‌توان به تعطیلی برخی اماکن عمومی از جمله سینماها، سالن‌های نمایش، لغو کنسرت‌ها و حتی اماکن مذهبی اشاره کرد.

وی در ادامه به تشکیل کمپین ملی مبارزه با کرونا با کمک بسیج جهت تشخیص موارد مشکوک و مبتلا اشاره و افزود: از طریق این طرح طی چهار روز گذشته ۱۵ میلیون نفر از مردم کشور مورد غربالگری قرار گرفته و افراد مبتلا یا مشکوک شناسایی و افراد نیازمند به بستری را به بیمارستان‌ها و کسانی که از طریق مراقبت در منزل بهبود می‌یافتند را با ارائه آموزش‌های لازم ایزوله کردیم.

نمکی در ادامه به زیرساخت سلامت کشورمان به عنوان یکی از بهترین زیر ساخت‌ها اشاره و یادآور شد: امروز با وجود حدود ۳۱۰۰۰ خانه بهداشت و مرکز جامع سلامت در کشور، بیماریابی را از طریق خود اظهاری و تماس تلفنی توسط بهورزان و مراقبین سلامت غربالگری و بیماریابی را آغاز کردیم که می‌تواند بار سنگینی از دوش بیمارستان‌ها بردارد، برای مثال، ۸۰ درصد از خانواده‌ها در استان گیلان غربالگری شده اند و ۲۰ درصد باقیمانده نیز ظرف امروز و فردا غربالگری خواهند شد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: با این روش توانستیم تمام نقاط آلوده را شناسایی و موارد مشکوک و آلوده را سریعاً از داخل خانه‌ها به مراکز بهداشتی درمانی هدایت کنیم و از طریق آگاهی بخشی به بیماران، آنها را مطلع و ایزوله کرده و از آلوده شدن سایر افراد پیشگیری کنیم و علاوه بر این، در این برنامه، افرادی که با بیماران ارتباط نزدیک داشته را شناسایی و مورد بررسی قرار داده و آموزش‌های لازم را در خصوص خود مراقبتی به آنها ارائه دادیم.

وزیر بهداشت اظهار کرد: با توجه به شروع تعطیلات نوروزی، در خروجی شهرها اکیپ‌هایی جهت غربالگری مردم مستقر و افراد مشکوک تحت مراقبت و قرنطینه قرار می‌گیرند و ضمناً نقاهتگاه هایی برای بعد از ترخیص بیماران کرونا در نظر گرفته شده است

وی در پایان ضمن اشاره به فعالیت مراکز تحقیقاتی کشور جهت شناسایی بیشتر این ویروس ابراز امیدواری کرد: امیدوارم با کمک‌های کارشناسانه شما و سایرین، نابودی این ویروس را در کشورمان، منطقه و کل جهان شاهد باشیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری