{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 410575

روزنامه گاردین نوشت: استیضاح ترامپ که روز سه‌شنبه آغاز می‌شود، سومین مورد استیضاح یک رئیس‌جمهوری در آمریکاست و مشروع‌ترین آن‌ها هم به شمار می‌رود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما، روزنامه گاردین در گزارشی نوشت برای نخستین بار، یک رئیس جمهوری آمریکا با تحریم نهایی مواجه می‌شود و این نه به آن علت است که وی وارد تله قانونی رقبای خود قرار گرفته بلکه به این علت است که جرائم و تخطی‌های جدی از قانون داشته است.

از لحاظ قانونی، سنا هرگز با چنین پرونده قوی برای برکناری یک رئیس جمهوری روبرو نبوده است. البته هیچ یک از این‌ها به آن معنا نیست که ترامپ برکنار خواهد شد؛ باید به یاد داشت ۵۳ عضو جمهوریخواه سنا که اکنون در جایگاه هیئت منصفه قرار می‌گیرند، همصدا با متهم هستند و کل این مسئله را یک فریب و اقدام علیه وی می‌دانند و آن را رد می‌کنند.

گاردین افزود آن‌ها اشتباه می‌کنند چرا که پرونده ترامپ، یک پرونده قابل توجه از لحاظ بدنامی است. اندرو جانسون، نخستین رئیس جمهوری بود که توسط مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح شد و این اتفاق در سال ۱۸۶۸ رخ داد. هیچ کسی حامی جانسون و سیاست‌های وی نبود.

شرایط دومین رئیس جمهوری یعنی بیل کلینتون برای استیضاح متفاوت بود و وی به علت روابطی که با مونیکا لوینسکی در کاخ سفید داشت وارد این پرونده شد و با بی اعتنایی به سوگند خود برای صداقت، این موضوع را تکذیب کرد.

پرونده ترامپ بی پرده‌تر از سایرین است. در پرونده جانسون تنها مسئله نژادپرستی مطرح بود. در مورد کلینتون نیز موضوع استیضاح به عنوان نبرد بین جنسیت‌ها (مرد و زن) در میان بود که موجب مطرح شدن مسئله عدم توازن قدرت و رضایت شد.

آدام اسمیت، استاد تاریخ سیاسی آمریکا در دانشگاه آکسفورد در خصوص پرونده ترامپ می‌گوید: ”این پرونده مانند هیچ پرونده دیگری نیست و ترامپ نیز مانند هیچ رئیس جمهور دیگری نیست“.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری