کد خبر 409082

واکنش فرانسه به اقدام نامتعارف سفیر انگلیس در تهران

وزارت خارجه فرانسه روز یکشنبه با صدور بیانیه ای، بدون اشاره به رفتار نامتعارف رابرت مک‌ایر سفیر انگلیس در تهران مبنی بر شرکت در تجمعات غیرقانونی، از ایران خواست به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: به دنبال بازداشت سفیر انگلیس در تهران، پاریس بر اتحاد و همبستگی خود با لندن تاکید می کند و از ایران نیز می خواهد ضمن احترام و رعایت حقوق بین الملل، بر تمام تعهدات دیپلماتیک خود پایبند باشد.

از سویی دیگر، به دنبال بازداشت چند ساعته سفیر فرانسه در ایران که شب گذشته اتفاق افتاد، سفارت فرانسه در تهران با انتشار اطلاعیه‌ای در حساب کاربری خود در توییتر از اتباع فرانسوی در ایران خواست تا در تجمعات شرکت نکنند و در این نقاط رفت و آمد نداشته باشند.
سفارت فرانسه در اطلاعیه خود همچنین شماره تماسی را برای شهروندان خود در صورت بروز مشکل منتشر کرده است.

 سفیر انگلیس در تهران به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی بعد از ظهر امروز به وزارت امور خارجه فراخوانده شد و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به سفیر و دولت این کشور ابلاغ شد.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «رابرت مک‌ایر» سفیر انگلیس در تهران بعد از ظهر یکشنبه به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیر کل اروپا به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.  

در این احضار، مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به سفیر و دولت انگلیس ابلاغ شد.

در این دیدار به مک‌ایر یادآوری شد که حضور سفرای خارجی در تجمعات غیرقانونی هیچ تناسبی با مسئولیت‌های ایشان به عنوان نماینده سیاسی کشور متبوع خود ندارد و مخالف مفاد کنوانسیون ۱۹۶۱ روابط دیپلماتیک وین است و دولت انگلیس باید در این خصوص توضیح دهد.

سفیر انگلیس دیشب (شنبه شب) به دلیل حضور در یک تجمع غیرقانونی دستگیر اما به دلیل برخورداری از مصونیت دیپلماتیک و پس از احراز هویت آزاد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر