{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 407933

رئیس کمیسیون سیاست گذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) اعلام کرد: نیروهای آمریکایی در عراق مانند اشغالگران شده اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «آلکسی پوشکوف» روز سه شنبه در توئیتی نوشت: همان طور که انتظار می رفت آمریکا از خارج سازی نیروهای خود از عراق خودداری کرد.

وی افزود: اظهارات مقامهای آمریکایی مبنی بر این که گویا با خود دمکراسی به ارمغان آوردند یاوه گویی بیش نیست.

مقام پارلمانی روس خاطرنشان کرد: پارلمان عراق در شرایط دمکراتیک خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شده است و در مقابل واشنگتن به این درخواست پاسخ رد داد به عبارت دیگر عراق در وضعیت اشغال دوم از طرف آمریکا قرار گرفته است.

در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸  نفر دیگر که با دستور مستقیم «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا صورت گرفت، پارلمان عراق روز یکشنبه با برگزاری نشستی درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج تمامی نیروهای خارجی رای داده‌است.

نمایندگان پارلمان عراق در ادامه خواستار تقدیم شکایت رسمی به سازمان ملل و شورای امنیت علیه آمریکا شدند.

سفر مرکل به مسکو نمادین است

پوشکوف در توییتر دیگری با اشاره به برنامه سفر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در هفته آینده به مسکو نوشت: در کوران بحران پیرامون ایران، مرکل بجای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به مذاکره با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روی آورده است بنابراین می توان این سفر را اقدامی نمادین از سوی برلین خواند.

وی افزود: مذاکره با ترامپ بی معنی است چرا که او فقط اظهارات خود را تکرار خواهد کرد. مذاکره در مسکو با توجه به نقش روسیه در خاورمیانه و روابط ویژه آن با ایران برای آلمان ها مهم‌تر است.

 دفتر مطبوعاتی رییس جمهوری روسیه روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد: آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز ۱۱ ماه ژانویه ( شنبه هفته آینده) به دعوت ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به مسکو سفر کاری خواهد داشت و در دستور کار آن، بررسی اقدام تروریستی آمریکا در فرودگاه بغداد که منجر به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی شد،قرار دارد. 

ناتو هم از ترور سلیمانی فاصله می گیرد

مقام پارلمانی روس در توییت دیگری نوشت: حتی ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو که همیشه برای خوش خدمتی برای آمریکا آماده است، از ترور (شهادت) ژنرال ایرانی فاصله می گیرد و اعلام کرده است که آمریکا بدون مشورت ناتو این تصمیم را گرفت.

وی افزود: به این ترتیب تلاش های واشنگتن برای کسب حمایت متحدان اروپایی به شکست و ناکامی منجر شد.

 پوشکوف در بخش دیگری خاطرنشان کرد که این روسیه و چین نیستند که اعتبار شورای امنیت سازمان ملل را زیر سوال می برند بلکه آمریکا که ژنرال سلیمانی را به شهادت رسانده اعتبار این نهاد بین المللی را مخدوش کرده است.

وی افزود: امریکا پس از ترور سلیمانی به شورای امنیت مراجعه می کند و خواستار ارزیابی اقدامات علیه سفارت این کشور در بغداد می شود و شورای امنیت را دربرابر کار انجام شده  قرار میدهد؛ آنها چه فکری پیش خود می کنند؟ به حق دانستن و توجیه اقدامات تروریستی آمریکا ناممکن است.​

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری