{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 407917

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان روز سه‌ شنبه اعلام کرد: اروپا باید پاسخی برای تخلفات هسته‌ای ایران پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بروکسل، وی با اشاره به اینکه برلین نمی تواند تصمیم ایران در زمینه گام پنجم کاهش تعهدات در برجام را بپذیرد، گفت که اروپا باید واکنش نشان دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، هایکو ماس پس از دیدار با همتایان فرانسوی و انگلیسی خود در بروکسل، افزود: معتقدیم آنچه ایران اعلام کرده است، مسیر درستی نیست، از این رو باید پاسخی مشترک بیابیم. ۹۱۰۹

وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته نیز در گفت و گو با رادیوی سراسری دویچلاند فانک اعلام کرد که گام پنجم هسته ای ایران نخستین گام به سوی پایان برجام است. ماس گفت: آنچه که اعلام شده با توافق (هسته ای) مطابقت ندارد. اوضاع بهتر نشده و این می تواند نخستین گام به سوی پایان این توافق و خسارتی بزرگ باشد.  
وی تصمیم هسته ای اخیر ایران را موجب "دشوارتر شدن وضعیت دشوار کنونی" دانست و افزود: هیچ کشوری نمی خواهد که ایران به سلاح هسته ای دست یابد.  

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.
براین اساس با صدور بیانیه‌ای، شروع گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد؛ براساس آن تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌ سازی، درصد غنی‌ سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط براساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.
ایران بارها اعلام کرده در صورت رفع تحریم‌ ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    این ایران است که باید از داشتن سلاح هسته ای در دست دشمنانش هراس داشته باشد چرا که دشمنان ایران هیچ مانعی برای تامین منافع خودشان نمی بینند و از هیچ قانون یا معاهده ای تبعیت نمی کنند.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری