کد خبر 400034

ریشه مشکلات کنونی ایران از نگاه وزیر خارجه روسیه

وزیر خارجه روسیه با اشاره به تحولات جاری در ایران تاکید کرد که مشکلات کنونی ایران ناشی از فشارها و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و تلاش این کشور برای تحریک نارضایتی عمومی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در نشست بین‌المللی گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای که در ایتالیا برگزار می‌شود درباره تحولات ایران گفت: شرایط بی ثبات فعلی در ایران به صورت گسترده‌ای نتیجه سیاست فشار اقتصادی آمریکا علیه این کشور است.  

براساس گزارش خبرگزاری تاس، لاوروف گفت: «ریشه مشکلات شرایط اقتصادی-اجتماعی، نارضایتی مردم از امور و تلاش برای یک زندگی بهتر است. دولت ایران باید به این مسائل پاسخ دهد اما من فکر می‌کنم این غیرمسئولانه و غیرسازنده است که سعی کنیم از این چیزهای طبیعی برای مسائل ژئوپولتیکی استفاده کنیم. مشکلات در ایران خیلی جدی و به شکل گسترده‌ای به دلیل تحریم‌های آمریکا هستند که به طور کاملا غیرقانونی و به دلیل خروج غیرقانونی آمریکا از برجام تحمیل شده‌اند و از دیگران نیز می‌خواهد که این کار را انجام دهند.»

وزیر خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد که این برای اولین بار نیست که آمریکا از این شیوه و طرح استفاده می‌کند. اگر آمریکا می‌خواهد ایران را از نظر اقتصادی خفه کند و نارضایتی مردمی را موجب شود باید به استفاده از همین طرح در ونزوئلا نگاهی بیندازیم. این یک الگو است. 

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی خود در این کنفرانس درباره سوریه نیز صحبت کرد. وی سوریه را نمونه مناسبی برای عرصه همکاری‌های چندجانبه دانسته و تصریح کرد: «ما باید چند جانبه عمل کنیم، سوریه یک نمونه بسیار خوب از آن است که چگونه روس‌ها، ایرانی‌ها و ترکیه به یک توافق رسیدند. مدل سوریه می‌تواند به یک مدل برای پایان دادن به بحران‌های منطقه‌ای تبدیل شود».

لاوروف با انتقاد از سیاستهای آمریکا گفته، روش‌های باستانی و یک‌جانبه حل بحران باید کنار گذاشته شود زیرا به چندجانبه‌گرایی نیاز است و باید در چارچوب قوانین و سازمان‌های بین‌المللی باید عمل شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر