کد خبر 371664

جنگ تجاری آمریکا و چین به نفع ایران است؟

اقدام اخیر دولت آمریکا در وضع تعرفه جدید روی واردات کالاهای چینی، آتش اختلافات تجاری دو طرف را شعله‌ور کرد و گمانه زنی‌هایی را درباره همکاریهای نفتی این کشورها برانگیخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، تحلیلگران بانک آمریکا مریل لینچ در گفت و گو با شبکه سی ان بی سی اظهار کردند اگر چین تصمیم بگیرد تهدید تعرفه‌های جدید آمریکا را با به چالش کشیدن تحریم‌های واشنگتن و افزایش واردات نفت از ایران تلافی کند، قیمت نفت ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد.

سقوط قیمت نفت ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر بشکه

هفته گذشته پس از این که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اعلام کرد تعرفه ۱۰ درصدی روی واردات ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی از اول سپتامبر وضع خواهد شد و اگر رییس جمهور چین به سرعت توافق تجاری منعقد نکند، ممکن است تعرفه‌ها افزایش بیشتری پیدا کنند، نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد تقاضای جهانی برای نفت برانگیخته شد و در نتیجه نفت دچار ریزش قیمت شد. چین در واکنش به تصمیم دولت آمریکا برای وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی ۳۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی، اعلام کرد دست به تلافی خواهد زد و اقدام جدید دونالد ترامپ را عملی غیرمنطقی و غیرمسئولانه خواند.

به گفته تحلیلگران بانک امریکا مریل لینچ، واکنش چین به تعرفه‌های جدید آمریکا ممکن است شامل ازسرگیری خرید نفت ایران برای ضربه زدن به سیاست تحریم‌های آمریکا و مصون نگه داشتن اقتصاد چین از تاثیر تعرفه‌های جدید باشد.

این تحلیلگران گفتند قیمت ۶۰ دلار مورد پیش بینی برای نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را تغییر نمی‌دهند اما تصمیم چین برای خرید مجدد نفت ایران ممکن است قیمت‌های نفت را دچار سقوط کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، چین در واقع هرگز خرید نفت ایران را پس از پایان معافیت نفتی واشنگتن برای خریداران بزرگ ایران در اوایل ماه مه، متوقف نکرد. چین که پیش از وضع تحریم‌های آمریکا علیه صادرات ایران، بزرگترین خریدار نفت ایران بود با وجود کمپین آمریکا برای به صفر رساندن صادرات ایران، همچنان به خرید نفت ایران ادامه می‌دهد و اعلام کرده است که از تحریم‌های آمریکا علیه صادرات ایران تبعیت نمی‌کند. با این حال واردات نفت چین از ایران در چند ماه گذشته پایین‌تر بوده است.

در این بین منابع بازرگانی و پالایشگاهی به پلاتس گفتند بعید است نفت خام آمریکا هدف تعرفه‌های تلافی جویانه چین قرار بگیرد. با این حال پالایشگاه‌های چینی به دلیل اختلافات تجاری پکن و واشنگتن و ابهامات مربوط به وضع تعرفه واردات، طی یک سال اخیر نفت خام چندانی از آمریکا خریداری نکرده‌اند. به این ترتیب اگرچه نفت خام هدف تعرفه های تلافی جویانه قرار نگرفته است اما معامله‌گران و پالایشگاه‌های چینی ترجیح داده‌اند نفت آمریکا را خریداری نکنند و دیگرتمایلی برای امضای توافقهای بلندمدت با تولیدکنندگان آمریکایی برای خرید نفت ندارند.

به گفته منابع آگاه، نفت آمریکا در حال حاضر تجارت مهمی میان دو کشور نیست و چین احتمالا کالاهایی را هدف تعرفه قرار می‌دهد که بیشتر به صادرکنندگان آمریکایی لطمه می‌زند و حداکثر فشار را برای صادرات آمریکا ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر