کد خبر 309803

محکومیت فرانسه به جرم بدرفتاری با دو زن مسلمان

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه فرانسه را به جرم آسیب رساندن به حقوق دو زن مسلمان که به علت داشتن روبنده مورد بدرفتاری قرار گرفته اند، محکوم کرد.

به گزارش رویترز، کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد با صدور حکمی فرانسه را محکوم کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصرایران، کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد که تصمیم فرانسه مبنی بر ممنوعیت کلی استفاده از روبنده برای زنان مسلمان، بیش از اندازه افراط گرایانه است.

این حکم پس از آن صادر می شود که دو زن مسلمان فرانسوی سال 2016 از دولت فرانسه به کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد شکایت کردند.

دولت فرانسه معتقد است که این دو زن، قانون مصوب سال 2010 این کشور مبنی بر ممنوعیت استفاده از روبنده را در اماکن عمومی زیر پا گذاشته اند.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه خود تاکید کرد منع سراسری استفاده از برقع با ماهیت کیفری، نادیده گرفتن حق این دو زن مسلمان برای ابراز آزادانه دین و عقایدشان بوده است.

این نهاد سازمان ملل متحد معتقد است که دولت فرانسه دلایل قانع کننده و توضیحات کافی را برای ضرورت منع استفاده از روبنده در اماکن عمومی ارائه نکرده است.

قانون منع پوشیدن روبنده در سال 2010 برای زنان مسلمان فرانسه در اماکن و میادین عمومی به تصویب نهایی کمیته های تخصصی پارلمان این کشور رسید.

همچنین براساس این قانون اگر اثبات شود مردی زنی را به پوشیدن روبنده و پوشش کامل صورت وادار کرده است، وی نیز جریمه و ممکن است به یک سال زندان محکوم شود.

فرانسه با 5 میلیون مسلمان، بزرگ ترین جمعیت اقلیت مسلمان اروپا را داراست و درعین حال گفته می شود از جمعیت زنان محجبه فرانسه فقط دو هزار نفر دارای روبنده و پوشش کامل صورت هستند.

مسلمانان فرانسه در کنار فعالان حقوق بشری براین باورند تصویب قانون منع پوشش کامل صورت زنان نقض آشکار آزادی های فردی و مذهبی است که به وضوح در قانون اساسی فرانسه تاکید شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر