مکرون میانجی بزرگ اوکراین

پاریس اعلام کرد، امانوئل ماکرون بعد از گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، با همتای اوکراینی نیز تماس تلفنی برقرار کرد.

مکرون میانجی بزرگ اوکراین

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، ریاست‌جمهوری فرانسه گفت، تماس تلفنی بین ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه یک ساعت و ۴۵ دقیقه طول کشید در حالی که ماکرون بعد از آن با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین نیز تماس گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، این دومین تماس تلفنی ماکرون با زلنسکی از عصر شنبه است.

کرملین: پوتین و ماکرون بر سر تشدید تلاش‌های دیپلماتیک توافق کردند

کاخ کرملین روز یکشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهوری فرانسه با او بر سر «تشدید تلاش‌های دیپلماتیک» به توافق رسید.

پوتین و ماکرون وضعیت اوکراین، تضمین‌های امنیتی قانونی طولانی مدت را بررسی و نسبت به افزایش تنش نظامی در خط تماس در دونباس ابراز نگرانی کردند.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است: پوتین و ماکرون بر اهمیت بررسی راه حلی برای نزاع در دونباس به شیوه دیپلماتیک در چارچوب فرمت نورماندی تاکید کردند.

ولادیمیر پوتین تنش در شرق اوکراین را نتیجه «اقدامات تحریک‌آمیز» دولت این کشور دانست. وی همچنین تاکید کرد که آمریکا و ناتو باید درخواست‌های امنیتی روسیه را «جدی» بگیرند.

کاخ الیزه نیز دقایقی پس از انتشار بیانیه کاخ کرملین اعلام کرد که امانوئل ماکرون با ولادیمیر پوتین بر سر «تلاش برای دستیابی به آتش‌بس در شرق اوکراین» به توافق رسید.

کاخ الیزه افزود: ماکرون و پوتین توافق کردند برای برگزاری نشست کارگروهی برای دستیابی به آتش‌بس در خط تماس تلاش کنند.

بنا به اعلام کاخ الیزه ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه «طی روزهای آینده» با سرگئی لاوروف، همتای روس خود دیدار خواهد کرد. این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز قرار است روز پنج‌شنبه با سرگئی لاوروف دیدار کند.

کاخ الیزه همچنین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین در مکالمه تلفنی با امانوئل ماکرون بار دیگر از قصد خود برای خارج کردن نظامیان کشورش از بلاروس سخن گفت. این در حالی است که وزارت دفاع بلاروس روز یکشنبه اعلام کرد که نظامیان روز «با توجه به تنش‌ها در مرز و اوضاع پرتنش در دونباس» در بلاروس باقی می‌مانند و به رزمایش‌های مشترک با نظامیان بلاروس ادامه خواهند داد.

رییس‌جمهوری اوکراین نیز امروز،‌ یکشنبه اعلام کرد، با همتای فرانسوی درباره وضعیت امنیتی کنونی دونباس صحبت کرده است. 

زلنسکی در توییتر نوشت: در ادامه صحبت‌های روز شنبه با ماکرون وضعیت امنیتی کنونی و حملات تحریک‌آمیز جدید را اطلاع دادم. ما افزایش روند صلح را تایید می‌کنیم و حامی نشست فوری گروه تماس سه جانبه و آتش‌بس فوری هستیم.

رییس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه پس از گفت‌وگوی تلفنی با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود خواستار برقراری فوری «آتش‌بس» در شرق کشورش شد.

کاخ الیزه: ماکرون طی ساعات آینده با بایدن و شولتس گفت‌وگو می‌کند

رییس‌جمهوری فرانسه که روز یکشنبه به مدت ۱۰۵ دقیقه با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه مذاکره کرد قرار است طی ساعات آینده با جو بایدن و اولاف شولتس، رییس‌جمهوری آمریکا و صدراعظم آلمان تلفنی گفت‌وگو کند.

صحبت‌های ماکرون همزمان با ادعاهای کشورهای عضو ناتو است که می‌گویند روسیه بیش از ۱۰۰ هزار نظامی را در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرده تا دست به عملیات نظامی علیه خاک اوکراین بزند؛ ادعایی که روسیه همواره رد می‌کند.

منبع: ایسنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها