کد خبر 551413

ایران: فریب بخشی از ابزارهای اسرائیل است

معاون نمایندگی دائم کشورمان در سازمان ملل متحد با تأکید بر اینکه مظلوم‌نمایی و فریب بخشی از ابزارهای رژیم صهیونیستی برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود است، از شورای امنیت خواست که از ماجراجویی لجام گسیخته اسرائیل در منطقه جلوگیری کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، «زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بعدازظهر جمعه به وقت محلی در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حادثه کشتی مرسر-استریت نکاتی را در گفتگو با خبرنگاران متذکر شد.

متن اظهارات این دیپلمات ارشد کشورمان بدین شرح است:

ما همین الان سخنان تحریف شده‌ای درباره حادثه کشتی مرسر استریت شنیدیم. اجازه بدهید چند کلمه در این باره عرض کنم.

ما با خانواده‌ کسانی که عزیزانشان را در آن حادثه تأسفبار از دست داده اند، ابراز همدردی می‌کنیم.

بلافاصله بعد از این حادثه، مقامات اسرائیلی ایران را به انجام آن رخداد متهم کردند. این رویه همیشگی و معمول رژیم اسرائیل است. هدف آن نیز منحرف ساختن افکار عمومی جهان از جنایات این رژیم و اقدامات غیرانسانی آن در منطقه است.

بدین منظور، آنها دیگران را به انجام کارهای نادرست متهم می کنند. تقریبا ً بعد از تمام حوادث در خاورمیانه، اسرائیل ایران را متهم می کند. آنها بلافاصله و بدون هیچ مدرکی این کار را انجام می دهند. مظلوم نمایی، دروغ و فریب، بخشی از ابزارهای آنها است. هدف جار و جنجال اسرائیل در حادثه مرسر استریت نیز به ویژه پنهان کردن اعمال تروریستی خود علیه ناوبری تجاری است.

تنها در کمتر از دو سال، این رژیم بیش از 10 کشتی تجاری در دریاهای منطقه را مورد حمله قرار داده است.

در 17 ژانویه 2021، نخست وزیر سوریه اعلام کرد که 7 نفتکش در مسیر خود به سوریه مورد حمله قرار گرفته‌اند. این حوادث که اسرائیل عامل آنها بود، باعث کمبود جدی سوخت در سوریه شد.

در 11 مارس 2021، رسانه های جریان اصلی گزارش دادند اسرائیل حداقل بیش از 10 کشتی عازم سوریه را که بیشترشان حامل نفت بودند، هدف قرار داده است.

در 23 آوریل 2021، یک نفتکش در سواحل سوریه مورد حمله یک پهپاد قرار گرفت. سه سوری از جمله دو خدمه کشتی در این حمله کشته شدند. باز هم اسرائیل مسئول حمله بود.

اینها تنها چند نمونه از ماجراجویی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم اسرائیل در دریاهای منطقه است.

چنین اعمال تروریستی و غیرقانونی امنیت دریانوردی را بطور جدی تهدید می کند، آزادی ناوبری را مختل می‌سازد و امنیت انرژی را به خطر می اندازد.

همچنین اسرائیل به تجاوزات نظام‌مند و مستمر خود علیه حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای منطقه ادامه می‌دهد.

این اقدامات غیرقانونی تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است.

آخرین نمونه این اقدامات، حمله هوایی اخیر آن به لبنان است. اینها نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل است و نباید بدون مجازات باقی بماند.

شورای امنیت باید از ماجراجویی لجام گسیخته اسرائیل در منطقه جلوگیری کند. شورا باید همچنین ثابت کند در دام فریبها و اخبار ساختگی اسرائیل گرفتار نمی شود.

همانطور که در نامه اخیرمان به رییس شورای امنیت تأکید کردیم، ما اتهام بی اساس اسرائیل در مورد حادثه مرسر استریت را رد می کنیم. رژیم اسرائیل نمی تواند با سرزنش و متهم کردن دیگران رفتار بی ثبات کننده و سیاستهای شرورانه خود را لاپوشانی کند. این رژیم بیش از 7 دهه منبع اصلی تهدید، بی ثباتی و ناامنی در منطقه بوده است.

سلاح های کشتار جمعی آن همچنان کل منطقه را به خطر می اندازد. این رژیم تنها دارنده سلاح هسته ای در منطقه است. در عین حال، این رژیم تنها غیر عضو پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای در منطقه می باشد و فعالیتها و تأسیسات خطرناک آن نیز تحت پادمان جامع آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار ندارد.

این رژیم همچنان گستاخانه تهدید می کند که علیه کشورهای منطقه از زور استفاده خواهد کرد. دیروز، دوباره وزیر دفاع آن رژیم تهدید کرد که از زور علیه ایران استفاده خواهد کرد. ایران در مورد هرگونه ماجراجوئی و اشتباه محاسباتی هشدار می دهد. در عین حال، ما در دفاع از خود و تأمین منافع ملی خویش تردید به خود راه نخواهیم داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر