کد خبر 529390

میخائیل اولیانوف؛

مذاکرات تا زمان دستیابی به نتیجه موفقیت آمیز ادامه دارد

رییس هیات روسیه در مذاکرات برجام با اشاره به اینکه گفت‌وگوها درباره احیای این توافق تا ۳۱ اردیبهشت(پیش از پایان دوره سه ماه توافق همکاری ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی) به پایان نمی‌رسد تصریح کرد؛ اما رایزنی‌ها تا دست یابی به موفقیت ادامه دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا؛ میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز پنجشنبه در توئیتی افزود: اکنون پر واضح است که مذاکرات وین درباره برجام، آنچنانکه مشارکت کنندگان امیدوار بودند تکمیل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه این مساله جای تاسف دارد خاطر نشان کرد: اما غم انگیز نیست.این مقام روس عنوان کرد که ۳۱ اردیبهشت ضرب الاجل نبود بلکه تاریخی بود که هدف‌گذاری شده بود و به ما کمک کرد که عنصر زمان را فراموش نکنیم. اولیانوف خاطر نشان کرد که مذاکرات تا دست یابی به موفقیت ادامه دارد.

روز  ۳۱ اردیبهشت ، توافق همکاری سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پایان می یابد. تهران و آژانس اوایل اسفندماه پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دوربین‌های نظارتی برخی از مراکز هسته‌ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور نگه می‌دارد. پیشتر سید عباس عراقچی رییس هیات ایرانی در مذاکرات وین از احتمال تمدید توافق با آژانس گفته بود.

این درحالیست که دور چهارم نشست کمیسیون مشترک‌برجام دیروز در گراند هتل وین برگزار شد. در نشست امروز که با حضور هیأت‌های ایران و کشورهای عضو برجام برگزار شد، روسای هیات ها مروری بر پیشرفت های حاصله در دور چهارم و آخرین وضعیت متن ها کرده و به تبادل نظر در خصوص مسیر پیش رو پرداختند.

هیات ها با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده اند،  از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاباهنگ کنونی در ادامه گفتگوها تاکید کردند.

گفتنی است در دو هفته اخیر، مذاکرات و رایزنی های مختلف میان هیات ها چه در سطوح معاونین و چه در سطوح کارشناسی به صورت فشرده در جریان بود؛ از جمله ساعاتی پیش از برگزاری کمیسیون، گروه کارشناسی لغو تحریم ها و گروه کارشناسی تمهیدات اجرایی با حضور هیات های همه کشورهای عضو برجام دریک نشست مشترک تلاش کردند تا حد ممکن متون پیش نویس را برای ملاحظه روسای هیات ها و سپس گزارش به پایتخت ها آماده کنند.

در نتیجه این رایزنی ها و نیز تلاش های هیات های کارشناسی طرف های درگیر در گفتگوها، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله ای رسیده است که جز برخی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم های سیاسی در پایتخت های کشورها است، بقیه بخش های متن تقریبا آماده است.

هیات ها در پایان این دور از گفتگوها عازم پایتخت های خود شدند.قرار است دور دیگر گفتگوها هفته آینده مجددا از سر گرفته شود.

پیشتر رییس هیات روسیه در مذاکرات برجام نسبت به توافق اعضای برجام در خصوص احیای توافق با ایران ابراز امیدواری کرد و گفت که دستیابی به توافق در دسترس است.

اولیانوف

بیشتر بخوانید
ارسال نظر