کد خبر 525209

رد پیشنهاد نتانیاهو برای ائتلاف مجدد

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با رد پیشنهاد نخست‌وزیر این رژیم برای ائتلاف مجدد و تشکیل کابینه چرخی، تاکید کرد که هدفش کنار زدن وی از قدرت است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و رییس حزب «آبی‌وسفید» پیشنهاد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم و رییس حزب لیکود برای تشکیل کابینه ائتلافی را رد کرد.

در حالی که فقط دو روز به پایان مهلت نتانیاهو برای تشکیل کابینه باقی مانده، گانتز گزارش‌ها درباره آماده بودنش برای پذیرش پیشنهاد نتانیاهو تحت شرایط خاص را رد کرد.

به نوشته وبگاه «عاروتص شوع»، وی شامگاه یکشنبه طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب آبی‌وسفید، در این باره گفت:‌ «حتی اگر آنها صد بار دیگر هم از من بپرسند، جواب به‌صورت واضح همان خواهد بود، درهای من به روی نتانیاهو کاملا بسته است. من کاملا متعهد به بلوک تغییر هستم».

این در حالی است که چند روز پیش روزنامه «العربی الجدید» مدعی شده بود گانتز شرط گذاشته که وزرای حزب او در هر گونه تصمیمی که از سوی کابینه اتخاذ می‌شود و حزب لیکود آن را نمی‌پذیرد، حق وتو داشته باشند.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی هفته قبل گزارش داد نتانیاهو به گانتز  پیشنهاد داده که دوباره توافق چرخشی برای تشکیل کابینه امضا کنند اما این بار گانتز در دوره اول نخست‌وزیر باشد .

سه هفته پیش بود که «رووین ریولین» رییس رژیم صهیونیستی با بیان اینکه هیچکدام از گزینه‌های پیشنهادی برای نخست‌وزیری از اکثریت لازم برخوردار نبودند، گفت نتانیاهو را به دلیل داشتن رأی بیشتر مأمور تشکیل کابینه می‌کند.

از آن زمان، نتانیاهو چهار هفته (۲۸ روز) فرصت دارد تا کابینه را تشکیل داده و به رییس این رژیم ارائه کند. تا کنون سه هفته از فرصت قانونی گذشته و به گفته رسانه‌های صهیونیستی، نتانیاهو هنوز نتوانسته پیشرفتی در این امر به‌دست بیاورد.

البته در صورت تمایل، نتانیاهو می‌تواند دو هفته دیگر (۱۴ روز) نیز از ریولین وقت بگیرد.

چند روز پیش نیز رسانه‌های اسرائیلی به نقل از رییس این رژیم گزارش داده بودند که او تصمیم گرفته در صورت ناتوانی نتانیاهو در تشکیل کابینه، مأموریت این کار را به «یائیر لاپید» رییس حزب یش‌عتید و رهبر احزاب اپوزیسیون در کنست بسپارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر