کد خبر 501926

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

سقوط ۳.۵درصدی تولید ناخالص داخلی آمریکا/ ثبت بیشترین افت در ۷۵سال اخیر به رغم تلاش‌های دولت فدرال

ارقام جدید ارائه شده نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی حقیقی آمریکا در سال ۲۰۲۰ به منفی ۳.۵درصد رسیده که بالاترین میزان افت آن از سال ۱۹۴۶ را نشان می‌دهد.

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ با وجود آن که کمیته بازار آزاد فدرال متعهد شد که از تمام ابزار خود برای حمایت از اقتصاد ایالات متحده در این زمان دشوار استفاده می‌کند، که اولین و مهم‌ترین وسیله آن نگاه داشتن نرخ بهره نزدیک به صفر تا زمان بهبود بازار کار از شوک کووید-19 است، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو هشدار داد که اقتصاد آمریکا از بهبود کامل هنوز فاصله زیادی دارد.

کمیته بازار آزاد فدرال در بیانیه خود هشدار داد که با توجه به ضعف در بخش‌هایی که بیشترین آسیب را از بیماری همه‌گیر دیده‌اند، سرعت بهبود در ماه‌های اخیر کاهش یافته است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط اداره تحلیل اقتصادی در خصوص تولید ناخالص داخلی مشاهده می‌شود که بازده اقتصادی در سه ماهه چهارم سال 2020، بسیار پایین‌تر از سطح پیش از همه‌گیری باقی مانده است.

تولید ناخالص داخلی حقیقی در سه ماهه چهارم با نرخ سالانه 4درصد افزایش یافت؛ در حالی که در سه ماهه سوم میزان آن 33.4درصد بود. برای کل سال، تولید ناخالص داخلی حقیقی 3.5درصد نسبت به سال 2019 کاهش یافته که بیشترین افت سالانه از سال 1946 را نشان می‌دهد.

گفتنی است که سقوط تولید ناخالص داخلی، ناشی از کاهش صرف هزینه برای مخارج شخصی (عامل اصلی: کاهش صرف هزینه در بخش خدمات)، صادرات و سرمایه‌گذاری‌های ثابت غیرمسکونی بوده و تا حدی با افزایش صرف هزینه دولت فدرال و سرمایه‌گذاری ثابت مسکونی جبران شده است.

در نمودار ارائه شده، رشد سالانه تولید ناخالص داخلی حقیقی آمریکا را مشاهده می‌کنید؛

photo_2021-01-30_00-19-31

بیشتر بخوانید
ارسال نظر