کد خبر 500882

یک شرکت انتخاباتی در آمریکا مطرح کرد؛

شکایت یک میلیارد دلاری از وکیل شخصی ترامپ

یک شرکت انتخاباتی در آمریکا از وکیل رییس جمهور سابق آمریکا به‌خاطر نشر اکاذیب شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت ۱.۳ میلیارد دلاری شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، شرکت انتخاباتی «دامینیون» از «رودی جولیانی» وکیل شخصی و دوست نزدیک رییس جمهور سابق آمریکا به‌خاطر انتشار ادعاهای کذب شکایت کرد.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، شرکت دامینیون که تأمین دستگاه‌های دسته‌بندی آرای انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا را برعهده داشت، با تشکیل پرونده اعاده حیثیت علیه جولیانی خواستار دریافت غرامت ۱.۳ میلیارد دلاری شد.

شرکت دامینیون در این شکایت‌نامه ۱۰۷ صفحه‌ای که روز دوشنبه به دادگاه حوزه واشنگتن دی‌سی ارائه شده، جولیانی را به نشر اکاذیب متهم کرده است.

در این شکایت به بیش از پنجاه مورد از اظهارات جولیانی در حساب شخصی توئیتر و مصاحبه‌هایش پس از برگزاری انتخابات اشاره شده که در آن‌ها شرکت دامینیون را به تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات به سود «جو بایدن» رییس جمهور جدید آمریکا متهم کرده است.

همچنین در متن این شکایت آمده است، جولیانی از بیم متهم شدن از سوی مقامات قضایی، در شکایاتی که در ایالت پنسیلوانیا علیه نتیجه انتخابات ارائه کرده بود، از طرح این ادعاها علیه شرکت دامینیون صرف‌نظر کرد.

جولیانی به دستور ترامپ، حدود پنجاه پرونده شکایت از تقلب در انتخابات به نفع بایدن در ایالت‌های کلیدی را به دادگاه‌های مختلف آمریکا برد اما تقریباً تمامی آن‌ها بی‌نتیجه مانده و فاقد شواهد کافی قلمداد شدند.

در همین راستا، اخیراً رییس جدید کمیته قضای مجلس سنای ایالتی نیویورک نیز از مقامات قضایی درخواست کرده پروانه وکالت جولیانی را باطل کنند.

جولیانی در حالی زیر لبه تیغ شرکت دامینیون قرار گرفته که گفته می‌شود ترامپ در روزهای آخر حضورش در کاخ سفید از مشاورانش خواسته بود حق‌الوکاله او و تیمش بابت تنظیم شکایات علیه نتیجه انتخابات را به او پرداخت نکنند.

دامینیون پیش از این نیز از «سیدنی پاول» یکی از وکلای سابق رییس جمهور آمریکا به خاطر طرح ادعاهای نادرست شکایت کرد.

پاول مدعی شده بود عواملی از ایران و چین ماشین‌های دسته‌بندی آرای شرکت دامینیون را دستکاری کرده‌اند تا بتوانند آرای ترامپ را به نفع بایدن تغییر دهند. وی همچنین ادعا کرده بود شرکت انتخاباتی دامینیون با «هوگو چاوز» رییس جمهور فقید ونزوئلا مرتبط بوده و اکنون نیز با رهبران این کشور همکاری می‌کند.

 نماینده شرکت دامینیون پیش‌تر اعلام کرده بود از زمانی که بحث تقلب در انتخابات آمریکا از سوی  ترامپ مطرح شده است، کارکنان آن به مرگ تهدید شده‌ و مورد آزار قرار گرفته‌اند.

در همین راستا «اریک کومر» از مقامات ارشد شرکت دامینیون از هواداران، وکلا و ستاد انتخاباتی ترامپ شکایت کرد.

ستاد انتخاباتی، وکلا و طرفداران ترامپ پس از شکست او در انتخابات مدعی شدند کومر با استفاده از موقعیتی که در شرکت دامینیون داشته، آرای مردم را به نفع بایدن تغییر داده و باعث پیروزی او در انتخابات شده است.

از جمله افرادی که کومر از آن‌ها شکایت کرده است می‌توان به سیدنی پاول و رودی جولیانی از تیم حقوقی ترامپ، شبکه‌های «نیوز مکس»، «وان آمریکا نیوز» و همچنین «شنل ریون»، خبرنگار شبکه «او اِی اِن اِن» و «میشل مالکین» وبلاگ‌نویس و چند فرد دیگر اشاره کرد.

ادعاهای مکرر ترامپ درخصوص تقلب در انتخابات، موجب شد هوادارانش روز تأیید پیروزی بایدن، به ساختمان کنگره آمریکا حمله کنند که طی این حادثه پنج نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند.

اعضای کنگره آمریکا در واکنش به این اقدام ترامپ، او را به خاطر تحریک به شورش مورد استیضاح قرار دادند و نیمه دوم بهمن دادگاه محاکمه او در مجلس سنا برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر