کد خبر 492081

وزارت امورخارجه روسیه؛

روسیه چند مقام اروپایی را تحریم کرد

وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرد که فهرست مقام‌های اروپایی مشمول تحریم‌های مسکو را گسترش داده و نام ۱۰ مقام دیگر بخاطر اقدامات کشورهای اروپایی در مساله مسمومیت ادعایی الکسی ناوالنی فعال سیاسی روس به آن اضافه شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه خود گفته است: تحریم های غیرقانونی که از سوی اتحادیه اروپا به توصیه کشورهای پیشروی عضو این اتحادیه علیه شماری از هموطنان ما (اتباع روسیه) در رابطه با حادثه پیش آمده برای الکسی ناوالنی  وضع شده است را غیرقابل قبول می دانیم.  

در بیانیه آمده است: کشورهای پیشنهاد دهنده تحریم روسیه در این مساله (مسمومیت ناوالنی) شواهد برای اثبات ادعای خود نه فقط به طرف روسی حتی به شرکای خود در اتحادیه اروپا ارائه نکردند. در شرایط شتاب زدگی و پنهان کاری، شورای اروپا تصمیم سیاسی خصومت جویانه اتخاذ کردکه متناقض اصول بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل و اصول هلسینکی عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و همکاری بین کشورها بود.

«در رابطه با این مساله طرف روسی برمبنای اصل اقدام متقابل تصمیم به گسترش فهرست مقامهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشمول ممنوعیت سفر به روسیه گرفت. در این فهرست نام افرادی قرار گرفته است که در اقدامات تحریمی علیه روسیه در چارچوب اتحادیه اروپا شرکت داشته اند.»

در پایان بیانیه گفته شده است که یادداشت هایی در این مورد برای اطلاع به سران دفاتر دیپلماتیک کشورهای آلمان، فرانسه و سوئد در مسکو تحویل شده و به دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در روسیه ارسال شده است. تاکید می کنیم که به اقدامات غیردوستانه کشورهای غربی در مورد روسیه، در آینده نیز پاسخ مناسب می دهیم.

روزنامه کامرسانت چاپ مسکو روز سه شنبه نوشت که ۱۰ نفر از مقامهای اروپایی از سوی روسیه در مساله ناوالنی تحریم شده اند.

این اشخاص شامل سران دفتر صدر اعظم آلمان و دفتر رئیس جمهوری فرانسه، دو معاون وزیر دفاع آلمان، چند مقام وزارت دفاع فرانسه و سران آزمایشگاه‌هایی که آنالیزهایی در مورد ناوالنی را آزمایش کرده اند می شوند.  

اتحادیه اروپا و انگلیس علیه ۶ تبعه روس و یک مرکز تحقیقاتی دولتی روسیه به اتهام استفاده از یک عامل اعصاب ممنوعه که برای مقاصد نظامی تولید می‌شود اما گفته می شود علیه ناوالنی به کار رفت، تحریم‌هایی را اعمال کردند.

پیشتر اعلام شده بود که وزارت امور خارجه روسیه دیپلمات های ارشد سه کشور اروپایی شامل آلمان، فرانسه و سوئد را بخاطر موضع گیری و تحریم های این کشورها علیه روسیه در مساله مسمومیت ادعایی الکسی ناوالنی فعال سیاسی روس احضار کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر