کد خبر 487755

طبق آخرین آمار؛

اوضاع تورم در کشورهای همسایه چگونه است؟

نرخ تورم گرجستان برای سومین ماه متوالی ثابت ماند.

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم پاکستان در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۸.۴ درصد رسید که این نرخ، کمترین تورم ثبت شده در پاکستان طی سه ماه اخیر محسوب می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در بین بخش‌های مختلف، تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی ۱۵.۱ درصد، بهداشت و درمان  ۷.۶ درصد و لوازم منزل ۲.۲ درصد بوده است.  از سوی دیگر کمترین تورم در بخش حمل و نقل با منفی ۴.۱ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم پاکستان در ماه نوامبر ۰.۸ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۹ درصد کمتر از تورم ثبت شده در ماه قبل بوده است.

متوسط نرخ تورم پاکستان در بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۲۰ معادل ۷.۶۱ درصد بوده است که بالاترین نرخ تورم ثبت شده مربوط به دسامبر ۱۹۷۳ با ۳۷.۸۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به فوریه ۱۹۵۹ با منفی ۱۰.۳۲ درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ تورم در گرجستان ثابت بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به نوامبر، نرخ تورم در گرجستان بدون تغییر نسبت به ماه قبل به ۳.۸ درصد رسیده است که این نرخ، کمترین نرخ تورم در ۱۴ ماه اخیر محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با ۶ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، رستوران و هتلداری با تورم ۵.۹ درصد  در رده بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به  حمل و نقل با تورم منفی ۵.۲ درصدی و فرهنگ و آموزش با تورم منفی ۴.۲ درصدی در رده بعدی قرار دارد. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم گرجستان در ماه نوامبر ۰.۹ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۱ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.

 متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۰ معادل ۷.۱۷ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۱۲ با منفی ۳.۳ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • نت
    ۰ ۰

    مقامات ما باید خجالت بکشند که به اندازه ارمنستان و پاکستانی ها هم مدیریت نمدارند.خجالت اور است