کد خبر 453808

واریز بیمه بیکاری کرونا برای۹۰درصد مشمولان

علی رغم اینکه عده ای از ثبت نام کنندگان بیمه بیکاری معتقد هستند که مقرری بیمه بیکاری برایشان واریز نشده است و چند ماه از ثبت شبای بانکی آنها می گذرد, معاون بیمه ای سازمان خبر داد که جاماندگان با شماره ۴۱۲۰تماس بگیرند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، 25اسفند ماه98 بود که محمد شریعتمداری در توئیتر خود نوشت: «برای پیشگیری از شیوع ‫کرونا و حفظ سلامت کارگران‬ مشمول ‫ قانون کار و تأمین اجتماعی‬ که شغل خود را از دست داده‌اند، ازاین‌پس برای ثبت درخواست بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری ندارند.

به‌گفته وی، به‌منظور رعایت مهلت قانونی بیمه بیکاری، کارگران مشمول می‌توانند به سامانه  https://bimehbikari.mcls.gov.ir  مراجعه کنند.»متقاضیان پس از ثبت‌نام کد رهگیری با امکان ذخیره و چاپ دریافت  کردند و سپس ادامه فرآیند نیز اطلاع رسانی شد.

در تبصره 2  قانون بیمه بیکاری آمده است: بیمه‌شدگانی که به‌علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، جنگ، آتش‌سوزی و... بیکار می‌شوند با معرفی واحد کار و‌ امور اجتماعی محل از مقرری بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد.

همچنین در تبصره ب ماده 6 این قانون آمده است بیمه‌شده مکلف است ظرف (30) روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای کار و امور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد. مراجعه پس از سی روز با عذر موجه و با تشخیص هیأت حل اختلاف تا سه ماه امکان‌پذیر خواهد بود.

 اما پس از به جریان افتادن بیمه بیکاری یکی از گلایه های مشمولان میزان اندک مقرری بیمه بیکاری و از سوی دیگر جاماندن از پرداخت بیمه بیکاری بود که گلایه های بسیاری را به همراه داشت. 

برخی بیان می کردند که با وجود ثبت شماره شبای بانکی از چند ماه گذشته اما هنوز خبری از بیمه بیکاری و مقرری بیمه نیست که معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی دراین باره می گوید: بیمه بیکاری برای 90درصد مشمولان واریز شده است. 

مهرداد قریب، معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی درباره واریز بیمه بیکاری کرونا برای 90درصد مشمولان گفت: حدود870 هزار نفر برای دریافت مقرری بیمه بیکاری ایام کرونا در سامانه مربوط ثبت نام کرده بودند که اسامی نهایی به وزارت رفاه ارسال، شماره شبای واجدین اخذ و برای خزانه داری ارسال شد ، این مقرری برای 20 روز آخر اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه واریز شد.

وی ادامه داد: بیش از 90درصد افرادی که ثبت نام کرده بودند این مقرری را دریافت کرده اند. تعدادی که تا امروز نتوانسته اند این مبلغ را دریافت کنند زیاد نیست اما چند دلیل داشته است از جمله اینکه یا شماره شبا را اشتباه ارسال کرده بودند یا شماره متعلق به خودشان نبوده است.

قریب بیان کرد: این افراد می توانند با شماره 1420 تماس بگیرند تا راهنمایی شوند که به چه نحوی مشکل شان حل شود. اگر اطلاعات کامل باشد مشکل ظرف48ساعت رفع می شود. علت تفاوت مبالغ واریزی این است که معمولا مقرری بیمه بیکاری بر اساس حقوق 90 روز آخر تعیین می شود ضمن آنکه مقرری بیمه بیکاری ایام کرونا با تصمیم ستادملی کرونا تصویب و واریز شد و روال دریافت مقرری بیمه بیکاری از خرداد ماه به شرایط عادی برگشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • سیروس
    ۰ ۰

    بعلت تعطیلی در شرایط کرونا بابت فروردین ماه مبلغ یکمیلیون تومان بیمه بیکاری کرونا واریز شده است لکن شعبه تامین اجتماعی می گوید که این مدت یکماه جزو سنوات محسوب نمی شود وباید مبلغ 688 هزار تومان بابت بیمه پرداخت کنم تا این یکماه جزومدت خدمت محسوب شود. کارفرما بدلیل تعطیلی قطعا این مبلغ را واریز نمی کند مگر نام این یک میلیون تومان ، بیمه بیکاری نیست ومگر دوران بیمه بیکاری نباید جزو سنوات محسوب شود؟ پس چرا موضوع را روشن نمی کنند؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری