کد خبر 450346

جزئیات ثبت درخواست بیمه‌ بیکاری در ۵استان

در ادامه تکمیل سامانه جامع روابط کار زیرسامانه جدید بیمه بیکاری در پنج استان فارس، سمنان، قزوین، اردبیل و هرمزگان به شکل آزمایشی آغاز به کار کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، برابر اعلام اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار، زیرسامانه جدید بیمه بیکاری در پنج استان فزوین، اردبیل، فارس، سمنان و هرمزگان به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است و  متقاضیان بیمه بیکاری  در این استانها پس از مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت می‌توانند نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور خود اقدام کنند.

متقاضیان بیمه بیکاری باید ابتدا به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و نام کاربری و رمزعبور (گذرواژه) خود را دریافت کرده و سپس به سامانه  prkar.mcls.gov.ir  وارد شده و مدارک خود را بارگذاری کنند.

همچنین کسانی که پیش از این در سامانه بیمه بیکاری درخواست خود را به ثبت رسانده‌اند و بیکاری آنها کماکان ادامه دارد زمان ورود به سامانه جدید برای آنها از طریق ارسال پیامک اطلاع رسانی خواهد شد و سامانه جدید بیمه بیکاری پس از آنکه مراحل آزمایشی خود را در استانهای مذکور گذراند در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد.

زیرسامانه جدید بیمه بیکاری یکی از زیرمجوعه‌های سامانه جامع روابط کار به شمار می‌رود. سامانه جامع روابط کار یک طرح ملی است که بیش از ۴۸ زیرسامانه دارد و متولی اجرای آن معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

برابر اعلام معاونت روابط کار وزارت کار در حال حاضر ۴۹ زیرسامانه بر اساس نیازها و اولویتهای ادارات کل حوزه روابط کار در دست  طراحی و تولید  است که تا ۲۲ بهمن سال قبل ۲۲ زیرسامانه در سراسر کشور اجرایی شده و برخی از زیرسامانه‌ها نیز در مرحله اخذ مجوز از دستگاه‌های نظارتی قرار دارند.

شفاف‌سازی، دسترسی سریع و آسان به خدمات، ضرورت حرکت به سمت تحقق دولت الکترونیک و ثبت دادخواست بدون مراجعه حضوری افراد از جمله مزیتهای این سامانه به شمار می‌رود.

دریافت خدمات از این سامانه نیازمند احراز هویت است و کارگران و کارفرمایان با یکبار مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور احراز هویت می‌شوند و دیگر برای ارائه درخواست نیازی به طی بروکراسی‌های اداری نیست.

بر اساس این گزارش، سامانه جامع روابط کار از جمله طرح‌های بزرگ وزارت کار است که با هدف شفاف‌سازی و ساماندهی اطلاعات درحوزه روابط کار راه اندازی شده و زیرسامانه جامع ثبت دادخواست‌ها، ‌بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل، آموزش ایمنی نیروهای کار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای کار، شناسایی واحدهای مشکل‌دار، شوراهای سازش، طبقه‌بندی مشاغل و بیمه کارگران ساختمانی از جمله آنها به شمار می‌رود. کارگران و کارفرمایان با مراجعه به این سامانه، خدمات مورد نیاز خود را به شکل غیر حضوری و در کمترین زمان ممکن دریافت خواهند کرد

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • اسماعیل خانبابا یی
  ۱ ۰

  من بیکارم ودوتا فرزند هم دارم مستاجرهم هستم لطفا کمکم کنید ساکن قزوینم

 • طاهر
  ۲ ۰

  سلام از اسفند ماه ثبت نام کردیم هنوز منتظر اس ام اس هستیم خبری نیست الان 5 ماه هست تا کی باید منتظر بود؟

 • محمود ریاحی
  ۱ ۰

  بیکارم همسر و دو فرزند دختر دارم از فروردین مستاجرم برم دزدی چیکار کنم به هر دری زدم کار پیدا نکردم تا کی باید اینجوری باشه این شد مملکت یقه کیو باید بگیرم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام من از مشهد از برج دوازده از هتل بیکار شده ام اما هنوز خبری از بیمه بیکاری نیست

 • حسین اکرمی ابرقویی
  ۰ ۰

  سلام گچکارهستم وچهارماه است بیکارم بادست بال خالی چه کنم

 • بیژن اسماعیل نزاد
  ۰ ۰

  باسلام وخسته نباشید 5 ماه است از حقوق خبری نیست من مستاجرم دیابت دارم خرج خانه که نگو پس کی جواب خواهید داد نوش دارو بعد از مرگ خواهید داد در شهرری زندگی می کنم به دادمان برسبد

 • بیژن اسماعیل نزاد
  ۰ ۰

  باسلام ما تا کی منتظر حقوق باشیم دبابت دارم اجاره خانه دارم لطفآ اقدام کنید۵ ماه کم نیست انتظاری......

 • بیژن اسماعیل نزاد
  ۰ ۰

  با سلام تا کی منتظر حقوق ۵ ماه بیکاری باشیم من مستاجر هستم ودیابت دارم لطفآ اقدام کنید

 • بیژن اسماعیل نزاد
  ۰ ۰

  با سلام ۵ ماه بیکاری ۵ ماه بدون حقوق ه ماه اجاره ندادن ۵ ماه دارو دیابت خدا وکیلی تا کی منتظر باشیم....

 • امین
  ۰ ۰

  من از پارسال تابستون مشمول بیمه بیکاری هستم و حقوق دریافت میکنم برامون دوره الزامی فنی حرفه ای گذاشتن که جای آموزش دارن ازمون به جای نظافت چی و مستخدم مرکز فنی حرفه ای استفاده میکنن و به هرکسی هم اعتراض کردم گوشش بدهکار نیست و رئیس مرکز هم خیلی راحت میگه من پارتیم از اطلاعت هست و کسی نمیتونه کاریم کنه و هرکار بگم باید بکنید و چرا هیچکس توی این مملکت به داد ماضعیفا نمیرسه برای حقمونم باید حرف بشنویم و تو سری بخوریم

 • مجید
  ۰ ۰

  باباجون هرکی رو وست دارین ماله اردبیهشت رو واریز کنید دیگه خبری نیست

 • محمدرضا
  ۰ ۰

  اون کارگرانی که بیمه بیکاری ندارندوبدون بیمه هستندتکلیفشون چی میشه

 • زهرا
  ۰ ۰

  باسلام چرا بیمه داره حق کارگرو میخوره چرا کم میریزن به حساب اگه ما یه روز بیمه مون عقب بیفته جریمه میشیم ولی اداره بیمه نه؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری