کد خبر 347195

نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث ۹۸ +نحوه محاسبه و استعلام

همان طور که‌ می‌دانید بر اساس قانون، بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری برای همه دارندگان خودرو است و در آن خسارت مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث و همچنین خسارت جانی وارد شده به راننده مقصر حادثه پرداخت‌ می‌شود.

یکی از موضوعات قابل توجه در زمان خرید این بیمه قیمت آن است که در ادامه این متن به نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث و نرخ این بیمه در سال 98 خواهیم پرداخت.

نرخ بیمه شخص ثالث سال 98

حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث هر سال توسط بیمه مرکزی تعیین و به شرکت‌های بیمه ابلاغ‌ می‌شود. این مبلغ بر اساس میزان دیه و تعداد سیلندر خودرو مشخص‌ می‌گردد.

در سال 98 مبلغ دیه برای ماه‌های حرام (ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب) 360 میلیون تومان و برای ماه‌های غیر حرام 270 میلیون تومان است.

با توجه به افزایش مبلغ دیه در سال 98، نرخ بیمه شخص ثالث سال 98 نیز نسبت به سال 97 افزایش 15 درصدی داشته و میزان آن برای وسایل نقلیه مختلف در جدول زیر قابل مشاهده است.

02

با توجه به جدول فوق، قیمت پایه بیمه شخص ثالث برای خودروهای کمتر از چهار سیلندر 11.236.000 ریال، برای خودروهای پیکان، پراید و سپند 13.306.000ریال، برای خودروهای چهار سیلندر15.642.000 ریال و برای خودروهای بیشتر از چهار سیلندر 17.505.000 ریال‌ می‌باشد.

به این نکته توجه کنید که مبالغ تعیین شده در جدول فوق، بر اساس تعهدات جانی 360 میلیون تومان (معادل دیه ماه حرام) و حداقل تعهد مالی 9 میلیون تومان است و برای بیمه‌نامه‌های شخص ثالثی اعمال‌ می‌شود که تاریخ شروع پوشش آن‌ها از 1398.01.01 و پس از آن باشد.

همچنین توجه داشته باشید که قیمت‌های اعلام شده، قیمت نهایی بیمه شخص ثالث نیست و عواملی مثل تخفیف عدم خسارت و یا جریمه دیرکرد‌ می‌تواند باعث کاهش یا افزایش نرخ آن شود.

در جدول زیر نرخ حق بیمه شخص ثالث انواع خودروهای سواری را بر اساس تعداد سال تخفیف آن‌ها در سال 98 مشاهده می‌کنید (اعداد به تومان می‌باشند):

1

نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث در سال 98

عوامل تعیین کننده حق بیمه شخص ثالث شامل موارد زیر است:

حق بیمه پایه:

همان طور که گفتیم حق بیمه پایه شخص ثالث هر ساله توسط بیمه مرکزی تعیین‌ می‌شود که جدول آن را در مطالب فوق بررسی کردیم.

تخفیف عدم خسارت

تخفیف عدم خسارت تعداد سال‌هایی است که شما به عنوان دارنده بیمه شخص ثالث حادثه‌ای برایتان رخ نداده باشد و از بیمه‌نامه خود استفاده نکرده باشید. همان طور که‌ می‌دانید هرچه تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت بیشتر باشد، قیمت بیمه‌نامه شما کمتر خواهد شد.

نحوه محاسبه این تخفیف را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

جریمه دیرکرد

با توجه به اجباری بودن خرید بیمه شخص ثالث، در صورتی که بیمه‌گذار بیمه خود را به موقع تمدید نکند باید در زمان تمدید بیمه‌نامه جریمه پرداخت کند. نحوه محاسبه این جریمه به صورت روزشمار است که در جدول زیر حداقل مبلغ آن را برای خودروهای سواری و به ازای هر روز مشاهده‌ می‌کنید.

2

توجه داشته باشید که مبالغ موجود در جدول فوق مربوط به سال 98 و خودروهای با تخفیف عدم خسارت 1 سال است.

همچنین بهتر است بدانید که حداکثر جریمه دیرکرد تعلق گرفته به یک خودرو 365 روز‌ می‌باشد.

پوشش مالی بیمه‌نامه

پوشش مالی حداکثر مبلغی است که شرکت بیمه در زمان بروز خسارت مالی پرداخت‌ می‌کند. حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال 98 و در تمامی شرکت‌های بیمه، 9 میلیون تومان است اما حداکثر آن در شرکت‌های مختلف از 30 میلیون تومان تا 154 میلیون تومان متغیر است.

اگر در زمان خرید بیمه شخص ثالث پوشش مالی بیشتری را انتخاب کنید، قیمت بیمه‌نامه شما افزایش پیدا خواهد کرد اما در زمان دریافت خسارت‌ می‌توانید خسارت حادثه رخ داده را به صورت کامل تری دریافت کنید.

تخفیف شرکت‌های بیمه

طبق قانون بیمه شخص ثالث، حداکثر تخفیفی که شرکت‌های بیمه‌ می‌توانند به بیمه‌گذاران ارائه دهند، 2.5 درصد است. تا سال گذشته تمامی شرکت‌های بیمه به جز بیمه ایران این تخفیف 2.5 درصدی را به بیمه‌گذاران خود ارائه‌ می‌دادند اما در اسفند ماه سال 97 بیمه مرکزی طبق ابلاغیه‌ای شرکت‌های بیمه را از ارائه این تخفیف منع کرد که در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بیمه با توجه به این ابلاغیه از ارائه تخفیف 2.5 درصدی خودداری‌ می‌کنند.

جدول تخفیف بیمه شخص ثالث سال 98

یکی از تخفیف‌های بسیار مهم در خرید بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت است که‌ می‌تواند قیمت نهایی این بیمه را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث در سال 98 نیز مشابه سال 97 و طبق جدول زیر محاسبه‌ می‌شود. حداکثر میزان تخفیف که در سال چهاردهم تکمیل‌ می‌شود نیز همان 70 درصد است.

3

الحاقیه بیمه شخص ثالث سال 98

با افزایش نرخ دیه یکی از سوالاتی که برای بیمه‌گذاران مطرح‌ می‌شود، لزوم دریافت الحاقیه است. قبل از تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث، در صورت افزایش نرخ دیه دارندگان این بیمه موظف به دریافت الحاقیه بودند اما پس از تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث، پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دیه جدید و نرخ تعهدشده شرکت بیمه به عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی است و دیگر نیازی به دریافت الحاقیه نیست.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث از بیمه آنلاین ازکی

با توجه به مطالب ذکر شده، بیمه شخص ثالث در سال 98 دچار تغییراتی شده است که دلیل اصلی آن را‌ می‌توان افزایش مبلغ دیه عنوان کرد.

اگر‌ می‌خواهید بیمه شخص ثالث خود را با قیمت و شرایط جدید آن خریداری کنید، یک روش ساده پیش روی شماست و آن هم خرید از سایت بیمه ازکی است. شما‌ می‌توانید در سایت بیمه آنلاین ازکی اطلاعات خودرو و بیمه‌نامه قبلی خود را وارد کنید و پس از مقایسه دقیق قیمت بیمه ثالث در تمامی شرکت‌های معتبر، بیمه شخص ثالث مناسب با شرایط خود را انتخاب و خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران، البرز، آسیا و ... را انجام دهیم.

همچنین شما‌ می‌توانید در تمام مراحل خرید بیمه ‌نامه از مشاوره‌های تخصصی و بی طرفانه کارشناسان ازکی استفاده کنید.

 ازکی (azki.com) اولین مرکز مشاوره و انتخاب بیمه است که انواع بیمه از جمله بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی، بیمه درمان تکمیلی، بیمه عمر و ... را ارائه‌ می‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • اسکندررضایی
  ۴ ۷

  Ok

 • حمید حیاتی
  ۱۸ ۱۰

  سلام پیکان مدل 80 ک تا سال 90 بیمه داشته بدون خسارت وبا توجه به بخشودگی جریمه چقدر باید پرداخت کند لطفا دقیق راهنمایی کنید

 • محمد
  ۲۵ ۱۴

  سلام
  آقا! من اصلا بیمه نامه نمی خوام. نه خسارتی زدم به بیمه تو این ده سالی که راننده هستم و نه خسارتی گرفتم.
  آروم میرم، آروم میام.
  چرا من باید حقوق یک ماه خودم رو برای بیمه ماشین بدم؟ بودن اینکه نفعی برای من داشته باشه.

  • ناشناس
   ۲ ۰

   نرخ بیمه ۹۹ پراید چنده؟

 • hamed
  ۱۴ ۵

  لطفا قبل از گذاشتن جداول یکبار چک کنید! خند داره حق بیمه پایه پراید 1330600تومنه که با مالیاتش تقریبا 1450000تومن میشه بعد در جدول تخفیفات حق بیمه پراید رو با یکسال تخفیف که کمتر از این مقدار میشه زدید 1573000تومن!!!!

 • اصغر رفیعی
  ۹ ۰

  سلام لیفا ن مدل 93همه تخفیف ها را داره 620 مدل1800میخاستم ببینم بیمه ثالث چقدر میشه ممنون

 • ابوذر
  ۴ ۱

  بیمه راننده چگونه حساب میشود ایا نیاز به دادخواست بر علیه بیمه میباشد

 • حمید
  ۶ ۲

  خراشیدگی ساعد چپ حارصه ۲-تورم کف دست۳-شکستگی استخوان ۴؛۳؛۲کف دست

 • ناشناس
  ۱ ۳

  سلام در رابطه با تخفیف بیمه خودرو من ماشینم پژو پارس است مدل 84از همان سال تخفیف داره آیا میشه تخفیف خود راننده باشه ما این همه احتیاط میکنم ولی متاسفانه رو ماشین میرود ولی قانون اجرا میکردند خود شخصی باشد انشاالله به امید آن روز

 • عبدالحمید
  ۱ ۴

  مماتی سیل زدگانودارای فرزند ناتوان حقوقم 12000000نظرشما چی هست

 • مت 19
  ۴ ۱

  آقا چه خبره هر سال سیصد می کشن روی بیمه مگه سر گردنه است
  ما غلط کردیم تیبا خریدیم ؟
  سال قبل 1200 الان شده 1500

 • جعفر
  ۶ ۲

  پژو۲۰۶مدل۹۰ با ۴۵درصد تخفیف هزینه بیمه چقدر می شود؟ اقساطی هم بیمه می کنید

 • حمید
  ۰ ۳

  جواب‌حمیدحیاتی‌لطفن

 • همت
  ۳ ۲

  سلام پیکان ۷۸ ازتاریخ ۳۱.۴.۹۳ الی ۳۱.۴.۹۴ بیمه شخص ثالث بوده ازاین به بعدبیمه نشده شش سال هم تخیف داره هزینش چقدر میشه ممنون

 • هادی
  ۲ ۲

  سلام چرا ماشین مثل پراید حق بیمه سال 98 قیمت 1330600 تومان خورده و بعد تو جدول پایین با یک سال تخفیف رو مبلغ 1573000 تومان محاسبه کردین یعنی بیشتر از مبلغ پایه ...علت این افزایش چیه؟

 • مهدي
  ۱ ۲

  باعرض سلام وخسته نباشيد الان دوسال هست با يک ماشيني تصادف کردم و مصدوم شدم از ناحيه سروصورت و دست وپاالان پرونده رفته بيمه من هم وکيل گرفتم که کارهاموانجوم بده ازچه راهي ميتونم استعلام بگيرم ببينم مبلغ ديم پرداخت شده يانه؟

 • صادق محمدی
  ۳ ۲

  سلام کشورهایه دیگه هر کی ۴ سال تخفیف داره یعنی استفاده نکرده رایگانه الان شده ۵ درصد پس این همه ماشین مدل بالا میانگین ۱/۵۰۰ میگیرن کجا میره این پولا چرا من ۱۸ سال ی تصادف نکردم هر سال بیمه دادم میزاشتم بانک الان بیمه عمر بازنشست میشدم حالا جریمه چون مدل پایینه و بجای تشویق باید برم صوری تصادف کنم حداقل ضرر بزنم بیمه خیلیا اینکارو میکنن ، دستشون درد نکنه ،ماهم میکنیم

 • ایلیا
  ۲ ۱

  سلام..ببخشید۴۵درصد تخفیف همون ۷سال تخفیفه؟

 • ساما
  ۰ ۴

  سلام پراید مدل ۸۶ تمام تخفیف امسال واسه بیمه چقدر باید بپردازم

 • فرامرز
  ۲ ۱

  اگه از بیمه استفاده کنیم تخفیفش صفر میشه یا نه تخفیفم کامله

 • حسین توکلی
  ۱ ۱

  سلام پژو ۴۰۵مدل ۹۱با تمام تخفیف برای حق بیمه شخص ثالث چند باید بپردازم ممنون میشم اگه یه راهنمای بکنید

 • ناشناس
  ۱ ۱

  بیمه شخص ثالث سال ۹۹,ماشین ۴۰۵

 • علی
  ۵ ۲

  با سلام بیمه نامه من پراید مدل ۹۲ نوشته ۴۵٪ تخفیف منظور چیست میشود چند سال تخفیف ممنون با تشکر

 • Hasan
  ۲ ۰

  پیکان وانت مدل 85 با6سال تخفیف و1سال دیر کرد جند میشه