کد خبر 444396

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

جزئیات جدید از معاملات سهام عدالت/ سهام مردم با چه قیمتی خرید و فروش می‌شود؟

فرابورس در اطلاعیه‌ای از نحوه معاملات سهام عدالت خبر داد. طبق این اطلاعیه، سهام عدالت در نماد ۴، با کف قیمت پایانی نماد ۱ در همان روز و بدون سقف قیمت معامله خواهد شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای با قید بسیار مهم، مواردی را به اطلاعیه قبلی خود افزود. طبق این دستورالعمل، معاملات در شرکت‌های سرمایه‌پذیر موضوع سبد سهام عدالت از ساعت 12:45 الی 14 با اعمال قیمت پایانی همان روز به عنوان کف دامنه نوسان و بدون اعمال محدودیت در سقف دامنه نوسان قیمتی انجام خواهد شد.

این در حالی است که در اطلاعیه قبلی دامنه نوسانی برای معاملات سهام عدالت در نظر نگرفته شده بود و معاملات تنها در قیمت پایانی میسر بود، کارگزارانی که قصد فروش در روزهای گذشته داشتند نمی‌توانستند از سفارشات خریدی با قیمت بیشتر از قیمت پایانی بهره لازم را ببرند.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است که این معاملات در بازار 4 با اعمال یک مرحله پیش‌گشایش 15 دقیقه‌ای و با محدودیت حجمی خرید نماد عادی قابل انجام است.

پیش‌گشایش فرآیندی برای کشف قیمت است که معامله‌گران در این زمان می‌توانند سفارشات خرید یا فروش خود را ثبت، ویرایش یا حذف کنند و هم‌زمان بدون اینکه معامله‌ای صورت پذیرد از عرضه و تقاضای موجود در سامانه معاملات اطلاع یابند. در اطلاعیه قبلی صحبتی از پیش‌گشایش به میان نیامده بود اما گویا برای محک زدن بیشتر طرف عرضه و تقاضا و رسیدن به قیمت متعادل‌تر این تصمیم را گرفته باشند.

ارسال نظر

 • بهرام
  ۴ ۰

  با درود.  قابل توجه تازه واردهای .لطفا تا آخر بخوانید طولانی است ولی انشاءالله  از اصل قضیه مطلع شوید تا کمتر استرس داشته باشید و بعد خودتان فکر کنید و تصمیم درست را بگیرید--قاعدتا فروش هر سهامی ربطی به بانک یا کارگزاری ندارد همگی فقط واسطه فروش هستند و کارمزد میگیرند، سهام را وارد باصطلاح هسته معاملات میکند تا اگر خریدار هر که بود و اگر خواست هر چقدر خرید به قیمت روز بفروش میرود،  اینکه چقدر و کی واریز میکند بستگی به خریدار دارد و باید از کارگزاری پرسید که سهام فروش رفته یا خیر. ولی متاسفانه  تنها خبر هجوم فروشندگان سهام عدالت باعث افت قیمت سه هفته اخیر شده بود، بطوریکه بعضی سهام بخصوص سهم ها که جزو سهام عدالت هستند گاهی نصف قیمت شود ، که همه را متضرر میکند ،مخصوصا تازه واردها که نمیدانند در این شرایط چه کنند. مثالی میزنم اگر خودتان کاسب نباشید حتما کاسب دیدید ،کاسب یا  فروشنده،  نمی تواند شخص خریدار را مجبور کند هر قیمتی که خودش خواست و همین الان حتما کالایی را از او بخرد، فقط اگر اختیار مالش را دارد میتواند نفروشد و صبر کند و هر وقت قیمت خوب بود و مشتری داشت بفروشد  ولی اگر عجله کند و مثلا ارزان یا مفت بدهد  حتما مشتری و خریدار زود میخرد. همینطور حالتی را تصور کنید که همه کاسبهای هم کار شما بخواهند به یکباره کالایی که شما هم دارید زود و ارزان بفروشند پس نه آنها که خود مالش را مفت حراج کردند و نه  شما هم که میخواهید به قیمت خوب بفروشید کسی به قیمت  نمیخرد، بازار بورس هم تقریبا همین است فقط رقابت خرید و فروش بین میلیونها نفر بر روی تعداد زیادی سهم و آنهم سر یک ریال و دو ریال است، پس عجله نکنید و فشار فروش را بالا نبرید تا بانک و کارگزاری ها  انشاءالله  درست عمل میکنند و در موقع خودش با قیمت خوب بفروشند، اگر هم در فروش صبور  نباشید، با سهامتان مثل چک بی محل رفتار میشود که هر قیمتی به هر کی که شد، میدهید میرود، ضمنا وقتی فروختید دیگر از سود نقدی سالانه هم خبری نیست چون دیگر سهامی ندارید.. متاسفانه مقصر اینها تعجیل از روی ناآگاهی سهامدار عزیز است. حالا هم که اینهمه سال صبر کردید و روش مستقیم سهم را انتخاب کردید چاره ای نیست مشورت کنید و کمی صبر بیشتر ضرری ندارد
  . هو الرزاق

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هیچ معلومه چه گفت تنها چیزی که گم شده بود قیمت فروش سهام عدالت بود

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری