کد خبر 410807

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران بعد از بازدید از بورس آمستردام؛

۳میلیارد دلار صادرات گل و گیاه فقط در یک بورس/ گیاهان دارویی و خشکبار را بورسی می‌کنیم/ لزوم هماهنگی بین بورس، وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران گفت: پیشنهاد می کنم با یک برنامه ریزی دقیق میان اتاق بازرگانی ایران، وزارت جهاد کشاورزی و بورس کالای ایران، کالاهای بومی استان های مختلف برای ورود به بورس اولویت بندی شوند تا یک اقدام ملی و بزرگ در راستای توسعه صنعت داخلی و صادرات محصولات کشاورزی رقم بخورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کالاخبر، علی شریعتی مقدم گفت: اقدامی که در حوزه محصول زعفران از چند سال قبل شروع شده و امروز شاهد مطرح شدن این محصول در دنیا، رشد صادرات و ارزآوری و بهبود شرایط این صنعت هستیم در شرایطی است که سایر اقلام گیاهان دارویی و خشکبار ایران از نظر کمی و کیفی با زعفران هم رتبه هستند و باید برنامه ریزی مناسب برای بهبود بازار داخل و صادراتی این محصولات نیز انجام شود.

شریعتی مقدم افزود: آنچه مسلم است، نیاز به استانداردسازی و شفافیت باز ار گیاهان دارویی و اقلام خشکبار است که ما نیز باید همانند دنیا از تجربه بورس های کالا در این زمینه استفاده کنیم؛ اتفاقی که در خصوص زعفران، زیره و پسته نیز در بورس کالای ایران رقم خورده است.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بورس کالا در مقطع اخیر به کمک بهبود فرآیندهای بازاری بخش کشاورزی آمده و باید از این فرصت استفاده کرد، اظهار داشت: پیشنهاد می کنم با یک برنامه ریزی دقیق میان اتاق بازرگانی ایران، وزارت جهاد کشاورزی و بورس کالای ایران، کالاهای بومی استان های مختلف برای ورود به بورس اولویت بندی شوند تا یک اقدام ملی و بزرگ در راستای توسعه صنعت داخلی و صادرات محصولات کشاورزی رقم بخورد.

شریعتی مقدم عنوان کرد: به تازگی از بورس آمستردام بازدیدی داشتم و مشاهده کردم که ظرف چند ساعت انواع گل و گیاه از سراسر دنیا با ارزش بسیار بالا روی تابلوی معاملات این بورس  خرید و فروش می شود و تنها در یکی از مراکز این بورس، ۳ میلیارد دلار صادرات صورت می گیرد. با این تفاسیر چرا ما با این همه گیاهان دارویی و خشکبار درجه یک، از بورس کالا در بالاترین سطح حمایت نمی کنیم؟ به این ترتیب توصیه می شود به زودی با هماهنگی های انجام شده که اتاق بازرگانی آمادگی کامل خود را اعلام می کند، شرایط برای عرضه سایر گیاهان دارویی و خشکبار علاوه بر زعفران و پسته در بورس کالا فراهم شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری