کد خبر 445607

رئیس کل بانک مرکزی:

بانک‌ها باید حداکثر همراهی با تولیدکنندگان را داشته باشند/ مساعدت در امهال واحدهای تولیدی با دریافت ۷/۵درصد طلب

رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک های سالم، با ثبات، مستحکم می باشند.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رییس‌ بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: 1- نظر ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانک‌ها مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است. اصل پیگیری به‌موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما، این امر به‌هیچ‌وجه نبایستی منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی بشود، محاسبه بدهی آن‌ها نیز بایستی بر مبنای ضوابط اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی باشد. 

2- بانک‌ها به‌موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به‌عنوان وکیل سپرده‌گذاران در جهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیر از اقدامات قانونی هستند. ولی این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان را داشته و از هرگونه اقداماتی که منجر به تعطیلی واحد تولیدی می‌شود، جداً پرهیز نمایند. 

3- بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در حمایت از بنگاههای تولیدی و در جهت تحقق شعار رونق و جهش تولید، انجام داده  و تلاش کرده است که با آسیب‌شناسی دقیق موضوع بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته‌اند تدوین یا اصلاح کند از جمله آنها اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس و مجمع تشخیص) و آخرین تصمیم که مساعدت در امهال واحدهای تولیدی با دریافت صرفاً 7/5درصد طلب و امهال ۵ ساله آن بود که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید از بانک‌ها می‌خواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجرا کنند

5- حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک های سالم، با ثبات، مستحکم می باشند. تسهیلات اعطایی بانک‌ها متعلق به سپرده‌گذاران است. لذا برگشت به موقع این منابع بانک‌ها را در تامین مالی تولید یاری میکند.

photo_2020-06-12_12-57-26

بیشتر بخوانید
ارسال نظر