کد خبر 445145

رییس کل بانک مرکزی؛

انتقاد شدید از کره‌جنوبی به‌دلیل عدم‌پرداخت پول نفت/ ایران می‌تواند برای دستیابی به این دارایی‌ها اقدام قانونی انجام دهد

رئیس‌کل بانک مرکزی از دولت کره‌جنوبی و بانک‌های این کشور به‌خاطر بلوکه‌کردن پول نفت خریداری‌شده از ایران به‌بهانه تحریم‌های آمریکا به‌شدت انتقاد کرد.

به گزارش بلومبرگ، ایران در حال افزایش فشار بر کره جنوبی برای آزادسازی میلیاردها دلار از درآمد حاصل از صادرات نفت خود به این کشور است و می‌گوید سئول در مقابل فشار آمریکا سر خم کرده است و دارایی‌هایی را که ایران به‌شدت برای مقابله با کرونا لازم دارد به‌صورت غیرقانونی توقیف کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، می‌گوید اقدامات بانک‌های کره جنوبی مانع استفاده ایران از پول خود برای خرید مواد غذایی و داروها و تجارتی که معاف از تحریم‌های آمریکاست، شده است.

همتی در یک پاسخ کتبی گفت: دیدن این منظره وحشتناک است که بانک‌های کره‌ای به‌راحتی از تعهدات خود و توافقات مالی بین‌المللی غفلت می‌ورزند و تصمیم می‌گیرند که وارد بازی سیاست شوند و از تحریم‌های غیرقانونی و یک‌جانبه آمریکا پیروی کنند.

وی بدون این که نامی از بانکی در کره جنوبی ببرد، افزود: ایران می‌تواند برای دستیابی به این دارایی‌های خود اقدام قانونی انجام دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اوایل ماه جاری ایران اعلام کرد که پس از دو سال مذاکره، داروهایی را به‌ارزش 500 هزار دلار از کره جنوبی دریافت کرده است.

ایران همچنین اعلام کرد که کره جنوبی حدود 7 میلیارد دلار به‌خاطر خرید نفت قبل از تحریم‌های سال گذشته دولت ترامپ به ایران بدهکار است.

براساس اعلام وزارت خارجه کره جنوبی، داروهای ارسالی به ایران برای درمان بیماری‌های ژنتیکی بوده است. در ماه جاری، کره جنوبی در نظر دارد کیت‌های تشخیص کرونا را به‌ارزش 2 میلیون دلار ارسال کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر