کد خبر 349932

طی ۱۲ماهه سال۹۷ توسط شبکه بانکی انجام شد؛

پرداخت ۷۷۳۷.۳هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی/ افزایش ۲۶درصدی میزان تسهیلات

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۷۷۳۷.۳ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۵۹۸.۲ هزار میلیارد ریال (معادل ۲۶ درصد) افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین، جدول 1 بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی 12 ماهه سال 1397 است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی 12 ماهه سال جاری مبلغ 4319.9 هزار میلیارد ریال معادل 55.8 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 531.1 هزار میلیارد ریال معادل 14 درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 12 ماهه سال جاری معادل 1643.3 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 38 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ 4319.9 هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از 2089.3 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 78.7 درصد آن (مبلغ 1643.3 هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.
1
در جدول شماره 2 مشاهده می‌شود تعداد 305059 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 6.8 میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها می باشد. درضمن در بخش خدمات تعداد 5562260 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 0.5 میلیارد ریال پرداخت شده است.
 
2
گفتنی است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد. 
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری