کد خبر 142875

بلوکه‌شدن پول برای پرداخت تسهیلات خلاف است

سیف: ارز امسال قطعا تک نرخی می‌شود

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بلوکه شدن پول در بانک ها برای پرداخت تسهیلات خلاف قانون است، گفت:متوسط نرخ دلار در ۵ ماهه ۹۵ به ۳ هزار و ۴۹۳ تومان رسیده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ ولی الله سیف در گفت و گوی ویژه خبری رسانه ملی گفت: بلوکه شدن منابع توسط بانک ها برای پرداخت تسهیلات غیر قانونی است و به بانک ها تذکر دادیم.

وی با بیان اینکه متوسط نرخ دلار در 5 ماهه 95 به 3 هزار و 493 تومان رسیده است، ادامه داد: دستاورد بزرگ دولت در حوزه اقتصاد بازگشت آرامش به اقتصاد است،  نوسانات موجود در اقتصاد در سال های 91 و 92 و به ویژه در حوزه ارز که مسائل مربوط به جمشید بسم الله پیش آمد را یادمان نمی رود.

 رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد:اختلاف بین قیمت ارز رسمی و قیمت ارز در بازار آزاد، به ترتیب در سال های 91 تا 94 11.6 درصد، 49.8، 23 و 16.6 درصد رسیده است. این اختلاف در پنج ماهه 95 به 14 درصد رسیده است و بهترین شرایط برای یکسان سازی نرخ ارز است.

سیف ادامه داد: یکی از ملاحظات در زمینه تک نرخی شدن ارز برقراری ارتباطات بین المللی در حوزه بانکی است که پس از برجام این ارتباطات برقرار شده و به تدریج در حال افزایش است. اما قطعا تا پایان سال ارز تک نرخی می شود.

به گفته او حدود یک میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده در عمان آزاد شده در مورد هند این مبلغ حدود 3.5 میلیارد دلار است.

وی با اشاره به آمار اعلام شده در زمینه حساب های بانکی فاقد شناسه ملی گفت: 447 میلیون تعداد کل حساب های بانکی است. از این تعداد 439 میلیون مربوط به به اشخاص حقیقی است که 27 میلیون فاقد شماره ملی است که مسدود است و حدود 8 هزار و 700  حساب هم فعال است که فاقد شناسه ملی است که باید تا پایان سال به صفر برسد.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: همچنین شش میلیون حساب متعلق به اشخاص حقوقی است که از این تعداد 350 هزار حساب فاقد شناسه ملی است که دلیل این امر به مشکلاتی بر می گردد که در حوزه ثبت شرکت ها وجود داشته است  و این تعداد هم باید به صفر برسد.

سیف همچنین خاطر نشان کرد: تعداد حساب های خارجی نیز دو میلیون و 170 هزار است که از این تعداد 447 هزار حساب فاقد شماره فراگیر است که دلیل آن مشکلی بوده که برای موسسه صدور شماره فراگیر ایجاد شده بوده و با توجه به اینکه مشکل برطرف شده تعداد این حساب ها به سرعت در حال کاهش است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۲

  براي فروش كالاي ايراني در خارج از كشور ريال تقاضا كنيد. وگرنه به فرش باف ايراني ضرر رسانده ايد. اگر كشور خريدار محصولات ايراني مجبور شود به ريال پرداخت كند، تقاضا براي ريال افزايش پيدا ميكند. ارزش ريال بالا ميرود. بنابراين ارزش پول ملي را بالا ببريد. مگر ايران از كشورهايي كه ارزش پول ملي انها بالاتر از ريال است چه كم دارد؟ دلار حاصله از صادرات بانرخ فعلي براي مردم سودي ندارد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در مملکتی که نفت و گاز و معادن

 • احسان
  ۸ ۱

  به عنوان یک کارشناس اقتصاد به مسئولان گرامی و محترم توصیه میکنم ،از عمد بالا بردن قیمت دلار دست بردارند .قیمت دلار بیشتر از 3 هزار تومان نیست .یک مطالعه روی بالا نگه داشتن مصنوعی قیمت ارز در ژاپن و چین داشته باشید و درس عبرت باشه برای ما .....این خطر جدی بگیرید .......ارزهایی که ازاد شدند را قطره قطره به بازار ندهید .اگر ریال ایران در بازار مبادلات ارزی Forex ازاد بود بعد از برجام به 2500 تومان می رسید ولی مصنوعی بالا نگه داشته شده ......

 • کارشناس اقتصادی اجتماعی
  ۲ ۳

  در مملکتی که نفت و گاز و معادن 90 درصد صادرات را در بر می گیرد .. هر چه نرخ دلار بالاتر باشد دولت سود بیشتری می کند. و مردم ضرر بیشتری.. اگر نه که پسته و فرش و زغفران 5 درصد صادرات ما را هم در بر نمی گیرد که آقایان نگران صادر کننده ها باشند.. ..متاسفانه نگاه کوته مدیران نالایق برای سود زود رس اقتصاد این مملکت را به نابودی و سیاهی و راند خواری کشانده... اگر این آقایان کمی از شیخ دبی یاد می گرفتن که بدون گرفتن یک قرآن مالیات بر درآمد یک اروپا ساخته از یک جزیره خشک بی حاصل .. امروز ما هم یک عدد از 1000 برج سر به فلک کشیده دبی در تهران داشتیم..

 • محمد
  ۱ ۲

  آقای سیف انسانی تحصیل کرده و اقتصاددان هستند امیدواریم که به پایین آمدن نرخ ارز و با لا رفتن ارزش ریال کشورمان کمک کنند هر چه ارزش پول ملی کشور عزیزمان با لا رود ارزش کشورمان هم در بازاهای خارجی بیشتر می شود و خارجی ها دیگه فکر نمی کنند که فقط پول خودشون با ارزشه

 • علی رضا
  ۰ ۲

  آیا تک نرخی شدن ارز که به احتمال زیاد باعث بالا رفتن قیمت آن نیز خواهد شد، تداعی کننده این موضوع نیست که دولت می خواهد با این ابزار کل سودهایی را که در این مدت در قالب سود سپرده به مردم داده است را برگرداند؟

 • عليرضا
  ۰ ۰

  جناب آقاي سيف بنده از جمله كساني هستم كه بانك عامل ٢٥ درصد تسهيلات را مسدود كرده و عملا يك خسارت روشنتر از خورشيد را به مشتري خود و به بنگاه كوچك تحميل ميكند و در هيچ كجاي كره خاكي چنين رويكرد ضد رونق را ابداع و اجرا نميكنند و بنده نيز رضايت ندارم و از سر ناچاري تن به چنين قراردادهايي همچون استعمارگونه تن دادم بنابرين اگر بخواهم آنرا برگردانم بايد از كجا شروع كنم منتظر پاسخ هستم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بله اما زمانی که مصنوعی نرخ را بالا بردید. وبعد یکسان سازی کردید. همیشه کاهش ارزش شدید پول ملی یعنی بحران سالیان دراز اقتصادی و فقر خواهد بود. لقمه را از دهان فقرا کشیدن و با اندکی صادرات کردن ان که خواست افزایش دهندگان قیمت ارز برای صادرات است . خود بگوید چه نام دارد.